Arama

İlhan Cavcav

Güncelleme: 22 Ocak 2017 Gösterim: 3.203 Cevap: 1
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
27 Eylül 2013       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
İlhan Cavcav
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

İlhan Cavcav (d. 4 Ekim 1935, Ankara), Türk iş adamı, Gençlerbirliği Spor Kulübü Başkanı. Un fabrikası, entegre sentetik çuval fabrikası, Ankara İnşaat A.Ş. ve Katkı Gıda adında ekmek katkı maddeleri üretimi gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır.

Hayatı

Ankara Hamamönü'nde doğan Cavcav'ın babası Haşim Bey, 1910'lu yıllarda Priştine'den Türkiye'ye göç etmiş bir ailenin çocuğudur. Aile İstanbul, Adana gibi şehirlerde bir süre kaldıktan sonra Ankara'ya yerleşip aile mesleği olacak fırıncılık ve değirmencilik yapmaya başlamıştır.
Haşim Bey’in ikinci eşi, Kayseri eşrafından Lütfiye Hanım'dan ilk çocuğu olan Cavcav'ın çocukluğu Mamak'ın Boğzaiçi Mahallesi'nde geçti. Eğitim yaşamına Ankara 10. Yıl İlkokulu'nda başlayan Cavcav, öğrencilik yılları boyunca bir yandan da babasının işlettiği değirmende çalıştı. İlkokuldan sonra Gençlerbirliği'nin kurulduğu Ankara Atatürk Lisesi'nde eğitimine devam eden Cavcav, ailesinin artan işleri nedeniyle ortaokuldan sonra eğitimine son verip, aile şirketinin veznesinde ve sonrasında şirket muhasebesinde çalışmaya başladı.
Yapılan seçimle Kulüpler Birliği Başkanlığına getirilmiştir.
İlhan Cavcav; dizi ve tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu'nun amcası, futbolcu Tayyar Cavcav'ın yeğenidir.

Futbol kariyeri

Ailesinde Tayyar Cavcav ve Cevat Muratal gibi birçok profesyonel futbolcu bulunan İlhan Cavcav'ın futbol yaşamı, Mamak Maskespor için çalışan Cici Necdet'in dikkatini çekmesiyle başladı. Cavcav, Maskespor kadrosuna katıldı ve santraf (stoper) mevkisinde oynamaya başladı. İlhan Cavcav, bunun yanında PTT ve Bahçeli Gençlik'te de forma giydi.

İş kariyeri

Futbolu bıraktığı 1950'li yıllardan 1970'lere kadar iş yaşamında yoğun bir çalışma hayatı olan Cavcav, 1960 yılında, aile şirketinden ayrılarak tek başına ticaret hayatına atıldı. 1967'de Konya asfaltı üstündeki Ankara Un Sanayi'nin bulunduğu arsayı satın alarak halen başında olduğu un fabrikasını kurdu. Bunun sayesinde Ankara'nın büyük sanayicileri arasına girdi. 1975'te, ailesinin eski mahallesinin takımı olan Hacettepe'nin başkanı oldu. Ancak Hacettepe'nin düşüşünü engelleyemeyince görevinden istifa etti. Cavcav bu kez 1977 yılında Gençlerbirliği yönetim kuruluna girerek 1978'de kulüp başkanı oldu. Dönemin yöneticileriyle anlaşmazlığa düşen Cavcav, başkanlığa kısa bir süre ara verdi. 1981 yılında anlaşmazlıkların çözülmesiyle takıma başkan olduğunda Gençlerbirliği 3. Lig'e düşmek üzereydi. 2. ve 3. liglerin birleştirilmesini futbol yöneticilerine kabul ettiren Cavcav, böylelikle Gençlerbirliği'nin tekrar 2. Lig'e dönmesini sağladı. Bir sezon sonra 1. Lig'e yükselen Gençlerbirliği, 1988 yılından beri Türkiye Birinci Ligi'nin süreklilik açısından en başarılı 5. takımı oldu. Bu sürede 2 kez Türkiye Kupası'nı kazanma başarısı gösteren Gençlerbirliği, modern tesislere sahip olan bir futbol kulübü haline geldi.
İlhan Cavcav'ın çok ucuza aldığı genç ve yetenekli futbolcuları diğer kulüplere yüksek meblağlara satma politikası kulübün bütçesini oluşturmuş, kasasını doldurmuş ve Gençlerbirliği'ni hiç kimseye borcu olmayan bir kulüp haline getirmiştir.


Biyografi Konusu: İlhan Cavcav nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
22 Ocak 2017       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
1977 yılından bu yana Gençlerbirliği Başkanlığı yapan İlhan Cavcav tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Sponsorlu Bağlantılar
Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav hayatını kaybetti. Bir süredir hastanede tedavi gören 81 yaşındaki futbol adamı, bu sabah saatlerinde vefat etti.

Benzer Konular

2 Eylül 2007 / Mystic@L Spor tr
17 Mayıs 2008 / Misafir Edebiyat tr
9 Ocak 2009 / TiglonBoYs Spor tr
1 Nisan 2009 / Sivoy Spor tr
3 Temmuz 2012 / TiglonBoYs Siyaset tr