PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Ezop, Lafonten ve Beydeba'nın eserlerinin genel özellikleri nedir?
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir15:00, 9 Şubat 2010 
ezop eserlsrinin ve eserinin genel özellikleri
Cevap
Misafir16:15, 9 Şubat 2010 
la fontaıne nin eserlerinin özeliklerini kim söyler
Cevap
Misafir18:10, 9 Şubat 2010 
ezopun beydebanın eserlerinin genel özellikleri
Cevap
Misafir15:04, 10 Şubat 2010 
bizim hoca söylebir ödevverdi lafontenin eserrleri ve genel özellkleri nasıl bulucamm.
Cevap
Misafir15:50, 10 Şubat 2010 
ben şu an ezop lafontain ve beydebann hayatını eserlerini ve eserlernn özeliklerini arıorm lütfen bna yardm cı olun yalvarırımmmm .....)))))))) lütfen abi yhaaa (bn misafirim bu arada...)
Cevap
Misafir16:09, 10 Şubat 2010 
Yha Ben Beydebanın Özelliklerinin arıyorum Yardımcı olun vaktim çok kısa
Cevap
Misafir13:27, 11 Şubat 2010 
lafonten nedir????????????????
Cevap
_KleopatrA_13:30, 11 Şubat 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
lafonten nedir????????????????
Jean de La Fontaine

Vikipedi, özgür ansiklopediJean de La Fontaine, Fransız şairi (1621-1695). Orman ve Sular idaresi yöneticilerinden birinin oğlu olan La Fontaine, babasının yerine aynı görevi almıştı; görevi ona çok boş zaman bırakıyordu, ama buradan aldığı para geçimine yetmiyordu. O da bu yüzden edebiyata atıldı ve her telden çalmağa başladı: şiir, roman, hikâye, güldürü, opera yazdı.
Yazdığı çeşitli eserler kısa bir süre içinde ona ün kazandırdı (özellikle Rabelais ve Boccaccio tarzında yazdığı Hikâyeler); maliye nazırı Fouquet onu himayesine alıp maaş bağladı. Fouquet gözden düşüp yargılandığı zaman La Fontaine ona sadık kalan birkaç kişiden biri oldu. Kırk yedi yaşında Masallar'mı yayımladı; bunların bazıları gözden düşen koruyucusunun başına gelen felâketlerden esinlenmiştir.
Çağının Tanığı
La Fontaine kendisinden önce kullanılmış (özellikle Eski Yunanistan'da Aisopos tarafından) bir biçimi benimsedi; genellikle insanların, özellikle çağdaşlarının kusurlarını (kurnazlık, cimrilik, övüngenlik v.b.) daha iyi gülünçleştirmek için kişilerini hayvanlar arasından seçti. Hattâ daha da ileri giderek, birçok masalında topluma da cesaretle el attı ve toplumun gülünç yanlarını, haksızlıklarını göz önüne serdi: «Güçlü ya da yoksul oluşunuza göre yargı kararları sizi aklar ya da karalar».
Bütün gülünçlüğüne ve görünüşteki hafifliğine rağmen, eserinin büyük bir bölümü siyasal nitelik taşır. Zaten bu durum Louis XIV'ün de gözünden kaçmamış ve saray kibarlığından yoksun bu şairi Versailles Sarayı'na kabul etmemiştir. Ne var ki, La Fontaine buna pek aldırış etmemiştir, çünkü destekten yoksun değildir. Önce Orleans düşesi, sonra evinde yazarlardan, hekimlerden ve büyük gezginlerden oluşan parlak bir topluluğu biraraya getiren Madame de La Sabliere ona ödenek bağlamıştır. La Fontaine ömrünü zengin bir Protestan bankerin evinde tamamlamıştır.
La Fontaine Masalları hemen bütün dünya dillerine çevrilmiştir. Türkiye'de Şinasi'nin «Kurt ile Kuzu» çevirisi, çocuk edebiyatımızın ilk eserlerinden biri sayılır. La Fontaine çevirilerinde, ünlü Türk şairi Orhan Veli Kanık'ın ayrı bir yeri vardır.
Masalları
Ağustosböceği ile Karınca, Karga ile Tilki, Kurt ile Kuzu, Meşe ile Kamış, Toprak Çanak ve Demir Çanak, Aslan ile Fare, Tilki ile Üzüm, Altın Yumurtlayan Tavuk, Vebalılar, Sütçü Kız ile Süt Çanağı, Eskici ile Zengin.
Cevap
Misafir14:03, 11 Şubat 2010 
ben la fonten masal özelliklerini arıom
Cevap
Misafir14:10, 11 Şubat 2010 
offff ne zaman buna bir çare buluacam beydebanın eserleri ve eserlerinin özellikleri nedir
Cevap
12 34...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Ezop, Beydeba ve La Fontaine'den fabl örnekleri verir misiniz?
Tanzimat Fermanı ile Islahat Fermanı'nın genel özellikleri nelerdir?
İslamiyet sonrası Türk Edebiyatı'nın genel özellikleri nelerdir?
Aşık Veysel'in eserlerinin özellikleri nelerdir?
13. ve 14. yy'da Türk Edebiyatı'nın genel özellikleri neler?