Arama

Atgiller (Equidae)

Güncelleme: 4 Aralık 2018 Gösterim: 2.602 Cevap: 3
Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
29 Temmuz 2008       Mesaj #1
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Atgiller
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

260px Holsteiner Apfelschimmel 2005

Equus caballus

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Perissodactyla (Tek toynaklılar)
Familya: Equidae (Atgiller)

Equidae
, at ve benzeri hayvanları içeren, Tek toynaklılar takımına ait bir ailedir. Aileye ait tek cins Equus'tir.

Ayrıca Bknz Sadakatin Temsilcisi Atlar (Equidae) - At Resimleri (2. Katalog)

Son düzenleyen asla_asla_deme; 4 Mayıs 2010 14:03 Sebep: Yönlendirme Eklendi
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
7 Ocak 2009       Mesaj #2
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
240px NikkoCaparisonedHorse5423

Sponsorlu Bağlantılar
Japon atı

240px Amazonomachie 02

Mozaikle işlenmiş at başıHayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Mayıs 2011       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ad:  Pernod_Al_Ariba_0046b.jpg
Gösterim: 285
Boyut:  69.0 KB

At, (Equus caballus)

Toynaklıların tekparmaklılar alttakımından, binme, yük çekme ya da taşıma gibi hizmetlerde kullanılan bir hayvan (Equus caballus).

Kutuplar ve sık Afrika ormanları dışında, yeryüzünün hemen her yerinde bulunur. Üç yaşına kadar olan yavrusuna tay, daha büyük yaştaki erkek ve dişilerine at, kısırlaştırılmış erkeğine iğdiş, kısırlaştırılmamış erkeğine aygır, damızlık dişisine kısrak denir.

At ilk evcilleştirilen yabanî hayvanlardan birisidir. İlk atalarının Orta Asya'da yaşadığı ve 5000 yıl kadar önce evcilleştirilerek insanlar tarafından çeşitli işlerde kullanılmaya başlandığı, çeşitli kaynaklara dayanılarak ileri sürülmektedir. Günümüzde ya da yakın geçmişte görülen yaban atları, bu evcil atların başıboş kalıp zamanla yabanlaşmasından ortaya çıkmıştır. Örneğin, Amerika'da görülen yaban atı sürüleri, 16. yüzyılda Amerika'ya gelen İspanyollar tarafından getirilmiş atların yabanlaşmasıyla ortaya çıkmıştır.

Motorlu araçların atın yerini almalarına karşın, günümüzde atın gerek yük ve binek, gerekse spor hayvanı olarak yine de önemli bir yeri vardır.

Bugün yeryüzünde çeşitli at ırkları bulunmaktadır. Bu ırklar, çeşitli bölgelerde yüzyıllar boyu süren ıslah çalışmaları sonucunda her bölgenin kendi özelliğine göre yetiştirilmiştir. Atlar, sıcakkanlı atlar (doğu atları) ve soğukkanlı atlar (batı atları) olmak üzere ikiye ayrılır. Doğu atları genellikle binek hayvanı olmaya elverişlidirler. Vücutları narin, kemikleri incedir. Türkistan, İran, Türkiye, Suriye, Arabistan ve Kuzey Afrika'da yetiştirilirler. Başlıcaları, Arap atları ve İngiliz atlarıdır. Batı atları, yük taşıma gibi ağır işlerde, tarımda kullanılırlar. İri, kalın gövdeli, ağır hayvanlardır. Belçika atları ve Arden atları soğukkanlı atlardır. Bir de değişik ırklardan atların çiftleştirilmesiyle elde edilmiş, yarımkan at ırkları vardır.

Atlar, geçmişten bu yana, Türklerin hayatında önemli bir yer tutmuşlardır. İlkçağlarda at, Türkler arasında kutsal sayılırdı. At, Göktürklerde değerli bir kurban hayvanıydı. Atlı sporlar İlk Çağ Türkleri arasında çok yaygındı. Türk mitoloji ve folklorunda atın önemli bir yeri vardır. At, savaşlarda binek ve çekim hayvanı olarak kullanılırdı. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde gerileyen atçılığa Cumhuriyet döneminde yeniden önem verilmiş, değerli ırklardan safkan ve yarımkan atlar yetiştirilmesine başlanmıştır.

Bugün Bursa-Karacabey, Malatya-Çifteler, Adana-Çukurova, Malatya-Sultansuyu ve Konya haralarında at yetiştirilmektedir. Türkiye'de at genellikle binek, yük ve çeki hayvanı olarak kullanılır. Tarımda kullanılması daha az yaygındır. 1997'de yurdumuzdaki at sayısı 345.000 civarındaydı.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
4 Aralık 2018       Mesaj #4
Avatarı yok
Yasaklı

Atların Duygusal Hafızaya Sahip Olduğu Belirlendi!


Ad:  2c07df1700e14492ddfed13e6e9c009b.jpg
Gösterim: 145
Boyut:  76.4 KB
Atlar üzerinde daha önceden yapılan incelemeler, atların sosyal bir zekaya sahip olduğunu ve insanların yüz ifadelerini anlamlandırabildiğini açığa çıkarmıştı. Bilim adamlarının yeni yaptıkları bir araştırma ise atların duygusal bir hafızaya sahip olduğunu ve daha önceden karşılaştıkları insanların duygusal hallerini hatırlayabildiklerini ortaya koydu.

Araştırmacılar, ilgili deneyler anında, evcilleştirilen atlara önce kızgın akabinde de mutlu insan yüzlerinin görsellerinin gösterildiğini sonrasında ise görsellerdeki kişilerin ifadesiz bir şekilde atların karşısına çıktıklarını ve atların yapılan deney sonucunda daha önceden resmini gördükleri kızgın yüz ifadesine sahip bireyleri tanıyıp, bu bireylere karşı olumsuz tepki verdiklerini, tutumlarını insanlara karşı belirgin bir biçimde değiştirebildiklerini belirtti.

Atlar hakkında yapılan söz konusu bilimsel incelemenin atların kendilerine zararı dokunabilecek insanları tanıyabilmeleri bağlamında kilit ve çok önemli bir işleve sahip olduğu belirtildi.

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

9 Ağustos 2011 / evo Genel Galeri
30 Ocak 2007 / vilalp Genel Galeri