Arama

Ne Nedir?

Güncelleme: 21 Eylül 2018 Gösterim: 1.026 Cevap: 3
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Eylül 2018       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM

NE

Ad:  ne.JPG
Gösterim: 182
Boyut:  15.8 KB

soru adi.
Sponsorlu Bağlantılar

1. Nesne, yüklem ya da (kişisiz kalıplarda) özne işlevi yüklenerek soru cümlesini kurar: Ne aldın? Bu nedir? Ne düştü?
2. Aynı işlevde, dolaylı soru cümlelerinde kullanılır: Ona neler söylediğini bilmiyorum. Bunu ne yapacağını söyler misin?
3. Dilek ya da koşul gösteren bir fiilden önce kullanıldığında, herhangi bir şey ya da her şey: Ne bulsa yer. Ne isterseniz yaparım. Ne verdimse az buldu.
4. Çoğul olarak birçok şeyler: Neler söylemedi kil İnsan zekâsı neler buluyor.
5. Ad, kişi adılı + yörne ne? Unun böyle yapmasından arkadaşına ne?
6. Ne alıp veremiyor?, bir kimseye musallat olan, onu sıkıntıya sokan biri için “ne istiyor, neden böyle yapıyor?" anlamında kulanılır. ll Ne arar, ne gezer, bir şeyin bir kimsede, bir yerde bulunmadığını belirtmek için söylenir: O çulsuzda para ne arar. Buralarda av hayvanı ne gezer ll (Orada) ne arıyor?, “ne işi var, niçin oraya gitmiş?” anlamında kullanılır: Orada ne arıyor, söyle ona hemen işine dönsün. ll Ne buyrulur, görülen, tanık olunan bir şeyin ya da durumun, olumsuzluğunu vurgulamak için söylenir. ll Ne çıkar, yapılan bir işten zarar da, yarar da gelmeyeceğini anlatır: Tut ki böyle demişim, bundan ne çıkar?; "bir yararı olmaz, sonuç değişmez” anlamında kullanılır: Yardım etse ne çıkar, adam öldükten sonra. ll Ne de olsa, ne kadar olsa. ll Ne dedim de, pişmanlık belirtir: Ne dedim de onun gibi bir aptala uydum. ll Ne demek, anlamı nedir: Maviş ne demek?; “olmaz, yakışık almaz, o nasıl şey" anlamında söylenir: Para ne demek, seve seve yaparız. Cenazeye gitmezsek herkes bize ne der? ll Ne demeye, nasıl bir düşünceyle, hangi amaçla, niçin: Ne demeye işinden ayrılmış?; hangi anlama: Bu sözü ne demeye getirdi? ll Ne denir, ne dersin, söylenecek bir sözün, yapılacak bir işin kalmadığı durumlarda söylenir. ll Ne denli, ne kadar, çok fazla. ll Ne dese beğenirsin, bir kimsenin beklenm'eyen bir söz söylediğini belirtir. ll Ne diye, niçin, hangi amaçla; ne demeye: Ne diye gittin oraya? ll Ne gibi, bir şeyin nasıl olduğunu sormak için kullanılır: Ne gibi önlemler aldınız? ll Ne ile, hangi araçla, hangi şeyle: Ne ile geldin? Ne ile dönüyorsun? ll Ne imiş, "öyle bir şeyin sözü mü olur, ne değeri var?” anlamında söylenir: istemez, para da ne imiş. ll Ne kadar, ölçü ve miktarı belirtme anlamıyla soru bildirir: Bu iş için ne kadar istiyorsunuz?; çok, pek fazla: Hava ne kadar soğuk. ll Ne kadar olsa, bir yerde, sonuçta; ne de olsa: Ne kadar olsa o da bir insandır. ll Ne olacak, önemsememe, küçümseme belirtir: Ne olacak, sonradan görmüş; önemi yok, ne değeri var: Ne olacak, sizinkisi yapılıncaya değin bizim arabayı kullanın. ll Ne olduğunu bilememek, şaşırmak, neye uğradığını anlayamamak. ll Ne oldum delisi, ummadığı, beklemediği üstün bir duruma kavuşan ve bunu sindiremeyerek aşırı ölçüde şımaran kimse için kullanılır. ll Ne olur, ne olursunuz, bir kimseden bir şey isteme durumunda yalvarma ve rica belirtir: Ne olur, bu konuda bizi destekleyin. ll Ne olursa olsun, “sonuç, iyi de olsa, kötü de olsa kabulüm” anlamında kullanılır: Ne olursa olsun, artık daha fazla bekleyemem. ll Ne oluyor, "ne gereği var ya da ne karışıyor”anlamında söylenir: Bilet sormak da ne oluyor? Ona ne oluyor, parasını biz vereceğiz. ll Ne önemi var, anlamaya, üstünde durulmaya değmez. ll Ne söylüyorsun?, "söylediğine dikkat ediyor musun” anlamında uyarı sözü olarak söylenir; "söylediklerin doğru mu, gerçek mi" anlamıyla kullanılır. ll Ne üstüme, ne üstüme lazım, neme, neme gerek. ll Ne var, bir kimseye, adını söyleyerek yapılan seslenmeye onun verdiği sertçe yanıt. ll Ne var ki, aralarında karşıtlık ilişkileri bulunan tümceleri bağlar: Az yiyor, ne var ki yine şişmanlıyor. ll Ne yapacağını bilememek, bir durum ya da olay karşısında şaşırıp kalmak, nasıl davranacağını kestirememek, ll Ne yalan söyleyeyim, “işin doğrusunu belirtmek gerekirse" anlamında kullanılır: Ne yalan söyleyeyim, ben onlardan yanayım. ll Ne yaparsın ki, ne yapmalı ki, "ne çare, elden bir şey gelmez” anlamında kullanılır. ll Ne yapıp yapıp, her çareye başvurup bir yolunu bularak: Ne yapıp yapıp adamı razı edeceksin. ll Ne yazar, "hiçbir etkisi olmaz, bir şeye yaramaz” anlamında kullanılır. ll Ne + iyelik eki + gerek ya da lazım, bir şeye karışmamak, onunla ilgilenmemek durumunda söylenir: Neme lazım, ben onun yaptıklarına dokunmam. Nene lazım, o nasıl istiyorsa öyle olsun. ll Neme lazım, bir kimseden ya da bir şeyden söz ederken “hakkını vermek, doğrusunu söylemek gerekirse” anlamında kullanılır: Neme lazım, adam gerçekten çok iyi çalışıyor. ll Neme lazımcı - NEME LAZIMCI. ll Nesi, kişilerden söz ederken, adıl göreviyle kullanılır: O hanım, annenin nesi oluyor?; hangi yönden, hangi bakımdan: Buranın nesi hoşuna gitmedi?; çok güzel, kusursuz: Nesi var, aslan gibi delikanlı. ll Nesi var, nesi yok, bir kimsenin servetini, mal varlığını tümüyle belirtmek için kullanılır: Nesi var, nesi yok Kızılay'a bağışlamış. ll Ne + iyelik eki + var, bir kimsenin nasıl olduğunu sormak için kullanılır: Neyin var, hasta mısın? ll Ne + iyelik eki + eksik?, "her şeyimiz var” ya da “başkalarına göre eksik bir yanımız yok" anlamında kullanılır: Bizim onlardan neyimiz eksik, bizi niye çağırmıyorlar? ll Neyin nesi kimin fesi, bilinmeyen, kimliği ve kişiliği tanınmayan birinden söz ederken kullanılır. ll Neyleyeyim, çaresizlik, güç yetmezliği belirtir. ll Neymiş, söylentiye bakılırsa, sözde, güya: Neymiş, geceleri eve geç geliyormuşum.
Kaynak: Büyük Larousse

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Eylül 2018       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
NE
—Bilş. iki işlenenli lojik işleyen; iki işlenenin değeri 0 olduğunda 1 değerini alır. (Ne... ne... (A, B] = [A] değil ve [B] değil)
Sponsorlu Bağlantılar

—Ed. Ne inim, ne cinim, senin gibi beni- âdemim, türk masallarında yinelenen kalıplaşmış söz. (Issız bir yerde, beklenmedik bir biçimde genç kızla karşılaşan delikanlının bu olaya şaşarak "in misin cin misin?” diye sorması üzerine, genç kız tarafından söylenir.)

—Oy. Ne evet, ne hayır, oyuncuların, içlerinden birinin sorduğu sorulara evet ve hayır kelimelerini kullanmadan yanıt vermek zorunda oldukları oyun.

soru sıf.

1. Hangi: Ne zaman geldi? Ne gün gidiyor? işler ne durumda?
2. Soruyla birlikte, kızgınlık, şaşkınlık belirtir; nasıl: Bu ne kıyafeti
3. Soruyla birlikte olumsuzluk ve karşı çıkış belirtir: Oraya gidemediysek ne gam? (gam değil). Ne çare (çaresiz) gitmek zorunda kaldık. Bunu ne hakla söylüyor?
4. Çokluk, abartma belirtir: Bu ne gürültü böyle?
5. Ne akla hizmet, bir kimsenin akılla bağdaşmayan işleri yapması karşısında söylenir. ll Ne âlemde, nasıl, ne yapıyor?: Ne âlemdesin? Babanlar ne âlemde? ll Ne biçim, nasıl?: Ne biçim bir iştir bu, anlayamadık gitti. ll Ne çare?, "elden ne gelir bir şey yapılamaz" anlamında söylenir: Neçare, ölenle ölünmez ki. ll Ne çiçektir biliriz, bir kimsenin iyi, güvenilir biri olmadığını belirtmek için kullanılır. ll Ne fayda, iş işten geçtikten, her şey olup bittikten sonra alınacak önlemlerin gereksizliğini belirtmek için kullanılır. ll Ne gözle bakmak, bir kimseye ya da şeye onunla ilgili kanısını belirtir biçimde bakmak: Bu, senin ona ne gözle baktığına bağlı. ll Ne güne duruyor?, bir şeyin ya da kimsenin var oluş nedenini, ondan yararlanma gerekliliğini vurgulamak için söylenir: Biz ne güne duruyoruz, elbette yardım ederiz. ll Ne günlere kaldık, içinde bulunulan günlerin kötü olaylarından yakınmak ve eski günlere duyulan özlemi belirtmek için söylenir. ll Ne haber, "bir kimse ya da bir şey hakkında bildiğiniz bir şey var mı” anlamında kullanılır: Köydekilerden ne haber? Senin yeni işten ne haber? tartışılan bir konuda haklı çıkanın, tartıştığı kişiye özel bir vurguyla söylediği söz. ll Ne hacet, istemez, gereksiz: Paraya ne hacet, parasız da veririz. ll Ne haddine, bir işin bir kimseye düşmediğini, onu yapmaktan kaçınması gerektiğini vurgulamak için kullanır işine karışmam, ne yaparsa yapsın" anlamında söylenir. ll Ne hikmetse, bir şeyin nedeninin bilinmemesi, anlaşılmaması durumunda söylenir: Ne hikmetse bu yörenin insanları hep çakır gözlü oluyor. ll Ne idüğü belirsiz, ne olduğu, soyu sopu, niteliği bilinmeyen kimse için kullanılır. ll Ne mal olduğunu biliriz, bir kimsenin kötü, aşağılık biri olduğunu belirtmek için söylenir. ll Ne karın ağrısıysa, sevilmeyen, insana sıkıntı veren kişi ya da şey için kullanılır. ll Ne mene, ne türlü. ll Ne mümkün, mümkün değil, olanaksız: Bu işi ona yaptırmak ne mümkün. ll Ne münasebet, “hiç öyle şey olur mu" anlamında karşı çıkış sözü olarak söylenir. ll Ne... ne..., çokluk, güzellik ve hayranlık bildirir: Ne ev ne ev, sanki saray. ll Ne pahasına olursa olsun, her şeyi göze alarak, her türlü özveriye katlanarak: Na pahasına olursa olsun seni buradan kurtaracağım. ll Ne sularda, ne durumda. ll Ne şeker çiğnedi, bir kimse için "ne saçma sapan laflar etti" anlamında alay yollu söylenir. ll Ne yüzle, bir kimseye karşı üzücü ve kırıcı bir davranışta bulunan birinin, sonradan aynı kimseyle ilişkisini sürdürmek istemesi durumunda “hiç utanmıyor mu?" anlamında söylenir: O olaydan sonra ne yüzle buraya gelmeye kalkıyor?

♦ be.

1. Bir sıfattan önce, sıfatı güçlendirir; pek çok: Ne güzel bir ev. Ne harika insan.
2. Bir eylemden önce, eyleme aşırılık katar; pek çok: Ne güldük o gece. Ne ağladı ne ağladı, sorma.
3. Soruyla birlikte, bir karşı çıkışı, kızgınlığı vurgular: O ne karışıyor? Sen ne söylüyorsun? Kapıyı vurmadan ne giriyorsun?
4. Soruyla birlikte, bir eylemin gereksizliğini vurgular: Ne düşünüyorsun, nasıl olsa bir çaresi bulunur. Ne konuşuyorsun, bak dinlemiyor bile.
5. Miktarı sorar: O gece ne ödedin? Ne ödediysen aramızda paylaşalım.
6. Niçin, niye: Ne zahmet ettiniz?
7. Ne âlâ, çok iyi, diyecek yok: Verirse ne âlâ, vermezse eldekiyle yetininiz. ll Ne âlâ memleket, haksız ve yersiz isteklerin hoşça karşılanıp kabul edildiği ortam için kullanılır. ll Ne âlem, hem yadırgatıcı davranışları olan hem de kızılamayacak kadar sevimli yönleri bulunan kimseleri için kullanılır: Ne âlem adamsın sen, dünya umurunda değil. ll Ne iyi, bir şeyi beğenme ve ondan duyulan hoşnutluk anlatır: Ne iyi ettiniz de geldiniz.

♦ ünl.

1. Vurgulamaya göre hayret, kızgınlık vb. bir duyguyu bildirir: Ne, daha eline geçmemiş mi!
2. Nel, ne var, ne istiyorsun.
3. Ne mutlu!, yerinme, özlem ve istek belirtir: Ne mutlu böyle çocukları olanlara.

♦ bağ. Ne... ne...

1. Aynı görevdeki öğeleri olumsuzluk ilişkisiyle birbirine bağlar: Yıllarca onu ne aradı ne sordu. Ne evi var ne barkı. Ne kar, ne tipi onu durduramazdı.
2. Karşıt anlamlı sözcüklerin başında kullanıldığında anlamca ikisinin ortasını belirtir: Hava ne sıcak ne soğuk. Ne sert ne yumuşak. Ne uzun ne kısa.
3. Yinelenerek kullanıldığında sıralananların hiçbiri: Yokuşu tırmandıktan sonra ne bir ev, ne bir tarla, ne bir bağ, ne bir ağaç vardı. Canı ne okumak, ne yazmak, ne konuşmak, ne gezmek istiyordu.
4. Ne... ne de..., 'üstelik' anlamı verir: Ne gördüm, ne de böyle bir şey olduğunu duydum. Onları ne evde ne de komşularında bulabildik.
5. Ne alandan, ne satandan, ne bir akça katandan olmamak, yansız olmak, hiçbir tarafla ilgisi bulunmamak. ll Ne altını bırakmak, ne üstünü, bir yerin ya da bir şeyin bakmadık, dolaşmadık bir yanını koymamak. ll Ne balını isterim ne belasını, kavuşulması ya da erişilmesi istenen iyi bir durumun, birtakım üzüntüleri de birlikte getirme olasılığı karşısında söylenir. ll Ne benden sana bazlama, ne senden bana gözleme, "ilişkile- mızaen Dır şey DeKiemeyemıı aman mı da söylenir. ll Ne bilirim, ne gördüm (deveyi yeden ölsün), bir konuda tanıklığa yanaşılmayacağım belirtmek için söylenir. ll Ne çaldın yüzüme, ne çalayım yüzüne, “bana bir şey yapmadın ki benden bir karşılık bekliyorsun” anlamında söylenir ll Ne dağda bağım var, ne çakaldan davam, bir sorun ya da konuyla hiçbir ilgisi olmama, tümüyle dışında bulunma durumunda söylenir. ll Ne kızı veriyor, ne dünürü küstürüyor, bir kimsenin isteğini yerine getirmeyen, hem de onu kırmaktan kaçınan kişinin tutumu için söylenir. ll Ne kokar, ne bulaşır, kimseye iyiliği de kötülüğü de dokunmayan, iyilik yapma olanağı varken bile bundan kaçınan kişiler için söylenir: Ondan yardım isteme, o ne kokar, ne bulaşır. ll Ne od var ne ocak, yokluk ve yoksulluk içinde. ll Ne olur ne olmaz, her türlü olasılığa karşı. ll Ne sakala minnet, ne bıyığa, insanın en yakınlarından bile yardım istemeden kendi olanaklarıyla iş yapar durumunu anlatmak için söylenir. ll Ne selam, ne sabah, iki kişi arasındaki konuşma bağının kopması, ilişkinin kesilmesi. ll Ne sihirdir, ne keramet, el çabukluğu marifet, gözbağcılara özgü bir tutumla yapılan iş için söylenir. ll Ne Şam'ın şekeri, ne Arabın yüzü, yararlı da olsa kendisiyle görüşülmek, karşılaşılmak istenmeyen kimseler için söylenir. ll Ne şap oldu, ne şeker, olumlu ya da olumsuz bir sonuca bağlanmayan, ortada kalan işler için kullanılır. ll Ne şiş yansın, ne kebap, "iki tarafı da zarara uğratmayacak ortalama bir yol bulunsun" anlamında kullanılır. ll Ne tadı var, ne tuzu, beğenilmeyen yiyecekler için söylenir. ll Ne üstte var, ne başta, ihtiyaç içinde bulunulduğunu belirtir. ll Ne var, ne yok, "ne gibi havadis var? işler nasıl gidiyor?” anlamında kullanılır; olanların tümü: Evde ne var ne yok toplayıp gitmiş. ll Ne yârdan geçer, ne serden, özveri gösterilmesi gereken bir işte özveriye yanaşılmadığını, işten de vazgeçilmediğini anlatır.

—ANSİKL. Soru adılı ne, iyelik eklerini iki biçimde alır: doğrudan (nem, nen, nesi, nemiz, neniz, neleri) ya da -y- kaynaştırma harfiyle birlikte (neyim, neyin, neyi, neyimiz, neyiniz, neleri). Bu durum tamlayan ekiyle bulunma ve çıkma durumu eklerinin birleşmesi sırasında da görülür (ne- nin/neyin, nede/neyde, neden/neyden).
Kaynak: Büyük Larousse

SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Eylül 2018       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM

NE

• Hematol. NE sistemi, granülosit grupları sistemi.

Ne

• Anorg. kim. Neon'un simgesi.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Eylül 2018       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ne (I )
kimya
  • Neon elementinin simgesi.
ne (II )
  • Türk alfabesinin on yedinci harfinin adı, okunuşu.
ne (III) -yi
zamir
1 . Hangi şey.
2 . Her şey:
"Ne görse ister. Kimin nesi varsa. Ne isterse yapar."- .
3 . Birçok şey:
"Neler söylüyor? İnsan aklı neler keşfediyor?"- .
4 . sıfat Hangi:
"Güzel heykel, ne yandan bakarsan, ne yana çevirirsen gene güzeldir."- B. R. Eyuboğlu.
5 . sıfat Nasıl:
"Bu ne kıyafet?"- .
6 . zarf Neden:
"Efendi, sen de ne üstüme abanıyorsun?"- B. Felek.
7 . zarf Şaşma veya abartı bildiren bir söz:
"Ne sıcak, ne sıcak! Ne güzel çiçekler! Ne kaba adam!"- .
8 . "Sana ne, bana ne" gibi sorularda "ne ilgisi var" anlamına gelen bir söz:
"Zahmeti ben çekeceğim, sana ne?"- .
9 . ünlem Soru biçiminde şaşma bildiren ünlem:
"Ne, yıkıldı ha!"- .
SİLENTİUM EST AURUM