Arama

Yoğunlaştırıcı Nedir?

Güncelleme: 13 Ocak 2019 Gösterim: 2.249 Cevap: 1
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
26 Haziran 2015       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM
YOĞUNLAŞTIRICI
Ad:  yoğunlaştırıcı.JPG
Gösterim: 206
Boyut:  17.9 KB

—a. Bilş. Bir bilgi işlem sisteminde kullanılan ve kendisine birçok veri iletim yoluyla bağlı birçok uç biriminden gelen verileri almaya ve bunları, tek bir yol üzerinden bilgisayara doğru göndermeden önce yeniden gruplamaya yarayan aygıt. (Veri edinimi çoğu kez karakter karakter ve düşük hızla yapılır: Yoğunlaştırıcı daha sonra, büyük hızla işleme bilgisayarına doğru iletilen bilgi öbekleri oluşturur.)
Sponsorlu Bağlantılar

—Telekom. Az sayıda devreyle, belli sayıda aboneye ya da kullanıcıya hizmet verebilen komütasyon düzeneği. || Hat yoğunlaştırıcısı, az sayıda devreyle birbirine bağlı, biri bir abone grubunun yakınında, öbürü bu abonelerin bağlı olduğu komütasyon merkezinde yer alan iki yarıyoğunlaştırıcıdan oluşmuş yoğunlaştırıcı. (Arayan ya da aranan bir abone, ancak iki yarı yoğunlaştırıcı arasında serbest bir devre varsa yerel santrala bağlanır; bu bağlantı tüm iletişim süresince sürdürülür.) || iletişim yoğunlaştırası, yol yoğunlaştırası, bir deniz altı kablosu gibi uzun mesafeli bir çoğul bağlantının iki ucuna yerleştirilen ve bunun kapasitesini hemen hemen iki katına çıkarmaya olanak veren yoğunlaştırıcı. (Bu yoğunlaştırıcı, aynı yol üzerinden birçok işaret parçası iletmek için, söyleşmeler arasındaki sessizlik anlarından yararlanır; bu durumda her abone, ancak gerekli zaman boyunca bir yola bağlanır.)
Kaynak: Büyük Larousse

Son düzenleyen Safi; 13 Ocak 2019 02:24
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
13 Ocak 2019       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
yoğunlaştırıcı
KONDANSÖR olarak da bilinir,
Sponsorlu Bağlantılar
bir gaz ya da buharın sıvı hale dönüştürülmesinde kullanılan aygıt.

Enerji santrallarında türbinlerden çıkan egzoz buharlarının, soğutma tesislerinde ise amonyak ve flüorlu hidrokarbonlar gibi soğutucu buharların yoğunlaştırılmasında yoğunlaştırıcılardan yararlanılır. Petrol ve kimya sanayilerinde hidrokarbonların ve öbür kimyasal buharların yoğunlaştırılmasında da bu aygıt kullanılır. Damıtma işleminde buharın sıvıya dönüştürüldüğü aygıt da yoğunlaştırıcı olarak adlandırılır.

Tüm yoğunlaştırdılar gaz ya da buhardan ısı çekilmesi ilkesine dayalı olarak çalışır. Yeterli miktarda ısı çekildiğinde sıvılaşma işlemi kendiliğinden gerçekleşir. Bazı uygulamalarda sıvılaşmayı gerçekleştirmek için gazı uzun bir borudan (genellikle bobin ya da benzeri biçimde düzenlenmiş) geçirerek ısının çevredeki havaya aktarılmasını sağlamak yeterlidir. Buharın taşınmasında çoğunlukla ısıyı iyi ileten (örn. bakır) bir metal kullanılır.

Isı çekme işlemini hızlandırarak yoğunlaştırıcmm verimini artırmak amacıyla boru sisteminin çevresine kanatçıklar (iletken metalden yapılmış düz levhalar) yerleştirilir. Bu tür yoğunlaştırıcılarda ısı genellikle fanlar aracılığıyla çekilir. Sanayide kullanılan büyük yoğunlaştırıcılarda ısı çekme işleminde bazen hava yerine su ya da benzeri bir sıvı kullanılır.
kaynak: Ana Britannica

SİLENTİUM EST AURUM