Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

En İlginç; Meslekler

Gösterim: 74525 | Cevap: 0
MaTTo
5 Ocak 2007 12:17   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

En İlginç Meslekler

Şiropraktör, sperm işçisi, filizlemeci, ebis kontrolörü... Çoğumuza yabancı gelen bu kelimeler, Türkiye İş Kurumu'nca hazırlanan sözlükte yer alan ilginç mesleklerden sadece birkaçı

Türkiye İş Kurumu'nun (İş-Kur) bireyleri 'işgücü ve mesleklere ilişkin' bilgilendirmek amacıyla hazırladığı sözlükte şimdiye kadar çok az duyulan meslek tanımlarına yer veriliyor. İş-Kur'un web sitesinde yayınlanan sözlükte, 2 bin 70 mesleğin tanımı yapılıyor, meslek mensuplarının yürüttüğü faaliyetlere ilişkin özet bilgi veriliyor. Sözlükte yer alan ilginç mesleklerden bazıları şunlar:

Debağ: Yaş deri ve pöstekileri bir eriyik içinde işleyerek deri haline getiren kişi.

Makastar: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, konfeksiyon ürünleri imalatında kumaş ve yardımcı malzemeyi kalıba göre ve çok katlı olarak kesme.

Filizlemeci: Maltlı ve imbikten çekilecek içki imaline hazırlıklı olmak üzere arpa ve diğer hububatı filizlendiren kişi.

Remayözcü: Remayöz makinesini kullanarak, dikime hazırlanmış örgü ürünlerin yaka, bant, pat, cep, yan dikiş ve lastik dikim işlemlerini, kendi başına ve belirli bir sürede yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Pürmüzcü : Metali oksiasetilen veya diğer gaz aleviyle çeşitli şekillerde kesen bir makineyi çalıştıran kişi.

Sır İşçisi: Sır yapmak üzere boraks, kurşun, kum ve kireç gibi maddeleri karıştırıp öğütmek üzere bir kitle haline getirip yeni baştan öğüten kişi.

Derikmen: Derikmen (Petrol), kule montajı, kulenin kontrol ve bakımı, sondaj manevrası ve kuyu başı düzeneği hazırlama işlemlerini, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kültürcü (süthane/mandıra): Tereyağı, krema, peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.

Enstrümancı: Proses veya akış tipi üretim yapan tesislerde, ölçme ve kontrol cihazlarının arıza tespiti, onarımı, periyodik bakımı ve yenilenmesine ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.

Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

Ebis kontrolörü: Uçuş personelinin uçuş sırasındaki ve yerdeki çalışma durumlarına ilişkin kayıtları tutan kişi.

Şiropraktör: İnsan vücudundaki kemik ve kaslarda oluşan bozuklukları elle veya aygıt kullanarak tedavi eden kişi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

En İlginç; Meslekler benzer konular

MSN'de Rastladığınız En İlginç; Kişisel İleti
MSN listenizdeki arkadaşlarınızın yazdıkları ve sizin de ilginç bulduğunuz kişisel iletileri bu konu altında eğlenceli bir oyun şeklinde işlemeye ne dersiniz? Tanımadıgım fakat msnde boşuna yer kaplayan boş bir insanın yazdıgı=> 'ATAM MSNDEYIZ (L)'
Forum: Forum Oyunları Cevap: 349
Son Mesaj: 13 Haziran 2013 23:54
TTNet Gerç;ekten Fiyatları İndirdi mi?
Fiyatlar İndi SanınSiz …. http://www.kafamgirsin.net/images/h%fdzzzli.JPG Turk telekom internetin hızlarını artıtrdı ve hızlı internet daha da ucuzladı ahahah… Siz Öyle Sanın bakalım http://www.kafamgirsin.net/web/wp-includes/images/smilies/icon_razz.gif Ya ben iyilikten Anlamıyorum, yada...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 11
Son Mesaj: 18 Mart 2012 20:36
Asabi Bayanlar İç;in - Erkek Taşlama
Kizlar hic acimadan sizi kizdiran erkege atin bu taslari.Esiniz, sevgiliniz,arkadasiniz, kardesiniz mi kizdirdi?Alin iste size bir suru tas. Atin rahatlayin. size verilen süre icinde en az 10 tasi isabet ettirdiginizde bir sonraki aşamaya geciliyor. :) width=600 height=440
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 21 Ocak 2011 22:12
İç;im Acıyor
width=750 height=500
Forum: Arşive Kaldırılan Konular Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Temmuz 2007 02:48
Pamuk Pazarlama ve İplikç;ilik Teknikeri
PAMUK PAZARLAMA VE İPLİKÇİLİK TEKNİKERİ _________________________________________________ TANIM Çeşitli türden pamuktan değişik kalitede iplik üretim çalışmalarını yürüten, üretilen...
Forum: Meslekler Cevap: 0
Son Mesaj: 10 Haziran 2007 13:39
 
Sayfa 0.121 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu