Arama

Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler - Sayfa 26

Güncelleme: 4 Aralık 2016 Gösterim: 251.822 Cevap: 269
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
15 Temmuz 2014       Mesaj #251
Avatarı yok
Yasaklı
Yeni Bir 'Siyah' Bulundu

Sponsorlu Bağlantılar
İngiliz bilim insanları, insan saçından 10 bin kat daha ince "Vantablack" olarak adlandırılan bir madde geliştirdi. Bu madde o kadar siyah ki, çıplak gözle görmek çok zor! Karbon nanotüplerden üretilen ve insan saçından 10 bin kat daha ince olan "siyah'' maddeye bakmak bile ilginç bir deneyim. O kadar siyah ki ilk bakışta insanlar ne gördüklerini anlayamıyor. Bilim insanları, dünyaca ünlü giyim mağazası "Chanel"ın bu maddeden ürettiği elbiseyi giyen bir insanın sadece kafa ve ayaklarının görülebileceğini, gövdenin ise siyah bir boşluk izlenimi oluşturacağını belirtti.

Ayrıca sıcağı bakırdan 7.5 kat daha etkili iletiyor ve çeliğin çekme direncinin 10 katına sahip. Leeds Üniversitesi'nde renk bilimi ve teknolojisi Profesörü Stephan Wesland'a göre geleneksel siyah aslında ışığın bir rengiydi ve artık bilim adamları bunu dünyanın dışında bir yere taşıyor.


Kaynak: Ntvmsnbc (14 Temmuz 2014,17:26)

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen nötrino; 13 Şubat 2016 09:55
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
28 Ağustos 2014       Mesaj #252
Avatarı yok
Yasaklı
2 Saatte 10 Bin Kilometre Kateden Denizaltı

Sponsorlu Bağlantılar
Çinli bilim insanları, ses hızına erişebilen bir denizaltı yaparak ulaşım, taşıma ve savaş teknolojilerinde çığır açmayı planlıyor. Deniz uçaklarına artık gerek kalmayacağını savunan bilim insanları, Soğuk Savaş sırasında Sovyetlerin ürettiği denizaltı teknolojisini, çağın teknolojisiyle üst seviyeye taşıdı. 5700 km/h’ye ulaşması planlanan denizaltı, sahip olduğu süper kavitasyon sistemi sayesinde suyun sürtünmesini sıfıra indirecek.

Yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan denizaltının, ilk yolculuğunu, 10 bin km’lik Şangay-San Francisco üzerinde yaklaşık 2 saat içinde yapması planlanıyor.Şimdiye kadar insansız araçlar için kullanılan kavitasyon, getirilen kısıtlamalardan sonra geliştirilememişti.Ayrıca savaş ve ulaşım alanında tüm ezberleri bozmak üzere olan bilim insanları, ellerindeki teknoloji ile yüzücüler için sürtünmeyi azaltan mayo yapmayı da hedefliyorlar.

Kaynak: Ntvmsnbc / BBC (26 Ağustos 2014, 17:10)

Son düzenleyen nötrino; 13 Şubat 2016 09:53
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
21 Kasım 2014       Mesaj #253
Avatarı yok
Yasaklı
İki Atomaltı Parçacık Keşfedildi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) bilim adamları, iki atomaltı parçacığı keşfetti.Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak yapılan deneylerde keşfedilen atomaltı parçacıklar, devasa bir gücün bir araya getirdiği üç zerreciğin oluşturduğu baryondan meydana geliyor.

CERN'den yapılan açıklamada, keşfin, Dünya'nın nasıl meydana geldiğini tanımlayan parçacık fiziğinin "Standart Model"inin ötesinde işlerin nasıl yürüdüğüne ışık tutacağı belirtildi.CERN'e bağlı LPNHE Laboratuvarı'nda görevli Matthew Charles, "Doğa bize cömert davrandı. Birini bulmaya çalışırken ikisini birden keşfettik" dedi.

Keşfedilen yeni parçacıkların, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını oluşturmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında, 27 kilometrelik tünelde birbirleriyle çarpıştırılan protonlardan 6 kat daha ağır olduğu belirlendi.

Araştırma sonuçları, "Physical Review Letters" dergisinde yayımlanacak.Büyük Hadron Çarpıştırıcısı kullanılarak daha önce de parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığı keşfedilmişti. Higgs Bozonu'nun keşfi, geçen yıl Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs'e Nobel Fizik Ödülü getirmişti.


Kaynak: AA (19 Kasım 2014, 20:15)
yenijenerasyon - avatarı
yenijenerasyon
Ziyaretçi
29 Aralık 2014       Mesaj #254
yenijenerasyon - avatarı
Ziyaretçi
27- Boyundan aşağısı felçli bir kadın beyni ile robot kollarını kullandı.

26- Darpa Robotu engelleri aşmayı öğrendi.

25- Çelikten kuvvetli ipek üretildi.

24- DNA'nın fotoğrafı çekildi.

23- Elf pelerini gerçek oldu.

22- Yeni bir cilt mi? Püskürtün gitsin!

21- James Cameron okyanusta bilinen en derin noktaya indi.

20- Kök hücreler farelerin ömrünü 3 kat uzattı.

19- 3D Yazıcı ile gerçek boyutlarda ev inşa edildi.

18- Google'ın Şoförsüz otomobilleri kullanılmaya başlandı.

17- Voyager I Güneş sistemini terketti.

16- İlk kişiye özel çene nakli gerçekleştirildi.

15- Başıboş gezegen bulundu.

14- Çok sayıda embriyo kullanarak maymunlar yaratıldı.

13- Yapay yapraklar enerji üretiyor.

12- Google Gözlükleri internet her yerde!

11- Higgs Bozonu bulundu.

10- Esnek güneş panelleri fosil yakıtlarla kapışıyor.

9- Elmas gezegen bulundu.

8- Körlere umut ışığı gerçek oldu.

7- Galler'de tüm çiçeklerin DNA'ları fişlendi.

6- Uzaya ilk insansız kargo gönderimi gerçekleştirildi.5- Ultra esnek cam üretildi.

5- Ultra esnek cam üretildi.

4- NASA giyilebilen robotlar kullanmaya başladı.

3- İnsan beyni hacklendi.

2- Dört güneşli gezegen keşfedildi.

1- Microsoft "Holodeck"in patentini aldı.

Kaynak:
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
31 Aralık 2014       Mesaj #255
Avatarı yok
Yasaklı
Tüm Canlıların DNA'ları Bir Veri Bankasında Toplanacak

Rusya, zorlu bir proje için kolları sıvadı. Başkentteki Moskova Devlet Üniversitesi, Nuh'un Gemisi adını verdiği projeyi yapmak istiyor. Proje ile yaşayan ve nesli tükenmiş tüm canlıların DNA'ları bir laboratuvarda, veri bankasında saklanacak. Dev proje tamamlanırsa Rusya, dünyada bir ilke imza atmış olacak. Proje için 430 kilometrekare genişliğinde bir alan ayrıldı. Yaşayan ve nesli tükenmiş tüm canlıların hücre örnekleri, bu alandaki laboratuvarlarda dondurularak saklanacak. Bu da, türlerin yeniden çoğaltılmasına olanak tanıyacak.Veri toplama sürecine, botanik, zooloji ve antropoloji dahil üniversitenin bütün bölümleri destek verecek.Üniversite, şimdiden 194 milyon dolarlık yardım aldı. Projenin başarıya ulaşması halinde Rus tarihinde bir sıçrayış olacağı yorumları yapılıyor. Projenin ise 2018'de tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc / BBC (26 Aralık 2014)
yenijenerasyon - avatarı
yenijenerasyon
Ziyaretçi
3 Ocak 2015       Mesaj #256
yenijenerasyon - avatarı
Ziyaretçi
2015'te Gerçekleşecek 10 Geleceğe Dönüş Fikri

yenijenerasyon - avatarı
yenijenerasyon
Ziyaretçi
17 Ocak 2015       Mesaj #257
yenijenerasyon - avatarı
Ziyaretçi
2150 Yılına Kadar Neler Olacak ?

Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
3 Şubat 2015       Mesaj #258
Avatarı yok
Yasaklı
Evrenin Sırlarına Işık Tutmak için Çarpıştırıcı Yeniden Çalışacak

CERN, Mart ayında yeni bir deneye hazırlanıyor. Dünyanın büyük hadron çarpıştırıcısı, Big Bang sonrasındaki bölünmeyi oluşturmaya çalışacak.Bilim insanları, Big Bang'in (Büyük Patlama) evrenin oluştuğu an olduğuna inanıyor. Bu anı kavramanın bilinmeyen çoğu soruya yanıt verebileceğini düşünen CERN 'deki (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) araştırmacılar, yeni bir deney gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Big Bang sonrasında meydana gelen bölünmeyi tekrarlamayı amaçlayan araştırmacılar, bu bölünmeyi oluşturarak kainata ilişkin bazı temel soruların yanıtlarını bulmanın yanı sıra uzay ile zamanın da yapısını kavramayı umuyor.Söz konusu deney Mart ayında gerçekleşecek. CERN, daha önce gerçekleştirdiği deneyde 'Higgs Bozonu' adlı parçacığın varlığını kanıtladığına artık emin olduklarını bildirmişti.


Kaynak: Ntvmsnbc (03 Şubat 2015)
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
14 Nisan 2015       Mesaj #259
Avatarı yok
Yasaklı
Mermi Çekirdeğini Durdurabilen 'Kurşun Geçirmez' Sıvı

Polonya'da araştırmacılar, bir zırhlı yeleğe uygulandığında bir mermi çekirdeğini durdurabilecek bunun da ötesinde meydana gelen titreşimlerin neden olabileceği ölümcül iç kanamayı engelleyebilecek bir sıvı geliştirdi.Yeni geliştirilen sıvı, bir mermi çekirdeğinin ya da büyük hızla ilerleyen bir cismin çarpması durumunda sertleşiyor ve hem cismi hem de bu cismin oluşturduğu titreşimleri emerek etkisinin tüm zırha yayılmasını ve en aza indirgenmesini sağlıyor.

Kaynak: BBC (14 Nisan 2015)
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
29 Nisan 2015       Mesaj #260
Avatarı yok
Yasaklı
Genetiği Değiştirilen İnsan Embriyosuna Tepki

Uluslararası bilim camiası, Çinli araştırmacılara insan embriyosunun genetiğini değiştirmeyi amaçlayan çalışmalarından vazgeçme çağrısında bulundu.Guangzhou'daki Sun Yat-sen Üniversitesi'nden araştırmacılar, Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak görülen ölümcül kan hastalığı beta talasemi ile bağlantılı bir geni DNA'dan çıkararak, yerine sağlıklı bir gen koymaya çalışmışlardı.Bunun, genetiği değiştirilmiş insan embriyoları üretme yolunda atılan ilk adımlardan biri olduğuna inanılıyor.Bu tür DNA değiştirme tekniği Avrupa'da yasak.Ünlü bilim dergileri Science ve Nature adlı dergiler de etik gerekçelerle araştırmayı yayınlamayı reddettiler.Çinli araştırmacıların çalışmaları ise internette fazla tanınmayan bir dergide yayınlandı.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Araştırmada, doğurganlık tedavileri uygulayan bir klinikten alınan ve ilave bir dizi kromozomu bulunduğu için doğumda kullanılamayacak olan 86 insan embriyosu kullanıldı. Araştırmacılar, CRISPR/Cas9 olarak bilinen gen değiştirme yöntemiyle beta talasemiye yol açan genin yerine sağlıklı bir gen koydular. 71 embriyo yaşadı ve bunlardan 54'ü üzerinde testler yapıldı. Aralarından çok azında yeni konulan sağlıklı genlerin izi bulundu. Bu nedenle de çalışma durduruldu.Uluslararası bilim kuruluşları bu tür araştırmalara hem etik gerekçelerle, hem de bilimin henüz bu aşamaya gelmediği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Kaynak: BBC (24 Nisan 2015)
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

28 Kasım 2016 / Hi-LaL Tıp Bilimleri
8 Ekim 2017 / Misafir Bilgisayar
30 Aralık 2008 / Ziyaretçi Cevaplanmış
10 Kasım 2008 / Ziyaretçi Taslak Konular