Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 9 Eylül 2009  Gösterim: 115.174  Cevap: 0

Tüzel Kişi Nedir?

9 Eylül 2009 11:00       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Tüzel Kişi

Alıntı
TDK adlı kullanıcıdan alıntı

isim, hukuk

Sponsorlu Bağlantılar
Hukuk bakımından birçok kişinin veya malın topluluğundan doğan ve tek bir kişi sayılan varlık.


Hukuk bakımından birçok kişinin veya malın topluluğundan doğan ve tek bir kişi sayılan varlık. Hukuki düzenlemeler bakımından 2 tür kişilik bulunmaktadır:
  • Gerçek kişi
  • Tüzel kişi (Hükmî şahıs)
Gerçek kişi, sağ ve tam doğmak şartı ile kişinin anne karnına düşmesinden ölümüne kadar geçen süreçte hukuken kişiler için kullanılan terimdir.
Tüzel kişi ise gerçekte kişilik sahibi olmayan ancak varsayımsal olarak kişilik sahibi olduğu kabul edilen kişi veya mal topluluklarıdır. Toplulukların niteliğine göre "özel hukuk tüzel kişisi" ve "kamu hukuku tüzel kişisi" şeklinde ikili ayrıma tabi tutulabilir. Dernek, vakıf, sendika gibi oluşumlar hukuken varlık kazandıkları anda tüzel kişilik kazanırlar ve bu tip oluşumlara özel hukuk tüzel kişisi denilmektedir. Dernek kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmeye dönük olarak bir araya gelmesi nedeniyle kişi topluluğu iken, vakıf belirli miktarda malın önceden belirlenen bir amaca gerçekleştirmeye özgülenmesi nedeniyle mal topluluğudur.


Vikipedi, özgür ansiklopedi

Daha fazla sonuç:
Tüzel Kişi Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


X-Sözlük forumu 'Tüzel Kişi Nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: Tüzel Kişi Alıntı TDK adlı kullanıcıdan alıntı isim, hukuk Hukuk bakımından birçok kişinin ...

Aramalar: tüzel nedirtüzel kişituzel kisi

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş