Arama

Su Ayıları (Tardigrada)

Güncelleme: 20 Mart 2018 Gösterim: 1.440 Cevap: 1
Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
29 Temmuz 2008       Mesaj #1
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Su ayıları
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia
Şube: Tardigrada Spallanzani, 1777
Sınıflar
  • Heterotardigrada
  • Mesotardigrada
  • Eutardigrada
Su ayıları (ayıcıkları), Sakal hayvancıkları ya da Tardigrada; ince segment ve kutikula bulunduran, 4 çift kısa bacağı olan omurgasız hayvanlar şubesidir. Mikroskobik canlılardır. Tatlısularda ve nemli alanlarda yaşarlar. Vücutları genel görünüşüyle silindir şeklinde, karın tarafları düzdür. Koni şeklinde uç baş sayılır, ayrıca bir baş oluşumu görülmez. Solunum organları yoktur. Ayrı eşeylilerdir. Vücut hücreleri sabittir. Yaklaşık 750 türü bilinmektedir.
Son düzenleyen asla_asla_deme; 8 Ocak 2009 20:23
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
20 Mart 2018       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı

Su Ayısı (Tardigrada)!


Ad:  _100280151_gettyimages-870735250.jpg
Gösterim: 658
Boyut:  8.0 KB
Sekiz bacaklı mikroskobik bir canlı olan bilimsel adı ile tardigrada ya da bilinen adıyla su ayısının dünyanın en dayanıklı canlı türleri arasında olabileceği belirtildi.
Sponsorlu Bağlantılar

Son zamanlarda Japonya'da yeni cinsleri keşfedilen su ayıları sadece 300 ila 700 mikrometre boyunda. Vücudu tırtıla benzeyen su ayılarının O harfi şeklinde ağızları bulunuyor. Genelde suda ya da yosunların üzerinde yaşayan su ayılarının temel besin kaynağı ise kendilerinden de küçük olan ve rotifer adı verilen mikroorganizmalar.

Bilim insanları, 150 derece sıcaklığa ve -272 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının uzayda dahi hayatta kalabileceğini belirtiyor.

Avrupa uzay araştırmaları ajansı, bir grup mikro canlıyı 2007'de alçak yörüngeye gönderip takibe almıştı. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları atmosfer dışında 12 gün boyunca hayatta kalabilmişlerdi.

Su ayısının bir diğer özelliği ise radyasyona karşı dayanıklılığı. Çok sayıda canlıyı kısa süre içerisinde öldürebilecek olan yüksek dozda radyasyona dayanabilecek su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği belirtiliyor.

Söz konusu makalede, su ayılarının gama ışını patlaması, büyük bir asteroid çarpması ve yıldız patlamalarına dayanabileceği ifade ediliyor.

Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi'nden David Sloan, su ayılarının 5.000 ila 6.000 Gy radyasyona maruz kalıp yaşayabildiğini belirtiyor.

Kaynak: BBC Bilim / Scientifıc Reports (5 Mart 2018)

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

2 Nisan 2009 / bi quan Taslak Konular