Arama

Cahit Arf - Sayfa 2

Güncelleme: 26 Temmuz 2016 Gösterim: 763.578 Cevap: 10
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Şubat 2016       Mesaj #11
Safi - avatarı
SMD MiSiM
CAHİT ARF
Doğum 11 Ekim 1910
Sponsorlu Bağlantılar
Selanik, Osmanlı Devleti
Ölüm 26 Aralık 1997 (87 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Meslek Matematikçi
Yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole Normale Superieure'de 1932'de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi.

Kariyeri

Türkiye'ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji'nde matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kurulu başkanı oldu.

Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında Türkiye'ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK'a bağlı Gebze Araştırma Merkezi'nde görev aldı. 1983 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

Arf, İnönü Armağanı'nı (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü kazandı. (1974) Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum, 1990'da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri'de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984'te İstanbul'da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile ölmüştür.

Çalışmaları

Cahit Arf, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 10 liralık banknotunda
Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra "Hasse-Arf Teoremi" adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.
Cahit Arf, matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine sürekli: "Matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın." demiştir.
Cahit Arf, "Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek (ezberleyerek) değil keşfederek anlamak gerekir" demiştir.[kaynak belirtilmeli]

Sözleri

Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.
Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.
Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi.
Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur
İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar
"Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır" diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

Ad:  CAHİT ARF1.jpg
Gösterim: 2545
Boyut:  108.4 KB

Hakkında düzenlenen konferanslar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü'nde her sene Arf adına ve anısına özel bir konferans düzenlenmektedir.
Ayrıca 2009 yılından itibaren 10 türk lirası üzerinde Arf'ın sureti yer almaktadır.

Çeşitli üniversitelerde gerçekleşmiş konferanslar
2009: Gunter Harder - Bonn Üniversitesi Matematik Enstitüsü
2007: Hendrik Lenstra - Leiden Üniversitesi Matematik Enstitüsü
2006: Jean-Pierre Serre - Collège de France
2005: Peter Sarnak - Princeton Üniversitesi ve İleri Araştırma Enstitüsü
2004: Robert Langlands - İleri Araştırma Enstitüsü
2003: David Mumford - Brown Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümü
2002: Don Zagier - Utrecht Üniversitesi / Collège de France
2001: Gerhard Frey - Essen Üniversitesi Deneysel Matematik Enstitüsü

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 25 Nisan 2017 18:20