Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ağustos 2016  Gösterim: 35.820  Cevap: 2

Mekanik enerji ısıya nasıl dönüşür?

Ziyaretçi
15 Aralık 2008 21:03       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Mekanik enerji ısıya nasıl dönüşür?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

mekanik enerji


54158d1471308169 mekanik enerji nedir mekanik enerji hakkinda genel bilgiler meken


Sponsorlu Bağlantılar
bir sistemin kinetik enerjisi (hareket enerjisi) ile potansiyel enerjisinin (parçalarının konumuna bağlı olarak sistemde depolanan enerji) toplamı.
Yalnızca kütleçekimi kuvvetlerinin etkisi altında olan ya da sürtünme ve havanın direnci gibi enerji kaybına yol açan kuvvetlerin bulunmadığı ya da yok sayılabilecek derecede küçük olduğu ideal bir sistemin mekanik enerjisi sabittir. Bu nedenle salınım hareketi yapan bir sarkacın, hızının en büyük ve yerden yüksekliğinin en az olduğu dikey konumunda kinetik enerjisi en büyük ve potansiyel enerjisi en küçük değerdedir.

Hızının sıfır ve yerden yüksekliğinin en büyük olduğu salınınım uç noktalarında ise en düşük kinetik enerjiye ve en yüksek potansiyel enerjiye sahiptir. Sarkaç hareket ederken enerji sürekli olarak bir biçimden öbürüne dönüşür. Sarkacın göbek milindeki sürtünme ve havanın direnci yok sayıldığında kinetik ve potansiyel enerjilerinin toplamı yani mekanik enerjisi sabittir. Aslında, sarkacın havanın direncine ve sürtünme kuvvetlerine karşı yaptığı iş nedeniyle sistemin dışına çok küçük bir enerji aktarıldığından, her salınım sonunda enerji bir miktar azalır.

Yer-Ay sisteminin mekanik enerjisi de hemen hemen sabittir ve ritmik olarak kinetik ve potansiyel enerjiler birbirine dönüşür. Ay’ın elips yörüngesi üzerinde Yer’den en uzak noktadaki hızı ve kinetik enerjisi en küçük, potansiyel enerjisi ise en büyük değerdedir. Ay’ın en hızlı hareket ettiği nokta Yer’e en yakın olduğu konumudur ve bu konumunda potansiyel enerjisinin bir bölümü kinetik enerjiye dönüşmüş durumdadır.

BAKINIZ
Kinetik Enerji Nedir? Kinetik Enerji Hakkında Genel Bilgiler
Potansiyel Enerji Nedir?

Son düzenleyen Safi; 16 Ağustos 2016 05:13


15 Aralık 2008 21:23       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Sürtünme kuvveti hareketi engelleyici özelliği olduğu için cisimlerin mekanik enerjilerini azaltıcı etki yapar. Azalan mekanik enerji kadar enerji, ısı enerjisine dönüşür.
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç