Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2016  Gösterim: 68.778  Cevap: 2

Saç diplerindeki kaşıntının sebebi nedir?

Ziyaretçi
10 Kasım 2008 12:15       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Saç diplerindeki kaşıntının sebebi nedir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

Saç derisinde kaşıntı


sıkıntılı olup; görüntü olarak ta hiç hoş görülmez. Saç derisinde kaşıntı birçok sebepten meydana gelir. Bunların başlıca sebeplerinden biri şampuan, sabun gibi kimyasal ürünlerin, saçınızda iyice durulanarak gitmemesidir. Yani bu ürünlerin saç diplerinden gitmemesi ile saç derisinde kaşıntılar meydana gelir. Saç derisindeki kaşıntının en önemli sebeplerinin başında, saç derisinde bulunan kepeklerden dolayı kaşıntı olmasıdır. Bu sebepten dolayı saç derimizde bulunan alerjik problemler nedeniyle kafada kaşıntılar var olabileceği için, saç diplerinde kaşıntı meydana gelir. Böyle kepek gibi sorunlar alerjik olabileceği için doktora gitmek son derece önemlidir. Böyle durumlarda ihmal etmeden kontrollere gitmek saç derisi sağlığı için oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar
Kafa bölgesindeki kaşıntı asıl sebepleri arasında saç derisinde bulunan hastalıklar olabilir. Saç derisini etkileyen; Kızıl, su çiçeği, kızamık, egzama gibi hastalıklarda saç derisinde kaşıntılara sebep olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları da saç derisinde kaşıntıların en büyük sebepleri arasında yer alır. Vücudumuzda birçok bölgede yer alan mantarın; saç derisinde ve başka bölgelerde kaşıntıya sebep olacağını unutmamak gerekir. Saç derisindeki kaşıntıların bir diğer sebebi ise parazitler olduğu bilinmektedir. Saç derisinin kaşıntısına sıcak neden olabilir. Kafa bölgesinde özellikle de yaz aylarında nem oranı ve sıcaklık oranı yüksek günlerde, saç derisinde kaşıntı daha fazla görülür. Kafa bölgesindeki kaşıntı da terden dolayı nem oluşur ve buda saç derisindeki kaşıntıyı artır. Saç bölgesinde bulunan saçkıran rahatsızlığı da, kafa derisinde kaşıntılar meydana getirir.

Saç derisindeki kaşıntı en önemli sebepleri arasında yaşadığımız iş stresi,, üzüntü psikolojik problemler, sıkıntı gibi durumlarda saç derimizde kaşıntı olmasına sebep olabilir. Bir diğer taraftan da ilaçlara bağlı olarak kaşıntılara da olması mümkündür.

Saç derisindeki kaşıntının ilaçlara bağlı olarak yan etkisi olup olmadığını öğrenmek, kişinin sağlığı için faydalıdır.

Yine tükettiğimiz gıdaların alerjiye sebep olabileceğini unutmayalım. Bunun sonrasında yediğimiz yiyeceklerin yan etkilerini öğrenmemizde kaşıntı açısından faydalı olacaktır. Özellikle de erkeklerde saç derisinde tıraş sonrası kaşıntı olabilir. Bu kaşıntı birkaç saat sürdükten sonra, saç derisi yıkanınca geçer.
Saç derisindeki kaşıntının sebepleri oldukça fazladır. Saç derisindeki kaşıntının en önemli sebepleri arasında şunlar vardır:
  • Saç kepeği saç derisinde kaşıntı oluşturur
  • Saçların sık sık yıkanmaması kaşıntı nedenidir
  • Saç yıkandıktan sonra tam olarak kurutulmaması kaşıntı sebebidir
  • Saç parazitleri saç derisindeki kaşıntı sebebidir
  • Egzama saç derisinde kaşıntı sebebidir
  • Mantar saç derisindeki kaşıntının nedeni olabilir
Saç derisinde bulunan kaşıntının başlıca sebeplerini böyle saymak mümkündür. Saç derisindeki kaşıntıdan kurtulmak için yapabileceğimiz en güzel önlem; saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice bol suyla durulamak olacaktır. Daha sonra saçlarımızı fön makinesi ile kurutarak, özellikle diplerine kurutmamız ,saç derimizin sağlığı için son derece önemlidir. Saç derimizin hijyenine dikkat etmemiz, kaşıntıya azaltacaktır. Ayrıca kullanılan şampuanları sık sık değiştirmekte, kaşıntının sebepleri arasında yer alır. Bu sebepten dolayı saçımıza iyi gelen şampuanları uzun süre kullanmamız saç derisinin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Saç derinizdeki kaşıntıdan kurtulmanın yolları arasında sık banyo yapmak gelir. İki günde en az bir kez saçların yıkanması sağlık açısından faydalı olacaktır. Aksi takdirde saç derisinde yağlanmalar oluştuğu için, saç derisinde döküntü ve kaşıntı oluşur. Saç derisindeki kaşıntıdan kurtulmanın en önemli yolu, hijyenik olmaktır.

BAKINIZ
Saç Hastalıkları
Bit Nedir? Nasıl Bulaşır?

Son düzenleyen Safi; 11 Kasım 2016 01:09


9 Eylül 2009 05:24       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim ve kızımın saçları çok kaşınıyor bilhassa terlendiği zaman artık rahatsızlık boyutu aldı bana doktor şampuan verdi ama bi yararı olmadı gzle grülmeyen fakat elle hissedilebilen kabarıklıklar var ne yapmalıyım

Uzman bir doktora göstermelisiniz. Nihai kararı kendisi verecektir. Belki bir alerjisi olabilir veya başka bir şey ancak buna biz karar veremeyiz.

Sağlık konusunda mutlak yardımı bizzat doktorlardan almanızı şiddetle tavsiye ederim bizler sadece olası fikirler üretip telkinlerde bulunabiliriz.
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç