Arama

Sibirya Kurdu - Haski (Husky)

Güncelleme: 22 Ağustos 2016 Gösterim: 48.529 Cevap: 3
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
2 Temmuz 2008       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Sibirya kurdu ya da Haski (Husky), yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır.
Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır. Oyunu çok sever. İnatçı ve yaramazdır. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinir, ama kuş gibi küçük hayvanları avlamak ister. Yalnızlığa hiç katlanamaz. Eğer yalnız kalırsa çok sıkılır ve evdeki eşyaları kemirir. Gereksiz yere havlamaz ve sıcağı hiç sevmez. Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeğinin kilosu 20 ila 27, dişisinin kilosu 16 ila 23 tür. Huskyler -60 derece soğukta
Sponsorlu Bağlantılar
yaşayabilirler.Son düzenleyen NeutralizeR; 22 Ağustos 2016 17:25
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2008       Mesaj #2
BrookLyn - avatarı
Kayıtlı Üye
Sibirya kurdu (Siberian Husky)

Sponsorlu Bağlantılar
siberian husky
"Sibirya Kurdu / Siberian Husky"
Husky Tarihçesi

Bu arada, kuzeyin bir başka yöresinde, Alaska da XX . yüzyılın başlarında bir altına hücum devri yaşanmakta idi. Arktik bölgelerde yaşayan insanlar için, köpek hayatın ayrılmaz,vazgeçilemez bir parçasıdır. Dünyanın, özellikle Amerika nın ve Kanada nın türlü bölgelerinden, altına ulaşmak için gelen insanlar Alaska'ya gelen insanlar köpeklerini de birlikte getiriyorlar veya bölgeye yerleştikten sonra, köpeğin ne denli bir ihtiyaç olduğunu fark edip köpek getirtiyorlardı. Genellikle sağa,sola gitmek veya öteberi taşımak için kızaklara koşulan köpekler aynı zamanda da insanlar için önemli bir eğlence konusu da oluşturuyorlardı. Kızak yarışları en sevilen bir atraksiyon haline gelmişti. Nome ile Candle şehirleri arasındaki 408 millik parkurda yapılan kızak yarışları bir anda çok popüler oldu.

Tam bu sıralarda, kuzey bölgelerde dolaşıp duran kürk tacirleri, Sibirya'da Cukçilerin yetiştirdikleri Huskyleri fark edip Alaskaya taşıdılar. Husky ler ilk defa Alaska ya geldiklerinde yıl 1909 idi. Husky ler, diğer rakiplerine göre daha ufak tefek ve daha uysal idiler. Bu yüzden başlangıçta pek ilgi çekmediler.Ancak bir yarışçı bunlarla ilgilendi ve 70 kadar Husky yi Sibirya dan ithal etti ve 1910 yılında yapılan yarışa hazırladı. Yarışçı, yarış için üç takım eğitti ve bu takımlar, yarışta, birinci, ikinci ve dördüncü oldular. Bu olayı müteakip Sibirya Husky si Alaska da baş köşeyi işgal etti. Yarışlar dışında da çok faydalı oluyorlardı.

Huskyler şöhretlerinin zirvesine, 1925 yılında ulaştılar. Bu tarihte Nome şehrinde korkunç bir difteri salgını baş göstermişti. Husky ler 340 millik bir mesafeyi devamlı koşarak, ilaç ve serum taşıdılar ve Nomi lilerin hayatını kurtardılar. Artık bütün dünya onları tanımıştı. Bu gün, onların anısına Central Park ta bir abide bulunmaktadır. Sibirya Husky leri, Kanada ya ve ABD ye aşağı yukarı bu tarihlerde getirilmeye başlandı. Amerikan Köpek Klüpleri, bu türü, resmen 1930 yılında tescil ettiler. Husky lerin birçoğu, ikinci dünya savaşında, Amerikan ordusunda, arama kurtarma timlerinde görev aldılar.

Nihayet, Husky ler ev köpeği ve show köpeği olarak ta şöhrete ulaştılar. Halen, Sibirya Husky leri Arktik türler arasında en popüler olanlardan biridir.


Kaynak: Husky.Gen.TR

blod stone - avatarı
blod stone
Ziyaretçi
20 Mayıs 2014       Mesaj #3
blod stone - avatarı
Ziyaretçi
Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır.Her köpek gibi dillerinden terlerler. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilir. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinir, ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Yalnız kalırsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır, ancak uluyabilirler. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcaklarda bunalırlar, eksi 60 derece soğukta yaşayabilirler.

Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeğinin ağırlığı 20 ila 27, dişisinin ağırlığı ise 16 ila 23'tür.

Karakteri
Zeki, fazlasıyla oyuncu, sosyal, Ailelerine bağlı ancak inatçı ve haylaz köpeklerdir. Zeki ve sosyaldirler, çok kolay öğrenirler ama kendi mantıklarınca amaçsız buldukları komutlara uymamakta ısrar ederler .Eğitim verilmesi zor bir ırktır. Evdeki/çevrelerindeki diğer hayvanlarla çok iyi geçinirler ancak fare ve küçük kuşlar gibi küçük hayvanları avlamaya meyillidirler. Çok kolay öğrenirler ancak komutlara cevap almak için sabır ve tutarlılık gerekir. Hava sıcak olmadığı sürece koşup oynamayı çok severler ancak sıcaklarda korunmalı serin bir yerde tutulmalıdırlar. Bu köpeklerin karakteristik bir özelliği daha havlamayı pek sevmemeleridir, o yüzden de bekçi köpeği olarak pek uygun değildirler. Havlamamalarına karşın ulumayı çok severler. Çocuklarla araları çok iyidir, onlara karşı çok tutarlı ve sabırlıdırlar. Sık kürkleri nedeniyle sıcağa tahammülleri yoktur. Özgürce koşup oynamayı çok severler. Boş bırakılmaya gelmezler çünkü kaçıp başı boş gezmeye bayılırlar.

Bakımı[değiştir
Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşamı için çok uygun köpekler değildirler. Hava sıcak olmadıkça çok iyi koşu arkadaşıdırlar. Tüylerinin uzun olmamasından dolayı düzenli aralıkla fırçalamak gerekmektedir. Fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz, sinirlenebilirler. Oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler, tek başlarına kaldıklarında etraftaki nesneleri kemirmeye başlayabilirler.

Tarihçesi[değiştir
Bu ırk yüzyıllarca Sibirya'da Çukçi halkı tarafından kızak çekme, Ren geyiği sürülerini gütmede ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlar. 1905 yılında bu köpekler Alaskaya götürüldü. Bölgede 1925'te ortaya çıkan Difteri salgını için gereken ilaçları, bu köpeklerden oluşan bir sürü bölgeye getirmeyi başarmıştır ve bu olaydan sonra insanların dikkatini çekmişti
Avatarı yok
OneNight
Yasaklı
22 Ağustos 2016       Mesaj #4
Avatarı yok
Yasaklı

Sibirya Kurdu - HaskiSibirya Kurdu, iyi bir aile köpeği olmasını gerektiren tüm niteliklere sahip, orta büyüklükteki oldukça çalışkan bir köpek cinsidir. Genel bakımı oldukça kolaydır, tek ihtiyacı olan tüylerinin düzenli şeklide taranmasıdır. Bu ırk yaygın bir şekilde grup psikolojisiyle bilinir ve bu durum bu cins köpeklerin, çocuklardan diğer köpeklere kadar yaygın bir yelpazeyle son derece iyi geçinmesini beraberinde getirir (özellikle iyi sosyalleştirildiklerinde ve eğitildiklerinde).

Tüm bunlarla birlikte, bu köpek cinsi köpek beslemeye yeni başlayanlar ya da kendilerini biraz ürkek görenler için uygun bir cins değildir. Sibirya Kurdu çok zeki ve oldukça inatçı bir köpek ırkıdır. Onları sıkı bir eğitimden geçirebilecek ve kurallara bağlı hâle getirebilecek kararlı sahiplere ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, kural bozucular olarak bilindikleri için son derece sabırlı sahiplere ihtiyaçları vardır, çünkü daha fazla kural demek daha çok kural bozmak demektir. Uygun bir sosyalleşme ve Husky eğitimi, minik Husky yavruları için mutlak zorunluluklardır.

Sibirya Husky’leri, uygun egzersizler uygulanarak apartmanlarda da yetiştirilebilmekle birlikte, korkuluklarla çevrili bir özel alanlarının olabileceği müstakil evlerde çok daha sağlıklı büyürler. Genellikle bir fırsatını bulduklarında sık sık evlerden kaçmaları ve yürüyüş mesafesinde gezinmeleriyle meşhurdurlar. Bu nedenle, sürekli olarak tedbirli davranmak çok önemlidir. Kaçabilecekleri bir alanda yalnız bırakılamazlar ve dışarıdayken tasmasız olarak dolaştırılması uygun değildir.


Sibirya kurdu, bütün dünyada tanınan ve oldukça da ilgi gören bir köpek türüdür. Bu türün dünyada bu denli tanınmasının nedeni ise, on yıllar önce Alaska’da yaşanan bir difteri hastalığı salgınında ilaç sevkiyatı esnasında
Ad:  sibirya kurdu.jpg
Gösterim: 441
Boyut:  23.3 KB
oldukça büyük bir rol oynamıştır.

Bu tarihten itibaren, bu köpek türü bütün dünyaca tanınmaya başlamıştır. Sibirya kurtları yüzyıllar boyunca, Sibirya bölgesinde Chukshi isimli bir halk tarafından bekçi, kızak çekmek ve de ren geyiklerini gütmek amacıyla kullanılıştır. Aynı zamanda, güzelliği, gösterişi ve de kendilerine olan güveniyle insanlar için de çok iyi bir dost olmuşlardır. Sibirya kurtlarının en önemli özelliklerinin başında, bu köpeklerin oldukça sevgi dolu bir karaktere sahip olmaları gelmektedir. Bu köpekler, uzaktan oldukça dikkat çekicidir. Bunun nedeni ise, hem dış görünümleri hem de buz mavisi gözleridir. Bu köpekler, özgürlüğüne çok düşkün ve de inatçılardır. Bu köpekler, özellikle çocuklar için çok özeldirler. Çünkü bu köpekler, çocuklara karşı oldukça hoşgörülü ve de sevgi doludurlar. Aynı zamanda, yalnızlığı hiç sevmezler. Bu nedenle de, insanlarla iyi geçinmeye çalışırlar.

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymaktadır.Düzenli olarak hergün taranması gerekir ayrıca yılda 2 kez ciddi şekilde tüy dökmektedirler.

Boyutları kilosu şöyledir:
Yükseklik Erkekde 53 – 60 cm
Yükseklik Dişide 51 – 56 cm
Kilo Erkekde 20,5 – 27 Kg
Kilo Dişide 16 – 22,5 Kg

Bu köpek ortalama 12-15 yıl kadar hayatta kalabilir.

Kökeni olarak Alaska’da dünyaya gelmiş bir ırktır.Oradaki halk tarafından yıllar boyunca kızak çekiminde kullanılmıştır.Sibirya şartları için olmazsa olmaz köpeklerden biridir.Oldukca dayanıklı olması onu tercih edilen bir ırk haline getirmiştir.Bu köpek sürü halinde takılmayı sevdiği için diğer sürüdeki arkadaşlarınla beraber kızağı çekmekten çok mutlu olurlar ve çok iyide anlaşırlar.Bu köpek çoğunlukla kızak köpeği olarak kullanılmaktadır fakat bazı kişiler ev köpeği olarakta bu köpeği beslemektedirler.Çok önemli başarılara imza atmasınla adından çok söz ettirmiş ve yaygın olan hastalık neticesinde bu köpekler yardımı ile anca ilaçlar o bölgelere götürülmeyi başarmıştır.


-derlemedir-
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

27 Haziran 2014 / Misafir Cevaplanmış
11 Ekim 2012 / ThinkerBeLL Coğrafya
21 Kasım 2011 / Ziyaretçi Soru-Cevap
6 Aralık 2011 / Misafir Taslak Konular