Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 17 Ağustos 2012  Gösterim: 5.831  Cevap: 0

Türk Boyları - Kazaklar

17 Ağustos 2012 13:38       Mesaj #1
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Kazaklar
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi & Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar
Kazakistan, Özbekistan, Çin ve Moğolistan'da yaşayan Türk boyları. Orta Asya'da Cengiz Han döneminde ortaya çıktılar. "Kazak", Kumık (Kumuk) şivesinde "savaşçı" anlamına gelir. 19. yüzyılda Rus egemenliğini tanıdılar. Kıpçak-Nogay dil grubundan bir Türkçe şivesi konuşurlar. Aralarında Özbekler, Karakalpaklar, Kırgız, Tacik ve Türkmenler vardır. Bir kısmı, Kazakistan'da, Batı Sibirya, Volga, Çin ve Moğolistan'da yaşamaktadır. Güney Rusya Kazakları ile hiçbir ilgileri yoktur. Kazakistan 1925'te özerk cumhuriyet, 1936'da da federe cumhuriyet, 1991'de de bağımsız cumhuriyet oldu.

''Kazaklar, Kazakistan'da yaşayan Türk ırkına mensup Türk halkı. XVI. yy'da Türkistan'daki bazı Türkî boyların ve Moğol kabilelerinin karışımı ile oluşmuş bir halktır. Dilleri Kazakçadır.
Kırgızca, Nogayca, Karakalpakça, Başkurtça ve Tatarca ile akraba olan ve Kıpçak bölümüne giren Kazakça'yı konuşurlar.
Kazaklar Kazakistan, Türkiye, Moğolistan, Özbekistan, Kırgızistan, Afganistan, Çin, Rusya, Türkmenistan ve AB'de de yaşar. Çin'de Kazakların çoğunluğu 1,110,800 Kazak, kuzey Sincan-İli Kazak Özerk İli (Çin'deki en büyük özerk bölge) ve Mori ile Barköl ilçelerinde yaşamaktadır.
Abay Kunanbayoğlu, Muhtar Avezov, Şekerim Kudayberdioğlu, Mağcan Cumabayulı gibi şairler, yazarlar ve düşünürler yetiştirmiştir.

13. yüzyılda Altınorda Hanlığı topraklarının doğu kanadını oluşturan Deşt-i Kıpçak ahalisinde yaşayan ve Moğol istilasından etkilenmiş Türkî boylar bir araya gelerek Kazak Hanlığı etrafında toplandılar. Söz konusu hanlığın yapılanmasında bazı Kırgız boyları ile kadim Kıpçak boylarının ardılları rol oynadı. Bunun yanında bazı Moğol boyları da Kazak ulusuna katıldı.
Kazaklar; Kırgızlar, Kıpçaklar, Nogaylar ve birkaç Türkleşmiş Moğol kabilesinin karışımından ortaya çıkmış Türkî halk olarak 14. yüzyıldan sonra yeni bir boy olarak Orta Asya arenasında yerini almıştır. Orta Asya'da Ruslar ile ilk teması kuran Türkî topluluk Kazaklar olmuştur.
''


Daha fazla sonuç:
kazaklar hangi boydan

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç