Arama

En İlginç; Meslekler

Güncelleme: 7 Şubat 2020 Gösterim: 77.904 Cevap: 1
MaTTo - avatarı
MaTTo
Ziyaretçi
5 Ocak 2007       Mesaj #1
MaTTo - avatarı
Ziyaretçi
Şiropraktör, sperm işçisi, filizlemeci, ebis kontrolörü... Çoğumuza yabancı gelen bu kelimeler, Türkiye İş Kurumu'nca hazırlanan sözlükte yer alan ilginç mesleklerden sadece birkaçı

Sponsorlu Bağlantılar
Türkiye İş Kurumu'nun (İş-Kur) bireyleri 'işgücü ve mesleklere ilişkin' bilgilendirmek amacıyla hazırladığı sözlükte şimdiye kadar çok az duyulan meslek tanımlarına yer veriliyor. İş-Kur'un web sitesinde yayınlanan sözlükte, 2 bin 70 mesleğin tanımı yapılıyor, meslek mensuplarının yürüttüğü faaliyetlere ilişkin özet bilgi veriliyor. Sözlükte yer alan ilginç mesleklerden bazıları şunlar:

Debağ: Yaş deri ve pöstekileri bir eriyik içinde işleyerek deri haline getiren kişi.

Makastar: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, konfeksiyon ürünleri imalatında kumaş ve yardımcı malzemeyi kalıba göre ve çok katlı olarak kesme.

Filizlemeci: Maltlı ve imbikten çekilecek içki imaline hazırlıklı olmak üzere arpa ve diğer hububatı filizlendiren kişi.

Remayözcü: Remayöz makinesini kullanarak, dikime hazırlanmış örgü ürünlerin yaka, bant, pat, cep, yan dikiş ve lastik dikim işlemlerini, kendi başına ve belirli bir sürede yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Pürmüzcü : Metali oksiasetilen veya diğer gaz aleviyle çeşitli şekillerde kesen bir makineyi çalıştıran kişi.

Sır İşçisi: Sır yapmak üzere boraks, kurşun, kum ve kireç gibi maddeleri karıştırıp öğütmek üzere bir kitle haline getirip yeni baştan öğüten kişi.

Derikmen: Derikmen (Petrol), kule montajı, kulenin kontrol ve bakımı, sondaj manevrası ve kuyu başı düzeneği hazırlama işlemlerini, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kültürcü (süthane/mandıra): Tereyağı, krema, peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.

Enstrümancı: Proses veya akış tipi üretim yapan tesislerde, ölçme ve kontrol cihazlarının arıza tespiti, onarımı, periyodik bakımı ve yenilenmesine ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.

Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

Ebis kontrolörü: Uçuş personelinin uçuş sırasındaki ve yerdeki çalışma durumlarına ilişkin kayıtları tutan kişi.

Şiropraktör: İnsan vücudundaki kemik ve kaslarda oluşan bozuklukları elle veya aygıt kullanarak tedavi eden kişi.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
teknikcisefa - avatarı
teknikcisefa
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2020       Mesaj #2
teknikcisefa - avatarı
Kayıtlı Üye
Isıran Masaj Uzmanı

Sponsorlu Bağlantılar
ABD’de Dorothy Stein ya da Dr. Dot tarafından başlatılan bu akım gördüğü yoğun ilgiyle ülke dışına çıktı. Sting, Eminem, Justin Timberlake gibi birçok ünlü müşterisiyle popülaritesini artıran Dr. Dot, dünyanın pek çok yerinde hizmet veriyor.

Veteriner Akupunktur Uzmanı

Akupunktur, vücudun farklı bölgelerini uyarmak için iğnelerin kullanılmasını içeren geleneksel Çin tıbbının bir parçası. Ve ilginç bir şekilde akupunktur hayvanlardaki rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılıyor. Bu kişiler kendilerine verilen video oyunlarını bitirerek şirkete rapor hazırlıyor. Böylelikle hem oyun severler hem de firmalar istediğini almış oluyor.

Genetik Çeşitlilik Memuru

Geleceğin meslekleri arasında yer alan iş kolu, şirketteki personelin farklı kökenlerden ve sosyal çevrelerden olması gibi noktalara dikkat edecek. Böylelikle firmadaki çalışanlar arasında genetik çeşitlilik sağlanmış olacak.

Boğa Spermi Toplayıcısı

Bir mekanizma yardımıyla yapılan bu iş sayesinde insanlar binlerce dolar kazanıyor. Yani böyle bir işi yapmaktan rahatsız olmayacak kişiler için oldukça makul görünüyor.

Profesyonel Yas Tutucu

İngiltere çapında hizmet veren “Rent a Mourner” şirketleri, insanlara profesyonel yas tutucuları sağlıyor. Kişinin kendi cenazesi ya da başkasının cenazesi için yararlanabileceği hizmette, profesyonel yas tutucuların nasıl giyinmesi, davranması gibi birçok detaya dikkat ediliyor. Hatta bu iş yapacak kişiler, yer alacakları cenazede nasıl yas tutacaklarını önceden prova ediyor.

Doula

Doğum destekçisi olarak bilinen doulalar, anneye doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan kişilere denir. Ebe, doktor ya da hemşire olmayan doula kavramı, bugün ülkemizde de giderek yayılmaktadır.

Bu listede gördüm bende en ilginç meslekleri. Cidden ilk defa duydum bu meslekleri.

Benzer Konular

26 Nisan 2017 / Misafir Genel Galeri
16 Aralık 2012 / ZİYYARETÇİ Soru-Cevap
30 Ocak 2013 / AndThe_BlackSky Meslekler
3 Temmuz 2009 / The Unique X-Sözlük