Arama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Güncelleme: 12 Ocak 2015 Gösterim: 1.503 Cevap: 0
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2015       Mesaj #1
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Android Cihazlar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Uygulaması

Sponsorlu Bağlantılar
hava durumu

Google Play Store’da hava durumunu gösteren uygulamalar kullanıcıların bir hayli ilgisini çekiyor. Halihazırda birçok üretici cihazlarında hava durumu uygulamasını ön yüklü olarak sunmaktadır. Eğer bunlarla yetinmiyorsanız Google Play Store’da ücretli ya da ücretsiz birçok uygulama seçeneğini Android cihazınıza yükleyebilirsiniz. Bu yazımızda son günlerde buz gibi havalardan olsa gerek sürekli gündemde olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Google Play’de yer alan “Hava Durumu” uygulamasını ele alacağız. 24 saat kesintisiz çalışan personeli ile en güncel gelişmiş teknoloji altyapısını kullanan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Hava Durumu uygulaması basit ve başarılı bir arayüze sahip.
Uygulamayı Android telefonumuza kurup çalıştırdık. Verileri otomatik olarak alan uygulama konumuzu tespit ederek yaşadığımız şehre (Şanlıurfa) ait hava durumu bilgisini anında ekrana yansıttı.
Bu ekranda hava durumu bilgisinin yanında yaşadığımız şehre ait “Rüzgar, Nem, Basınç ve Yağış” bilgilerini de görebiliyoruz. Bu bilgilerin hemen altında ise beş günlük hava durumu raporu yer alıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Hava Durumu uygulamasının sade bir arayüze sahip olduğunu belirtmiştik. Kullandığınız telefonun modeline göre ekranın alt ya da üst kısmında bulunan menü butonunu tıkladığımızda "Uydu, Radar, Denizler, Favoriler ve Ayalar" seçenekleri görüyoruz. Uydu seçeneğini tıkladığımızda ekrana Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesindeki en güncel uydu görüntüleri karşımıza çıkıyor. Radar seçeneği için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Yine buradaki bilgiler de Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesinden alınıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Denizler seçeneğinde ise Türkiye'nin etrafını saran dört denizle ilgili "Fırtına Durumu, Hava Durumu, Rüzgar Yönü ve Hızı, Dalga Yüksekliği ve Görüş" bilgilerini görebiliyoruz.
Favoriler bölümünde ise yaşadığımız şehirden farklı olarak yeni merkezler ekleyebiliyoruz. Bu bölüme havaalanları da eklemek mümkün. Eklediğimiz şehir ya da havaalanalarına ilişkin hava durumu raporunu ana ekranda sola doğru yapacağımız kaydırma hareketiyle görebiliriz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Uygulamanın Ayarlar menüsünde ise "Sıcaklık, Rüzgar, Basınç" bilgilerinin değerlerinin hangi formatta gösterileceğini ve güncelleme periyodunu seçebiliyoruz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Hava Durumu uygulamasında Widget desteği de mevcut. Bu her ne kadar artı bir özellik olsa da, farklı cihazlarda ekran çözünürlüğü (G3'te) sorunu vermektedir. Alt bölümde LG'nin hava durumu uygulamasıyla karşılaştırıldığında siz de bize hak vereceksiniz. Widget'larla ilgili bir diğer sorun ise; One M8'deki widget bu defa doğru formatta göründü fakat bu defa konum bilgisi yanlış.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Durumu Android Uygulaması

Netice olarak Hava Durumu uygulaması basit ve kullanışlı bir arayüze sahip ancak ciddi güncellemeler de ihtiyaç duymaktadır. Uygulamanın basit ve kullanışlı arayüzden taviz vermeden günümüz şartlarına uygun daha modern bir tasarımda olması sanırım daha iyi olacaktır. Bir diğer eleştirimiz ise burada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne olacak. Uygulama otomatik yüklenen veriler sayesinde güncel bilgiler aktarıyor olsa da, en son iyileştirme ya da geliştirme çalışması 2012 yılında yapılmış. Bir diğer husus ise widget sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Hava Durumu uygulamasını BURADAN ve Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Andronova.net

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

1 Kasım 2005 / Misafir Taslak Konular
4 Nisan 2016 / Misafir Soru-Cevap
10 Ağustos 2011 / ener Sosyoloji
10 Şubat 2012 / _Yağmur_ Arşive Kaldırılan Konular