Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ege Bölgesi İklim Özellikleri

Gösterim: 141937 | Cevap: 2
  • ege bolgesi iklimi
  • ege bolgesinin iklim ozellikleri
  • ege iklimi
1
  • 1 Gönderen Blue Blood
Blue Blood
23 Ağustos 2009 11:26   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ege Bölgesi İklim Özellikleri

Ege Bölgesi İklimi
MsXLabs.org

Ege Bölgesi genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu genel durum daha çok Ege Bölümü için geçerlidir. İçbatı Anadolu’da ise denizden uzaklık ve yükselti nedenleriyle iklim koşullarında değişiklik görülür. Kuzey kesimlerinde sık sık soğuk baskınları görülür. Yıllık ortalama sıcaklıkta coğrafi enlemin etkisiyle güneyden kuzeye ve yüksekliğin etkisiyle batıdan doğuya doğru azalma görülür. En soğuk ay genellikle ocak, en sıcak ay ise temmuz ayı olarak tespit edilmiştir.

Ege Denizi kıyıları boyunca tam bir Akdeniz yağış rejimi görülür. Yazlar kurak geçer; yağışlar kış aylarında toplanmıştır. Aşağı yukarı bütün meteoroloji istasyonları da yıllık ortalama yağış tutarı 500 mm’nin üstünde, genellikle de 1000 mm’nin altında olarak saptamışlardır.
fuatcan23 bu mesajı beğendi.
Misafir
17 Aralık 2011 11:18   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ege Bölgesi'nin iklim tipi nedir, Ege iklimi, Ege Bölgesi'nde görülen iklim çeşidi
Kıyı kesimindeki Asıl Ege Bölümü'nde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Akdeniz ikliminin etkileri, çöküntü ovaları boyunca, kıyıdan yer yer 100-150 km kadar içerilere sokulur. Kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür. Kışları oldukça ılımandır. Yaz mevsimi kıyı ovalarında oldukça sıcak ve kurak geçer. İç Batı Anadolu Bölümü'nde ise Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği görülür. Sıcaklık farkları artar. İç Batı Anadolu'da kış mevsimi kıyı kesime göre daha soğuktur. Kar yağışları ve don olayları görülür. Yaz mevsimi ise kıyı kesime göre daha sıcaktır. İç Batı Anadolu'da kıyı kesimine göre azalan yağışlar, ilkbahar mevsimine doğru kayar. Yaz kuraklığı kıyı kesimden daha azdır.
Misafir
26 Kasım 2013 19:41   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Ege Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İsmini kıyısında olduğu Ege Denizi'nden alır. Kıyı Ege veya Asıl Ege ve İç Ege veya İç Batı Anadolu olmak üzere iki bölüme ayrılır. Kuzeyde Marmara, doğuda İç Anadolu, güneyde Akdeniz bölgeleriyle ve son olarak batıda Ege Denizi'yle çevrilidir. Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir.

Ege Bölgesi'nde Akdeniz iklimi hakimdir. Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ege Bölgesi İklim Özellikleri Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • ege bolgesi iklimi
  • ege bolgesinin iklim ozellikleri
  • ege iklimi
Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Gönderen: Blue Blood Forum: Karadeniz Bölgesi
Cevap: 5
Son Mesaj: 8 Aralık 2013 18:11
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Akdeniz Bölgesi
Cevap: 5
Son Mesaj: 14 Ocak 2013 14:54
Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
Gönderen: ThinkerBeLL Forum: Doğu Anadolu Bölgesi
Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Mart 2012 12:53
Marmara Bölgesi İklim Özellikleri
Gönderen: CrasHofCinneT Forum: Marmara Bölgesi
Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Ocak 2012 19:10
İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
Gönderen: arwen Forum: İç Anadolu Bölgesi
Cevap: 2
Son Mesaj: 2 Haziran 2010 16:01
Sayfa 0.215 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu