Arama

Rumeli Hisarı'nda kuleler arasındaki burçlar ne amaçla kullanılmıştır? - Sayfa 3

Güncelleme: 4 Kasım 2012 Gösterim: 56.912 Cevap: 96
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2009       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya acil cevap burçlar ne amaçla kullanılmış
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
25 Ekim 2009       Mesaj #22
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya acil cevap burçlar ne amaçla kullanılmış

Aşağıda yanıtınız verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı

Burçlar hem gözlem hem de savunma amaçlıdır ve bazılarından diğerlerine geçmek de zorlaştırılarak ya da tamamen kesilerek güvenliğin sağlanması düşünülmüştür.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2009       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuleler arasındaki burçlar ne amaçla kullanılmış olabilir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2009       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
rumeli ne zaman yapıldı Kuleler arasındaki burçlar ne amaçla kullanılmıştır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2009       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuleler arasındaki burçlar ne amaçla kullanılmıştır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2009       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
düşman beden duvarını bir aşıp seğirdim yoluna ulaşırsa her iki yöndende ilerleyebilmesinler diye
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2009       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
CEVAP:RUMELİ HİSARI

İstanbul'un Avrupa yakasında aynı adlı semtte bulunan Bopazkesen Hisarı olarak bilinen kale

Boğazın en dar noktasında ve Anadolu Hisarı'nın tam karşısındadır 1452 yılında II Mehmet tarafından İstanbul'un fethini kolaylaştırmak Boğaz'dan gelecek yardımı kesmek için yapılmış ve inşaatı sadece 4 ay sürmüştür Planı kabaca dörtgen biçiminde uzunluğu yaklaşık 250 m eni ise 50-125 m arasında değişmektedir Uzun kenarı itibariyle kıyıya paralel olarak uzanır

Dörtgenin kuzey ucunda Sarıca Paşa Kulesi güney ucunda ise Zaganos Paşa Kulesi yer almaktadır Herbiri yapımı yönetmiş olan Paşa'nın adını almış üç kule vardır Ortada ise Halil Paşa Kulesi vardır Kalenin beden duvarları üstünde seğirdim yolu yer almaktadır Bir savunma önlemi olarak seğirdim yolu hisarı çepeçevre olacak şekilde yapılmıştır; bütün burçlarda kesintiye uğramaktadır Böylelikle düşman beden duvarını bir aşıp seğirdim yoluna ulaşırsa her iki yöndende ilerleyebilmek için de karşısına çıkan burcun içinden geçmek zorundaydı

Rumeli Hisarı Osmanlıların eline geçtikten sonra önemini yitirdi Zamanla içine ahşap evler yapılmış böylelikle konut bölgesi haline gelmiştir 1918'de bir ölçüde onarılmıştır 1953'te ise içindeki bütün evler yıkılarak büyük bir onarımdan geçmiştir Bahçesi park olarak düzenlenmiş yalnız minaresi kalan ortadaki camiinin yeri arazinin eğiminden yararlanılarak açık hava tiyatrosuna çevrilmiştir Günümüzde de Rumeli Hisarları konseri ismiyle burada her yaz etkinlikler düzenlenmektedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2009       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
rumeli hısarındaki kuleler ne amaçla yapılmıştır?
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
30 Ekim 2009       Mesaj #29
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

rumeli hısarındaki kuleler ne amaçla yapılmıştır?

İstanbul'un Avrupa yakasında aynı adlı semtte bulunan Bopazkesen Hisarı olarak bilinen kale

Boğazın en dar noktasında ve Anadolu Hisarı'nın tam karşısındadır 1452 yılında II Mehmet tarafından İstanbul'un fethini kolaylaştırmak Boğaz'dan gelecek yardımı kesmek için yapılmış ve inşaatı sadece 4 ay sürmüştür Planı kabaca dörtgen biçiminde uzunluğu yaklaşık 250 m eni ise 50-125 m arasında değişmektedir Uzun kenarı itibariyle kıyıya paralel olarak uzanır

Dörtgenin kuzey ucunda Sarıca Paşa Kulesi güney ucunda ise Zaganos Paşa Kulesi yer almaktadır Herbiri yapımı yönetmiş olan Paşa'nın adını almış üç kule vardır Ortada ise Halil Paşa Kulesi vardır Kalenin beden duvarları üstünde seğirdim yolu yer almaktadır Bir savunma önlemi olarak seğirdim yolu hisarı çepeçevre olacak şekilde yapılmıştır; bütün burçlarda kesintiye uğramaktadır Böylelikle düşman beden duvarını bir aşıp seğirdim yoluna ulaşırsa her iki yöndende ilerleyebilmek için de karşısına çıkan burcun içinden geçmek zorundaydı

Rumeli Hisarı Osmanlıların eline geçtikten sonra önemini yitirdi Zamanla içine ahşap evler yapılmış böylelikle konut bölgesi haline gelmiştir 1918'de bir ölçüde onarılmıştır 1953'te ise içindeki bütün evler yıkılarak büyük bir onarımdan geçmiştir Bahçesi park olarak düzenlenmiş yalnız minaresi kalan ortadaki camiinin yeri arazinin eğiminden yararlanılarak açık hava tiyatrosuna çevrilmiştir Günümüzde de Rumeli Hisarları konseri ismiyle burada her yaz etkinlikler düzenlenmektedir

Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2009       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuleler arasındaki burçlar ne amaçla kullanılmış olabilir?