Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 114.800|Cevap: 5|Güncelleme: 14 Ocak 2013

Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

23 Ağustos 2009 06:20   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri
Ana Britannica

Sponsorlu Bağlantılar
Akdeniz Bölgesi'nde genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi egemendir. Ancak yüksekliğe bağlı olarak iklim özellikleri oldukça önemli farklılaşmalar gösterir. Dağların denize bakan yamaçlarında ve arkalarındaki çukur alanlarda ise karasal etkilerin arttığı bir iklim tipine rastlanır. Gene de Akdeniz'in etkisi nedeniyle bu kesimlerdeki iklim, İç Anadolu Bölgesi'ndeki kadar şiddetli karasal özellikler taşımaz.
En sıcak ay ortalaması kıyılardaki 27-28 °C, iç kısımlar 23-25 °C'dir; en soğuk ay ortalaması ise kıyıda 10 °C dolayında iken iç kısımlarda 1,5-2 °C kadar iner. Benzer biçimde, yıllık ortalama sıcaklık kıyılarda 18-20 °C, iç kısımlarda ise 12-14 °C kadardır. Yine Türkiye'nin ortalama sıcaklığı en yüksek noktası da buradadır; Mersin kent merkezinin ortama sıcaklığı yıllık 22 °C'dir.
Akdeniz Bölgesi genellikle güney ve güneybatıdan gelen hava hava kütleleri ile cephelerin etkisi altındadır. Bunlara bağlı olarak da yağışlar orografik (yükseltiye bağlı) ya da cepheseldir. Yağış miktarı genellikle dağların uzanış biçimlerine ve nemli rüzgârlara açık olan yüzeylerindeki konumlarına, yani bakılarına göre değişir. Kıyı kesimlerinde, bakı koşullarına bağlı olarak yılda ortalama 700-1.300 mm tutarında yağış düşer; bu değer iç kesimlerde 400 mm dolayındadır. Bölgede genellikle bir Akdeniz iklimi özelliği olan kış yağışları egemendir. İç kesimlere gidildikçe karasal iklim etkisiyle yağışlar ilkbahara kayar; gene de en çok yağış kışın düşer. Kıyılarda yağışlar genellikle yağmur biçimindedir; kar, 5-10 yılda bir yağar; don olayına da oldukça az rastlanır. Dağların yüksek kesimlerinde ve Göller Yöresi'nde kışın kar yağışları etkili olur; don olayı ise hemen bütün kış sürer. Yaz kuraklıkları iç kesimlerde de olmakla birlikte kıyılardaki kadar şiddetli değildir.
Bölgede egemen rüzgârlar çoğunlukla kuzey rüzgârlarıdır. Ancak rüzgâr rejimi, topografik koşullara ve deniz komşuluğuna göre yerel değişikliklere uğrar. Kıyılarda yazın genellikle batı ve güney yönlü rüzgârlar eser; zaman zaman deniz ve kara meltemleri de etkili olur.

Diğer Konular:
Misafir
13 Şubat 2010 18:47   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Akdeniz ikliminin özellikleri: Akdeniz ve Ege denizi kıyıları ile Marmara denizi çevresine etkilidir. yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçer. yağışlar en çok (1000 mm)'nin üzerindedir. iç kesimlerde ise altındadır.
Akdeniz kıyıları Ege ve Marmara kıyılarına göre daha sıcaktır.
Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
18 Aralık 2011 13:46   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bu konunun İngilizce ödevi olanlar için alın size İngilizce'si:

Climate Characteristics of the Mediterranean Region
Main Britannica

Usually hot and dry summers in the Mediterranean region, the Mediterranean climate is dominant in the winters mild and rainy. However, very significant differences in height depending on the climate shows. Slopes of the mountains overlooking the sea and pit areas, and behind them an increase in the terrestrial effects of climate on the type encountered. Yet these sectors due to the influence of the Mediterranean climate, terrestrial facilities does not as severe as in Central Anatolia.
The beaches, the warmest month average of 27-28 ° C, 23-25 ​​° C in the inner parts, the coldest month is average, while inland the coast around 1.5 to 2 ° C to 10 ° C until the Romans. Similarly, the annual average temperature of 18-20 ° C along the coast inland, is in the 12-14 ° C. However, Turkey's average temperature is the highest point is here, too, the annual temperature of 22 ° C in the environment of the city center of Mersin.
1 Mart 2012 11:02   |   Mesaj #4   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Akdeniz Bölgesi İklim Özellikleri

Akdeniz bölgesinde gerçek anlamda Akdeniz iklimi görülür.

 • Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Ama bölgedeki dağlar iklimin özelliklerini yer yer değişikliğe uğratır. Yıllık ortalama sıcaklıklar kıyı kesiminde 18°C'm üstündedir; bu sıcaklık, iç kısımlara doğru yükseltinin artmasıyla biraz düşer.
 • En soğuk ay genellikle ocaktır. Sıcaklık 0°C'm altına ender olarak düşer. En sıcak ay ortalaması 28°C dolayındadır. Yazın sıcaklık sık sık gölgede 40°C'm üstüne çıkar. En çok yağışı kıyılar alır ve yıllık ortalama yağış tutan kıyı kesiminde yer yer 1m'yi aşar.
Ama kıyının bazı kesimlerinde, topografya koşulları yüzünden yağış miktarı düşebilir.
 • Antalya'da 1 068 mm; Antakya'da 1 173 mm; Adana'da 646 mm; Silifke'de 636 mm.
İç kesimlerdeki ovalardaysa, yağış miktarının daha düşük olduğu görülür.
 • Elmalı'da 542 mm; İsparta' da 619 mm. Buna karşılık bazı iç kesimler, kıyıyı aratmayacak biçimde yağış alır: Akseki'de 1 351 mm; Gündoğmuş'ta 1 381 mm.
 • Yağışlar hem kıyıda, hem de iç kesimlerde genellikle kış aylarında görülür. Yazın kıyı kesimi aşağı yukarı hiç yağış almaz.
 • Bölgenin batı kesimleri sonbaharda ükbahardan daha çok yağış alır. Bunun nedeni Ege bölgesine yakın olmasıdır.
 • İç kesimlere doğru ilkbaharda görülen yağış artışlarıysa, bölgenin İç Anadolu'ya komşu olmasıyla ilgilidir.
 • Bir günde kaydedilen yağış bazen çok büyük değerlere ulaşır; ama bu miktar da kıyıdan iç kesimlere gidildikçe azalır:
 • Antalya'da 290 mm; Antakya'da 236 mm; İsparta'da 109 mm; Elmalı'da 80 mm.
 • Kıyılara pek kar düşmez; ama iç kesimlerde yılın 5-10 günü karlı geçer.


  Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 1.Cilt, Sy: 66-67
pusula
1 Mart 2012 11:06   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.
Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 400-600 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.
Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.
Sponsorlu Bağlantılar
hayal mavisi
14 Ocak 2013 14:54   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim türüdür. Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 28-30 °C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür

Daha fazla sonuç:
akdeniz iklimi

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç