Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 3 Mart 2017  Gösterim: 1.346  Cevap: 2

Çubuklu Sarmal Gökada

Misafir
24 Şubat 2010 10:38       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çubuklu sarmal gökada
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar

350px Hubble2005 01 barred spiral galaxy NGC1300

Hubble Uzay Teleskobundan NGC 1300 adlı gökadanın görünümü.

Çubuklu sarmal gökada olağan bir sarmal gökadadan farklı olarak merkezinde çubuk biçiminde bir yıldız topluluğuna sahiptir. Ayrıca sarmal kolları bu çubuğun uçlarından uzanırlar. Halbuki çubuksuz sarmal gökadalarında doğrudan merkezden çıkarlar.
Hubble düzenine göre çubuklu sarmal gökadalar SB ile gösterilirler, ve kollarının açıklıklarına göre üç altsınıfa ayrılırlar: SBa, SBb ve SBc.
2005 yılında Spitzer Uzay Teleskobundan elde edilen verilere göre gökadamız Samanyolu'nun da bir çubuklu sarmal gökada olduğuna dair iddialar ağırlık kazanmıştır.


11 Ocak 2017 14:28       Mesaj #2
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Çubuklu Sarmal 2 Galakside Karadelik Keşfi!


Ad:  içerik.jpg
Gösterim: 26
Boyut:  32.1 KB
Bilim adamları, yakın galaksilerde "gizlenen" iki süper kütleli karadelik keşfettiklerini açıkladı. Verilen bilgiye göre, toz ve gaz bulutlarının arkasında kaldıkları için daha önce fark edilmeyen süper kütleli karadeliklerden biri NGC 1448, diğeri NGC / IC 3639 galaksisinde bulunuyor.

NGC 1448, Saat Takımyıldızı yönünde yer alan çubuklu sarmal nitelikli bir galaksidir. NGC 1448'deki süper kütleli karadeliğin, galaksinin merkezinde yer aldığı ve Dünya'ya 38 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu ifade edildi. Bu galaksideki karadeliği keşfeden araştırma ekibinde yer alan Durham Üniversitesinden Ady Annuar, süper kütleli karadeliği "yatağın altında saklanan bir canavara" benzetti.

Ad:  1974091.jpg
Gösterim: 23
Boyut:  33.2 KB
Her iki karadeliğin de ABD Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) NuSTAR X-Işını teleskobuyla gözlendiği kaydedildi. NGC 3639, Aslan Takımyıldızı yönünde bulunan çubuklu sarmal nitelikli bir galaksidir.

Southampton Üniversitesi'nden Peter Boorman liderliğinde yapılan araştırmayla keşfedilen diğer karadeliğin bulunduğu IC 3639 galaksisinin, Dünya'ya 170 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu bildirildi. Karadeliklerin en büyükleri olan süper kütlelilerin, hemen hemen tüm galaksilerin merkezinde bulunduğu varsayılıyor.

Kaynak: ScienceAlert / AA (10 Ocak 2017)

3 Mart 2017 14:21       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Hubble’dan Sarmal Gökada Görüntüsü!


Andromeda takımyıldızı 88 takımyıldızdan biridir ve komşumuz Andromeda gökadası ile karıştırılmamalıdır. NGC 7640 olarak bilinen bu gökada Andromeda takımyıldızında yer almaktadır. Gökadalar şekil ve yapıları dikkate alınarak birçok farklı gruba ayrılabilir. Örneğin NGC 7640 çubuklu sarmal sınıftadır.

Ad:  NGC7640.jpg
Gösterim: 19
Boyut:  84.0 KB
Bunların merkezleri dairesel değil, kollara kadar uzanan bir çubuktan oluşmuştur. Samanyolu gökadası da çubuklu sarmal gökadadır. NGC 7640 bu görüntüde pek sarmal izlenimi vermemektedir. Bunun nedeni fotoğrafı çeken Hubble teleskobunun konumudur. Gökada fotoğraflarında gökadaların sarmal kolları genelde daha az belirgin olmaktadır.

NGC 7640’ın geçmişte bir çeşit etkileşim yaşadığı düşünülmektedir. Gökadalar büyük kütlelidir ve bu nedenle kütle çekimi yoluyla bazen birbirlerini etkilerler. Bu etkileşim zayıf olabileceği gibi daha yıkıcı olabilir. Örneğin çarpışabilirler ve böylece daha büyük ve yeni bir gökadaya dönüşebilirler. Bir gökadanın tarihini ve hangi etkileşimleri yaşadığını anlamak aynı zamanda yıldızların nasıl oluştuğu sorununun da çözüm anahtarını sunabilir.

Kaynak: NASA / Goddard / Görsel Telif Hakkı: ESA/Hubble & NASA (10 Şubat 2017)


Daha fazla sonuç:
Çubuklu Sarmal Gökada

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç