Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Metalik Bağ

Gösterim: 10138 | Cevap: 1
4
  • 1 Gönderen Blue Blood
  • 3 Gönderen LaDymm
Blue Blood
1 Aralık 2006 20:18   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Metalik Bağ

Metalik bağ esas olarak metaller arasındaki, bir ya da daha çok atomu bir arada tutan bir kimyasal bağ türüdür. Metal atomlarının latisindeki serbest elektronların yer değiştirmiş olarak paylaşılması esasına dayanır. Dolayısıyla metalik bağlar ergimiş tuzlarla karşılaştırılabilir. Diğer görece kuvvetli bağlardan -İyonik bağ, Kovalent bağ- biridir.

Metal atomları valans bandında -dış yörüngelerinde- periyotlarına veya enerji seviyelerine oranla yüksek sayıda elektron içerirler. Bunlar atomdan ayrılarak bir pozitif iyonun dev latisinin etrafını saran bir elektron zarfı, gazı oluştururlar. Negatif elektron gazı ile pozitif çekirdekler arasında oluşan elektrostatik çekme kuvvetleri metal atomlarının bir arada kalmalarını sağlar. Burada, kovalent ve iyonik bağlardaki gibi merkezi bir bağ söz konusu değildir. Metalik bağ, düzgün pozitif iyon yığını ile bu yığını kuşatan elektron gazı arasında ortaya çıkar.

Metaller genellikle yüksek kaynama ve ergime noktalarına sahiptirler ve bu da atomlar arasında güçlü bir bağ olduğuna işaret eder.

Metalik bağ polar değildir ve bağlanma etkileşimi içerisindeki atomlar arasında ya hiç (saf elementel metaller) elektronegatiflik farkı yoktur, ya da çok az (alaşımlar) elektronegatiflik farkı vardır. Bu etkileşim içindeki elektronlar metalin kristal yapısı boyunca yer değiştirirler. Metalik bağ, metalin dayanımı, dövülebilirliği, süneklik, ısı iletkenliği, elektrik iletkenliği ve parlaklığı gibi pek çok özelliğinin nedenidir.

Metalik bağ, metal atomları veya iyonlar ile yer değiştirmiş elektronlar arasındaki elektrostatik çekimdir. Bu nedenle, atomların veya tabakaların birbiri üzerinde kayması ile dövülebilirlik ve süneklik gibi karakteristik özellikler ortaya çıkar. Metal atomlarının en az bir valans elektronu vardır ve bu elektronu ne bir komşu atomla paylaşır ne de iyon oluşturmak üzere verirler. Bunun yerine, metal atomlarının dış enerji seviyeleri üst üste biner ve bu anlamda kovalent bağa benzerlik gösterirler.
LaDymm bu mesajı beğendi.
LaDymm
18 Şubat 2008 15:04   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Metalik Bağ

Metallerin dış kabuğunda bulunan valans elektronları çekirdeğe zayıf bağlarla bağlıdır. bu elektronların çekirdeğe güçlü bağlarla bağlanması için kabukta 8 elektron bulunması gerekir. bu zayıf bağla bağlı elektronlar ayrılarak elektron bulutu oluştururlar. elektronlarını dışarı vermiş ve artı yüklenmiş iyonlar arasında kuvvetli bir elektrostatik çekim oluşur ve atomlar birbirine kuvvetli bir bağ ile bağlanır. işte bu oluşan kuvvetli bağa metalik bağ denir. metaller arasında oluşur.

metalik bağ oluşturan malzemelerin başlıca özellikleri; elektrik ve ısıyı iyi iletmeleri, plastik şekil değiştirmesine elverişli olmaları, katı halde kristal yapıya sahip olmaları, ışığı yansıtlamalarıdır.
asla_asla_deme, SEDEPH ve RuYa bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Metalik Bağ benzer konular

İyonik bağ ve kovalent bağ nedir?
İyonik Bağ Ve Kovalent Bağ Nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 54
Son Mesaj: 3 Nisan 2015 20:47
Ağızdaki metalik ilaç tadı nasıl giderilir?
Başlıkta da yazdığı gibi ağızdaki metalik ilaç tadı nasıl giderilir? Meslegimden dolayi yogun bir çizim sürecindeyim fakat hastayım ve dogal olarak ilaç içiyorum. Ne zaman antibiyotik içsem ağzımda metalik ilaç tadı oluşuyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Herhangi bir çözümü var ise söylerseniz...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 8 Mart 2015 18:42
Astatin Elementinin Metalik Özellikleri
Astatin Elementinin Metalik Özellikleri Radyoaktif element astatin http://www.rsc.org/chemistryworld/sites/default/files/upload/Astatine-button_shutterstock_110853425_300.jpg Astatin elementinin metalik özellikleri tahmin edildi. Astatin, elementlerin en gizemlilerinden biri. Herkes,...
Forum: Kimya Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Eylül 2013 13:39
Uriah Heep - Bad Bad Man
Uriah Heep - Bad Bad Man In this supermarket city Among the native smiles You have to pay for attention And do the best you can Theres a raging silence And its charged with action Got no time for weakness cause Im a bad bad man
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Mart 2009 18:28
Chris Isaak - Baby Did A Bad Bad Thing
Chris Isaak - Baby Did A Bad Bad Thing - Lyrics Baby did a bad bad thing, baby did a bad bad thing. Baby did a bad bad thing, baby did a bad bad thing. You ever love someone so much you thought your little heart was gonna break in two? I didn't think so. You ever tried with all your...
Forum: Yabancı Şarkı Sözleri Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Mart 2009 01:50
 
Sayfa 0.147 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu