Arama

Nuri Erbak

Güncelleme: 16 Aralık 2009 Gösterim: 4.535 Cevap: 0
Alvarez Ocean - avatarı
Alvarez Ocean
Ziyaretçi
16 Aralık 2009       Mesaj #1
Alvarez Ocean - avatarı
Ziyaretçi
Nuri Erbak

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nuri Erbak, Bursalı hayırsever işadamıdır. Erbak-Uludağ meşrubatlarının kurucusu Mehmet Hakkı Erbak'ın oğlu ve bugünkü Uludağ Gazozu'nun formülünü 1930 yılında bulan kişidir.

1914 yılında Bursa'da doğdu. Cadde Bostan Amerikan Koleji'nde orta öğrenimini tamamladı ve Bursa Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1943 yılında Neriman Erbak ile evlendi ve daha sonra Nuran Kızıl (Erbak) ve Mehmet Erbak dünyaya geldiler.

İş hayatı dışında, sosyal, yardımsever biriydi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeliği, Bursa Organize Sanayi Bölgesi kuruculuğu, Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği, Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Bursa Şubesi Kurucu Başkanlığı, Lions Kulüp Kurucu üyeliği gibi birçok dernek, kurum ve kuruluşta görev aldı.

Bursa'da kendi adına yaptırdığı ilkokul, ortaokul ve lisesi vardır.

1 IMG 1653

Nuri Erbak Eğitim ve Kültür Vakfı, bu eğitim müesseseleri ile öğrencilerinin daha başarılı olabilmelerini sağlamak için kurulmuştur.

Bursa'nın en geniş "Eski bursa Resimleri" koleksiyonuna sahiptir. Bir Bursa aşığı olduğu için, Bursa ile ilgili her türlü resim ve fatoğrafı çeker ve toplardı.

Nuri Erbak 1993 yılının eylül ayında ölmüştür.

Biyografi Konusu: Nuri Erbak nereli hayatı kimdir.