Arama

Mecitözü - Çorum

Güncelleme: 12 Şubat 2012 Gösterim: 1.162 Cevap: 0
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
12 Şubat 2012       Mesaj #1
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Mecitözü - Çorum
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilgiler
  • İlçe nüfusu: 17.996
  • Şehir nüfusu: 5.131
  • Köy ve belde nüfusu: 12.865
  • Koordinatlar °′, °′
Genel bilgiler
  • Ülke: Türkiye
  • İl: Çorum
  • Posta kodu: 19700
  • Alan kodu: 0364
  • Plaka: 19
Mecitözü Çorum iline bağlı bir ilçedir
Sponsorlu Bağlantılar

Tarihi
Mecitözü tarihinin M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzandığı Kuşsaray Köyü ve Elvançelebi Beldesi’nde yapılan kazılarda anlaşılmıştır.

Coğrafi yapısı
İlçe kuzeyinde Avkat dağı, güneyinde Çıkrık ve Kırklar dağı ile çevrili bir oyamacında kurulmuştur. Çorum’a uzaklığı 37 km, rakımı 750 metre, yüzölçümü 942 km2, yıllık ortalama yağış miktarı 422,7 mm'dir. Oldukça kurak bir toprağa sahiptir.

İdari yapısı ve nüfus durumu
İlçenin 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre; merkezde 5.787, belde ve köylerde 20.277 olmak üzere toplam nüfusu 26.064’dir.
İlçede 1 belde (Elvançelebi Beldesi) ve 54 köy bulunmaktadır.

Ekonomik ve sosyal durumu
Tarım ve hayvancılık halkın geçim kaynağıdır. Tarım alanı 38.644 ha'dır. 2002 yılı verilerine göre en çok şeker pancarı, buğday, arpa, kuru soğan, ayçiçeği ve nohut yetiştirilmektedir. Tarım alanının 8.115 ha'lık kısmında (% 21) sulu tarım yapılmaktadır. İlçede 14.949 adet büyükbaş, 22.500 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.
İlçe merkezinde bir adet un, bir adet tuğla fabrikası bulunmaktadır.
Toplam 54 köyün 50’ sinin yolu asfalt olup 17 köyün de kanalizasyon sistemi bulunmaktadır.

Eğitim, kültür ve sağlık
Okul mezuniyet seviyesi ortalaması ilköğretim seviyesindedir. Lise ve üniversite mezunlarından ilçede nerdeyse yok denecek kadar azdır. Üniversite mezunları büyük illerde iş ve aş peşinde koşmaktadırlar.
İlçede bir genel Lise, bir Çok Programlı Lise (Mesleki Teknik Eğitim Merkezi), 36 birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu, 11 müstakil ilköğretim okulu olmak üzere toplam 47 ilköğretim okulu vardır. Bu okullarda 4.130 öğrenci okumaktadır.
Bir futbol sahası ve bir kapalı spor salonu, 50 yataklı Devlet Hastanesi, İlçe merkezinde 4 ve Emirbağ'da 1 tane olmak üzere toplam 5 aile sağlığı merkezi bulunmaktadır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.