Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

İntiharın dinde yeri nedir? - Sayfa 2

Gösterim: 31031 | Cevap: 13
  • intiharın dindeki yeri
  • intiharın dinimizdeki yeri
7 Mayıs 2013 10:11   |   Mesaj #11   |   
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Ankara

13.241
19.086 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-04-2010

Cvp: İntiharın dinde yeri nedir?

Alıntı
hnedimm42 adlı kullanıcıdan alıntı

evet günah intihar etmek ya yasadıkların anlatılamayacak kadar kötüyse ve hatırladıkca ALLAH dan uzaklasıyorsan.lütfen bir cevap manevi olarak zor durumdayım. ölüm bana O günahı unutturacak gibi geliyor bilmiyorum zorrrrrrrrr ALLAH hepimizi affetsin

Düşününüz intihar neyin çözümü olur? Bize bu can Allah'ın bir emaneti olup dinimizde büyük günahlardan biridir, affı yoktur. Karşılaştığımız her sorunda intihar mı düşünmeliyiz? tabiki her zorlukta üstesinden gelmeyi, azmetmeyi daha önemlisi Allah'a sığınmayı düşünürüz. Size tavsiyem Allah'ın verdiği bu canın kıymetini bilin, sahip çıkın ne bu Dünya'nızı berbat edin nede öbür Dünya'nızı Allah'a sığının duayı hiç eksik etmeyin. Buradan intihar ve hükmü ile ilgili bilgileride okuyun lütfen!

Selam ve dua ile Allah'a emanet olun.
7 Mayıs 2013 10:33   |   Mesaj #12   |   
_EKSELANS_ - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
ŞehzadelerŞehri
3.029
13.028 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-08-2012

Cvp: İntiharın dinde yeri nedir?

İntiharın dinimizdeki yeri
İnsanlar için bazı haklar vardır ki, onlar tabii ve fıtridirler. Her insan doğarken bunlarla beraber doğar. Allah teâlâ, bunları her insana eşit surette vermiştir. Yaşama hakkı ve hürriyet de işte bu haklardandır. Bir insan için tabii olan bu haklara, ne başkasının, ne de bizzat kendisinin tecavüz etme hakkı yoktur.
Bunun için dinimizde başka birinin hayatına tecavüz etmek, canına kasdetmek büyük günahtır. Çünkü katil bu hareket ile hem başkasının tabii bir hakkına tecavüz etmiş, hem de kendi hürriyetini yok etmiş olur.
Başkasının hayatına tecavüz nasıl haram ise, doğrudan doğruya kendi hayatına kasdetmek de öylece haramdır. Bunun için sebebi ne olursa olsun, intihar haramdır. Dinen ve ahlâken kötü bir harekettir. İntihar eden bir adamın “can benim değil mi, bana kim karışabilir?” demeğe hakkı yoktur.
O hayatı ondan geri almak, ancak o hayatı ona bağışlayanın hakkıdır. İntihar eden bir adam, ahlâk kanunlarına isyan etmiş, ahlâkı inkâr etmiştir. Çünkü biz yalnız kendimiz için değil, bulunduğumuz toplum için de yaşarız. Cemiyete faydalı olmak sosyal bir borçtur. Halbuki intihar eden bir adam, cemiyetteki vazifesinden kaçıyor demektir.
İnsanın bu dünyadaki vazifesi kendisini yükseltmek ve daha yüksek bir hayata hazırlanmak, çoluğuna, çocuğuna, içinde yaşadığı cemiyete karşı sorumlu olduğu vazifeleri yapmak ve bu uğurda yerine göre dayanılması güç sıkıntılara katlanmaktır. Halbuki intihar eden bir adam bütün bu vazifelerini bırakıp kaçmıştır. Kendisine aid olmayan bir hakka tecavüz etmiştir.
Bunun içindir ki, intihar etmek, ahlâk kanunlarına karşı gelmektir. Herhangi bir sebeble kendini öldürmeğe kalkmak, hükmü kadere itaat etmemekten ve Allaha itimatsızlıktan ileri gelir. Bu ise en büyük günahtır.
Kendini öldürmeğe kimin ne hakkı var? Ona hayatı kim verdi? Hayatını kendi mi kazandı? Sana hayatı kim verdi ise, onu vakti gelince yine o alacak, hak onundur. Kendisini öldüren bir adam Allahın işine karışıyor, onun verdiğini beğenmiyor demektir.
Peygamber efendimiz herhangi bir sebeple kendisini öldürenlerin cehennemlik olduğunu haber veriyor. Hayata hürmet hepimiz için en kutsî bir vazifedir.
Dinimize göre, her ne şartta olursa olsun düşmanın her türlü işkencesine ve tecavüzüne bile maruz kalınsa, kendini ve yakınlarını öldürmesi caiz değildir.
Dinin emirlerinden uzaklaştıkça, bütün insanların, geçimsizlik, sefalet, işkence, sıkıntı ile kıvrandıkları görülmektedir. Fen aletleri, teknoloji, akıllara hayret verecek şekilde ilerlediği halde, dünyadaki huzursuzluğun, insanlıktaki sıkıntının azalmadığı, hatta arttığı göze çarpmaktadır.
İstisnalar hariç, genel olarak imansız veya imanı zayıf olan intihar eder. Müslüman, intiharı düşünmez. Çünkü intihar, bir çare, bir kurtuluş değil, aksine tarifi imkânsız azaplara kendini atmak demektir. İntihar etmek, küfre yakın çok büyük günah olduğu için, ölürken dayanılmaz acılara maruz kalınır.
Ölüm acısı, sanıldığı gibi bir an değildir. İntihar edince, ahirette de daha büyük acılara girilir. Ahiret sıkıntıları dünya sıkıntıları gibi değildir. Çok ağırdır. Dünya sıkıntılarına dayanamayıp intihar eden, ölüm acısına ve ahiret sıkıntılarına nasıl dayanır?
İntihar eden, dirilene kadar intihar acısını duyar. Adam öldürmek büyük günahtır. Kendini öldürmek ise, daha büyük günahtır. Kur’an-ı kerimde “Kendinizi öldürmeyin!” (Nisa 29) buyuruldu. Hadis-i şeriflerde de intihar şiddetle yasaklanmaktadır. Bütün bunları bilen aklı başında bir Müslüman bırakın intihar etmeyi, böyle bir düşünceyi aklına bile getiremez!.fenbah1907
7 Mayıs 2013 10:39   |   Mesaj #13   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İntiharın dinde yeri nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kenidi öldüren kesin sonsuza kadar cehennemde mi kalıyo net cevap merak ediyorum...

evet
Misafir
3 Aralık 2013 22:04   |   Mesaj #14   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İntiharın dinde yeri nedir?

şizofrenler yani aklı olmayanlar içindemi aynı
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İntiharın dinde yeri nedir? benzer konular

Etiketler:
  • intiharın dindeki yeri
  • intiharın dinimizdeki yeri
Dinde İhlas Nedir?
İhlas Bir şeyi saf temiz ve arıtılmış hale getirmek. Kalbi saf etmek, çıkar ve şöhret amacı güdülmeyen, içten, riyasız, samimi sevgi ve bağlılık. Yapılan İbadet ve işlerde gösterişe yer vermeme, ibadet ve taatda riyadan uzaklaşma hali ve kalbin safasına keder veren şeyden, kalbi uzak tutmak....
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 3
Son Mesaj: 12 Haziran 2014 01:54
Dinde örtünmenin yeri nedir?
İslam dininde örtünme, kapanmanın önemi, kapanmak farz mıdır, İslam dininde örtünmenin yeri nedir, örtünmek neden önemlidir? Kapanmanın hayatımızdaki önemi nedir, kapanmak zorunlu mudur, Kur'an-ı Kerim'de örtünmenin yeri ve önemi nedir, kapanmayıp sadece diğer ibadetlerimizi yapsak kabul olur...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 31
Son Mesaj: 11 Haziran 2014 23:03
Dinde Zühd Nedir?
ZÜHD İsteksizlik, rağbetsizlik, aza kanaat. Terim olarak, dünyaya ve maddî menfaate değer vermemek, çıkarcı, menfaatperest ve bencil olmamak, kalpte dünya ve çıkar kaygısı taşımamak, kanaatkâr olmak demektir. "Elde olan dünyalığa sevinmemek ve elden çıkana üzülmemek, elde bulunmayan şeyin...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Nisan 2013 14:58
Dinde Riya Nedir?
Kişinin başkalarının kalbinde bir makam veya yanında hiçbir ilahi maksat gözetmeksizin, sadece iyilik, emanet, doğruluk ve din ehli bir kimse olarak şöhret kazanmak için iyi bir amelini veya beğenilmiş herhangi bir özelliğini ya da Hak inancını, düşüncesini insanlara göstermesi ve başkalarına...
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 2
Son Mesaj: 12 Temmuz 2011 14:53
Dinde Gaflet Nedir?
Sinsi Bir Tehlike GAFLET İnsanları sorgulama (zamanı) yaklaştı, kendileri ise gaflet içinde yüz çeviriyorlar. Rablerinden kendilerine yeni bir hatırlatma gelmeyiversin, bunu mutlaka oyun konusu yaparak dinliyorlar. (Enbiya Suresi, 1-2)
Forum: Müslümanlık/İslamiyet Cevap: 2
Son Mesaj: 14 Mart 2011 23:09
 
Sayfa 0.230 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu