Arama

Papua Yeni Gine hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 25 Mayıs 2011 Gösterim: 1.652 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
papua yeni ginenin millet adı
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
12 Mayıs 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

papua yeni ginenin millet adı

Linki inceleyiniz;Papua Yeni Gine ve Papua Yeni Gine Tarihi
Sponsorlu Bağlantılar
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
GİNE ÜLKESİNİN

KITA=?
DİLİ=?
EN ÜNLÜ ŞEYİ=?
EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ=?
The Eniqmatic - avatarı
The Eniqmatic
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #4
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Okyanusya'da bağımsız devlet. Yeni Gine adasının doğu kısmını ve civar adaların bir kısmını kapsar. Yeni Gine adasının batı kısmı ise Endonezya'ya bağlıdır. Papua Yeni Gine Güneybatı Pasifik’te, Avustralya kıtasının kuzeyinde ve ekvatorun güneyinde, 0°-10° güney enlemleri ve 130°-150° doğu boylamları arasında, Yeni Gine Adasının doğu yarısı, Bismarck Takımadası ve birçok bitişik ada gruplarını içine alan bağımsız bir ülke. Batısında Endonezya, güneyinde Avustralya bulunur.

Bölgede yaşayan ilk insanların kimler olduğu hakkında bilgiler kesin değildir. Bu adalar topluluğunda hayâtın 10.000 yıl evvel başladığı kabul edilir. Arkeolojistlerin çalışmalarına ve elde edilen târihî kayıtlara göre bölgenin bilinen ilk insanları kuzeyden gelen Malenezyalılar ile Papua yerli dilini kullanan ada yerlileridir. Daha sonra Asya ve Endonezya’dan göçler yapılmıştır.
Bölgeye Avrupalıların ilk gelişleri 15. yüzyıla rastlar. 1526 yılında Portekizli Jorge de Meneses Yeni Gine Adasına gelen ilk Avrupalıdır. Meneses Adanın kuzey kıyılarına Malay dilinde “kıvırcık saçlı” anlamına gelen “Ilhas dos Popuas” adını verdi. 1545 yılında bölgenin insanlarının, Afrika Gine’si Kıyısı insanlarına çok benzediğini görerek, adanın ismini Yeni Gine olarak değiştirdi. Bundan sonra bölgeye sırasıyla, İspanyollar, İskoçlar, İngilizler ve Fransızlar geldi.
1884 yılında İngilizler adanın güney yarısını ve Almanlar kuzey kıyılarını işgal etti. Daha sonra bu bölgeler Birinci Dünyâ Harbinin tesiriyle, Avustralya’ya bırakılmak zorunda kaldı. 1920 yılında Milletler Cemiyeti adayı manda altına soktu. İkinci Dünyâ Harbi esnâsında kuzey kıyıları Japonya işgali altına girdi. Japonların yenilmesinden sonra bölge, 1949’da Milletler Cemiyeti tarafından Avustralya idâresine verildi. Daha sonra 1973’te kendi kendini yönetme hakkını elde etti. Papua Yeni Gine nihâyet 1975’te bağımsız oldu. Michael T.Somare ülkenin ilk başkanı olarak 1988’e kadar görevde kaldı. 1998 seçimlerini kazanan Rabbie Namalin, 1992’ye kadar başbakanlık vazifesine devam etti. 1992 seçimlerini kazanan Paias Wingti yeni hükümeti kurdu.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Hilla - avatarı
Hilla
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #5
Hilla - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

GİNE ÜLKESİNİN

KITA=?
DİLİ=?
EN ÜNLÜ ŞEYİ=?
EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ=?

Kıta: Okyanusya
Dili:Ayrıca “Pidgin İngilizce” denen İngilizcenin bozulmuş ve değiştirilmiş bir şekli olan bir dil de kullanılmaktadır.
En ünlü şeyi: -
En önemli özelliği:Ülkenin % 70’ine yakın bir bölümü ve yüksekliği fazla olan adalar tropikal ormanlarla kaplıdır.Papua Yeni Gine’nin hayvanları hemen hemen Avustralya’nınki ile aynıdır. Keseli hayvanlar çoğunluğu teşkil eder. Ayrıca birçok cinste sürüngene her tarafta sık rastlanır.Yaklaşık olarak ülkenin nüfusu 3.834.000 kişidir. Nüfus yoğunluğu ise 77 civarındadır. Bunun % 13,5’i şehirlerde yaşamaktadır. Yıllık nüfus artışı % 2,7’dir.
Teusa - avatarı
Teusa
Ziyaretçi
25 Mayıs 2011       Mesaj #6
Teusa - avatarı
Ziyaretçi

Benzer Konular

14 Mart 2019 / serkan kılıç Cevaplanmış
9 Mayıs 2014 / BARIŞ Tarih
7 Şubat 2012 / Misafir Soru-Cevap