Arama

Opus Nedir?

Güncelleme: 21 Aralık 2015 Gösterim: 6.567 Cevap: 2
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
24 Ekim 2008       Mesaj #1
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
opus
isim, müzik (o:pus) Fransızca opus
Bestecinin, besteleniş sırasına göre numaralanmış müzik eseri.
Sponsorlu Bağlantılar
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
8 Haziran 2012       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Opus
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Bir bestecinin tüm yapıtları içindeki tek tek yapıtlarının besteleniş ya da yayınlanış sırasını gösteren numara. "Op" biçiminde kısaltılarak yapıtın numarasıyla birlikte ve bir müzik deyimi olarak yapıt anlamında kullanılır.

theMira
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Aralık 2015       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
OPUS a. ("yapıt” anlamındaiat. söze.). Müz.
1. Müzik yapıtı.
2. Sonuna eklenen bir sayıyla, bir yapıtın, bestecisinin kaçıncı bestesi olduğunu belirten terim. (Çoğunlukla op. diye kısaltılır.)

—Mim. ve inş. Duvar örgüsü. || Opus incertum, moloz taşlar ve düzensiz karolarla öğeler arasında büyük boşluklar bırakılmadan örülen duvar. || Opus reticulatum, çapraz yerleştirilmiş kare moloz taşlardan oluşan duvar kaplaması. (Bk. ansikl. böl.)

—ANSİKL. Mim. ve inş. Yalancı opus reticulatumda (İ.Û. 100’e doğr., Roma'da ve Latium’da) moloz taşlar küçük, gelişigüzeldir. Tam opus reticulatumda (Sulla'dan başlayarak) öğeler (cubilia ya da tesserae) 45°’lik eğik çizgiler oluşturur. Augustus döneminde duvar her zaman sıvanmakla birlikte örgü büyük bir özenle yapılır. Domitianus döneminde, almaşık sıralarla opus mixtum‘a ve köşelerde tuğla kullanılır. Bu tür kaplama roman dönemi başlarında yeniden kullanılmıştır.

Kaynak: Büyük Larousse