Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 33.413|Cevap: 1|Güncelleme: 11 Haziran 2008

Nazar Boncuğu Nedir?

26 Kasım 2007 12:05   |   Mesaj #1   |   
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Nazar boncuğu

230px Blue eyes
Sponsorlu Bağlantılar

Nazar boncukları
230px Nazar lambasC4B1

Göz biçimindeki Nazar lambası
İnsanı kötü gözlerden koruduğuna inanılan mavi renk ağırlıklı olmak üzere renkli boncuk.
Nazar boncuğu inancı İslamiyet öncesi Türk geleneklerinden kalmadır.
Genelde nazar boncukları göz şeklinde olur. Göze aynı zamanda boncuk da denmektedir. Bu bağlamda bakıldığında kişinin dünyaya açılan penceresi gözdür ve göz her türlü, iyi ve kötü, düşüncelerin ilk çıkış noktası olarak kabul edilir. Bu yüzden bakışlardan, kötü gözlerden korunmak amacıyla emici özelliği olduğuna inanılan mavi renkli taşlar eskiden beri kullanıla gelmiştir. Ve son halni günümüzdeki çeşit çeşit nazar boncukları olarak almıştır. Şu an, gerek inanç gerek gelenek, gerekse de süs eşyası olarak pek çok kişi nazar boncuğunu günlük yaşantısında çok sık kullandığı yerlerde bulundurmaktadır.
Diğer Konular:
Blue Blood
11 Haziran 2008 17:07   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mavbocukxc5zr2

Nazar Boncuğu


Sponsorlu Bağlantılar

Mavi camdan yapılan nazar boncuğu bütün Türkiye'de bilinmektedir. Nazar Arapça da göz anlamına gelmektedir. Türkçe'de de aynı anlamı ile kullanılmaktadır. Burada nazar boncuğunun kötü gözlere karşı koruduğu ve onun takılması durumda bu gözlerden koruyacağı inancı hakimdir.


Kötü bakışla ilgili batıl inanç

Kötü gözlere karşı bire bir olduğu düşünülen bu mavi camdan yapılan bocuk dünya da bir çok ülke tarafından bilinmektedir. Bu boncuk Hititler zamanında yada Mısır krallığı zamanında kötü gözlere karşı kullanılmıştır. Mısır krallarından Tutankamon Kahire?nin İngiliz müzesinde sergiye açılmış bulunmaktadır. Bu yapı üzerinde birçok nazara karşı koruduğuna inanılan taş koyulmuştur. Fakat bu taşlar o yıllarda görevlerini yerine getirememiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç