Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 302.772|Cevap: 301|Güncelleme: 24 Ekim 2016

Profesyonel futbolcu olmak için ne yapmalıyım?

estergo
22 Şubat 2009 21:05   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Profesyonel futbolcu olmak için ne yapmalıyım?
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntıdaki Ek 48923
Soruya direkt meslek tanım ve bilgileri olarak cevap vereceğim. Profesyonel anlamda futbolcu olmanın ve futbol oynayabilmenin koşulları ayrıntılı olarak şöyledir:

TANIM


Sponsorlu Bağlantılar
Kafa veya ayak vuruşları ile topu karşı kaleye atma kuralına dayanan ve onbirer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan futbol oyununu kurallara bağlı olarak gerçekleştiren sporcu kişidir.

GÖREVLER

- Dayanıklılık, hız, fizik-kondisyon ve psikolojik olarak karşılaşmalara hazırlanır.
- Spor eğitimcisi (Antrenör) veya teknik direktörün hazırladığı antrenman programları çerçevesinde bireysel ve takım antrenmanlarına katılır.
- Maç takviminde (Fikstür) belirtilen şehiriçi ve şehirdışı maçlara katılır.
- Bedensel sağlığını korur ve fiziksel sakatlıklarının tedavisini yaptırır.
- Futbolun ve sporcunun belirlenmiş ve yazılı hale getirilmiş oyun ve disiplin kurallarına uyarak oyun stratejisini uygular.
- Takım arkadaşlarıyla antrenman içi ve dışında uyumlu ilişkiler geliştirir,
- Teknik direktör/ antrenör/ kulüp yöneticileri/ idari kadro/ sporcu arkadaşlarıyla iyi diyalog sağlar. Kadro dışında kaldığında takımına destek verir ve fiziksel ve psikolojik olarak kendini sürekli iyileştirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Çalışma aletleri, kondisyon aletleri, ağırlık, oyun topları ve çeşitli spor araç - gereçleri,
- Spor aksesuar ve giysileri (Eşofman, şort, tişört, yağmurluk, tozluk vb)

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


Futbolcu olmak isteyen kimselerin.
- Spora ve özellikle futbola ilgili ve yetenekli,
- Bedensel olarak güçlü ve dayanıklı,
- Göz, ayak eşgüdümü gelişmiş,
- Çevik,hızlı ve sportif zekaya, spor ahlakına ve disiplinine sahip,
- Hırslı, azimli ve sabırlı
- Dikkatli ,
- Ruhsal sağlığı yerinde olan kimseler olmaları gerekmektedir.
Not: Yaş olarak futbola başlama yaşının geçmemiş olması gereklidir.(İdeal başlama yaşı 5-7 dir.)

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Futbolcular; genellikle açık futbol sahalarında antrenman ve müsabaka yapmaktadır. Antrenman ve maçlar tüm mevsimlerde gerçekleştirilmektedir. Çalışma ortamı zaman zaman çamurlu, soğuk, sıcak, tozlu, stresli ortamlar olup bu koşullara dayanıklı olmaları gerekmektedir. Profesyonel futbolcular için seyahat gerektiren yoğun kamp dönemleri vardır. Genellikle düzenli ve disiplinli gündelik yaşam sürmeleri futbolculardan beklenmektedir. Futbolcular; diğer sporcu arkadaşları, antrenör, teknik direktör, klüp yöneticileri, idareciler, masörler, malzemeciler vb kişilerle iletişim içindedirler.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


Futbolcular amatör ve profesyonel liglerdeki spor kulüplerinde futbol oynamakta ve transfer sonucu kulübünü değiştirmektedir. Futbolcunun genellikle sahada oynadığı yer doğrultusunda (santrefor, defans oyuncusu vb) transferi gerçekleşir. Profesyonel ve amatör futbolcu olmasına göre futbol kariyeri şekillenir. Futboldaki yeteneği ve çeşitli maçlarda kendini göstermesi ve iyi bir futbol kulübün alt yapısında başlangıç yapması, futbol kariyerini sürekli iyi yere getirir. İyi bir futbol kariyeri, sakatlık, takımının küme düşmesi, sezon sırasında performansında düşme ve/veya kendini yeterince gösterememe sonucu daha alt kümelerde futbol oynamasını beraberinde getirebilir.
Ancak son yıllarda lisanslı menejerlik sisteminin gelişmesiyle futbolculara ait bilgiler çeşitli yurtiçi-yurtdışı spor kulüplerine duyurulmakta ve futbolcunun bir kulüple anlaşması sağlanmaktadır. Amatör kümeden profesyonel kulübe transfer olabileceği gibi profesyonel 1.lig takımından 2.lig takımında da oynayabilir. Futbolcunun futbol sezonu içinde gösterdiği performans transfer durumunu etkilemektedir. Ayrıca futbol maç ve antrenman esnasında sakatlanma riski çok olan bir spor olduğundan sakatlanma sonucu transfer yapamama, spordan sürekli veya belirli bir süre uzak kalma riski çalışma yaşamını olumsuz etkilemektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Meslek eğitimi;
- Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan “Futbol Eğitim Kursları” nda,
- Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin alt yapıları için oluşturulan futbol okullarında
- Belediyelerin düzenlediği futbol kurslarında,
- Çeşitli kuruluş ve üniversitelerin futbol kursu organizasyonlarında verilir.
Ancak; bu eğitime kısa süreli katılanların ötesinde bir futbol kulübü bünyesinde yeteneğinden dolayı futbolcu olmak için seçilen ve sporuna bir kulüp bünyesinde devam eden ve lisanslı olarak spor yaşantısını sürdüren kişiler “Futbolcu”olarak adlandırılır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


Amatör ve profesyonel futbol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli kurumların futbol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 7 yaşında olmak ve sağlık raporu (Spor Yapmasında Sakınca Yoktur Belgesi) ile başvurmak gerekmektedir.
Ancak bir kulübe bağlı olarak futbol sporunu devam ettirecek yani Lisans almak isteyen amatör futbolcuların 10 yaşını bitirmiş olması şarttır. İlk kez lisans (Filiz) çıkartacak amatör futbolcunun tescil işlemlerinde aşağıdaki belgelerin futbol federasyonuna sunulması zorunludur:
a) Kulüp ve futbolcu taahhütnamesi
b) 18 yaş altı futbolcular için veli muvafakatnamesi
c) Nüfus Hüviyet Cüzdanının aslı (Fotoğraflı) ile birlikte arkalı önlü fotokopisi
d) En fazla bir yıl önce çekilmiş iki adet renkli fotoğraf
e) Fotoğraflı sağlık raporu
f) Her sezon Federasyonca tespit edilecek lisans işlemi ücretinin yatırıldığına dair belge
Bu belgeler kulüpler tarafından hazırlanarak, Futbol Federasyonu Bölge Müdürlüklerine, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) aracılığı ile teslim edilir. Tescil ve lisans işlemleri Futbol Federasyonu Bölge Müdürlükleri tarafından yapılır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Futbol eğitimi, en az 5- 7 yaş arasında başlamalıdır. Eğitimde fizik kondisyon, motor koordinasyon, futbol oyun kuralları öğretilir. Eğitimin süresi futbol yaşamı boyunca devam eder. Takım oyunu içerisinde dayanıklılık, taktik, kondisyon gibi çeşitli güç hız, spor zekası geliştirici antrenmanlara yer verilir.
Futbol okuluna katılan öğrencilere sporu ve özellikle futbolu sevdirmek ve futboldaki temel hareketleri öğreterek branşa yönelik fiziksel gelişmelerini ortaya çıkartmak hedeflenmektedir.
Sporcu adaylarının daha düzenli ve disiplinli yaşamalarının yanında, sosyal yaşamda daha başarılı olmaları için kayıt esnasında veli tarafından doldurulacak olan anket formlarında öğrencinin beslenme alışkanlığı, uyku düzeni ve okuldaki ders durumuna kadar birçok bilgi edinilmektedir. Bu veriler sporcu adayının dosyasına kayıt edilerek gelişmeler grup antrenörleri tarafından yakından takip edilmektedir. Kısacası antrenör, sporcu adaylarına ait bir çok bilgiyi bilerek çalışmakta ve böylece sporcu adaylarının pedagojik gelişimlerini de yakından takip etmektedir.Futbol kulüplerinin futbol altyapı spor okulunda eğitim gören futbolcu adaylarına Futbol Altyapı Takımları’na seçilme şansı tanınmaktadır.Ancak kimi büyük futbol takımı bir işletmeye dönüşerek açılan futbol okullarında çocukların spor yapmalarını desteklemekte ve öğrenciler bu futbol okullarına aylık bir ücret ödeyerek devam etmekte ve sadece çok yetenekli çocuklar alt yapı için seçilmektedirler.
Futbol altyapı spor okullarının genellikle amacı; örf ve adetlerine bağlı, yaratıcı düşünceye sahip, taktiksel anlayışı yüksek, azimli, süratli, çabuk, dayanıklı, teknik, kuvvetli ve rakibe, hakeme, seyirciye saygılı sporcular yetiştirmektir.

MESLEKTE İLERLEME


Alt yapıda PAF Takım, Süper Genç Takım, Genç Takım, Yıldız Takım, Minik Takım olarak kariyerlerini sürdüren futbolcular yaş ve oyun gücüne göre Amatör ligden Profesyonel üçüncü lig, ikinci ve birinci lig takımlarında oynayarak ve transferleri gerçekleşerek yükselebilirler. Futbol sonrası eğitim alarak Antrenör, Teknik Direktör, Teknik ve İdari Menejer, Spor Yöneticisi veya yetenekleri doğrultusunda basında Spor Yorumcusu veya Spor Yazarı olabilirler.
Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu her yıl futbolcu yetiştirme tazminatlarını belirleyerek klüplere ekonomik katkı sağlamaktadırlar.Yetiştirme tazminatları;
- Birinci Kategori: Türkiye Profesyonel Birinci Süper Ligi Kulüpleri,
- İkinci Kategori: Türkiye Profesyonel İkinci Ligi A Kategorisi Kulüpleri,
- Üçüncü Kategori: Türkiye Profesyonel İkinci Ligi B Kategorisi Kulüpleri,
- Dördüncü Kategori: Türkiye Profesyonel Üçüncü Ligi Kulüpleri ve Amatör Liglerde Yer Alan Kulüpler olarak dört grupta verilmektedir.
Futbolcu yetiştirme tazminatı; mücadele eden takımlarda yetişen futbolculara kategorisine göre farklı olacak şekilde ve Euro cinsinden ve kulüpler tarafından ödeme günündeki Merkez Bankası Döviz Satış Kuru üzerinden Yeni Türk Lirası şeklinde yapılmaktadır

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMUEĞİTİM SÜRESİNCE

Spor kulüpleri bünyesinde açılan futbol okullarına kayıt olan öğrencilerden aylık ücret almakta, ancak altyapı oyuncusu olduğunda sporcunun verdiği ücret kesilmektedir.
Eğitime ilk başlandığında kulüpler ve/veya organizasyonlar sporcu adayına spor malzemeleri vermektedir.

EĞİTİM SONRASI

Lisanslı amatör futbolcuların konaklama, malzeme, sigorta ve antrenman giderleri kulüp tarafından karşılanmaktadır. Ancak profesyonel olarak futbol oynadığında ise; tüm bunların yanında ayrıca kulübünden aylık,transfer ücreti ve prim alır ve bu konuda yazılı bir anlaşması da bulunur.
Profesyonel liglerde oynayan futbolculara yapılacak ödemeler sözleşmede gösterilir. Futbolcuya yapılacak olan ödemeler ikiye ayrılır:
a) Aylık Ücret: Futbolcuya sözleşme süresince geçerli aylık ücretin mesleki faaliyetine karşılık olmak üzere sözleşmede belirlenmesi zorunludur. Aylık ücret ilgili dönem için belirlenmiş asgari ücret tutarından az olamaz ve her ayın son günü ödenir.
b) Transfer Ödemeleri: Taraflar, tip sözleşmede belirlenmesi zorunlu olan aylık ücret dışında, para veya değeri para ile ölçülebilen (aylık ödemeler, maç başı ödemeler, ev, araba, v.s.) transfer ödemelerini sözleşmede belirleyebilirler. Transfer ödemelerinin ödeme zaman ve şekilleri sözleşmede belirtilir. Transfer ödemelerinin ödeme zamanı sözleşmede belirtilmemiş ise, her ayın son günü tüm ayı kapsayacak şekilde ödenir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER


- İlgili Eğitim Kurumları
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi
- Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri
- Türkiye Futbol Federasyonu
- Amatör ve Profesyonel Futbol Kulüpleri
- Gençlik ve Spor Müdürlüğü
Son düzenleyen Safi; 24 Ekim 2016 01:14
Diğer Konular:
22 Şubat 2009 21:31   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
İlgim alanına girmese de internette araştırdığım kaynaklardan anladığım kadarıyla genç oyuncular bir video çekiyorlar. performanslarını sergilemek için ve ilgili sitelere bunları ekliyorlar. orada bu tarz istek belirten genç yeteneklerden video isteniyor.. birde orada rastladığım paylaşımları aktarmak istedim..
Alıntı

Selam Dostum,

Sponsorlu Bağlantılar
kimsenin umudugunu kirmak istemem ama, ben sana benim basimdan gecenleri anlatayim kisaca...

Türkiye'de senin arkanda arkasi saglam Managerler olmadigi sürec senden hirbirsey olmaz, demek istedigim Türkiye'de Alt Yapiya fazla deger verilmiyor, misal 2. Lig'de felan süper Oyuncular var, 3. Liglerde öyle, ama Professionel olma imkanlari bircogunun 0, nedeni ise Manager olmadigi cogunun arkasinda ve Türkiyede gerekli deger verilmiyor bu yeteneklere...

ben su an 21 yasindayim ve 4 sene önce 17 yasindayken beni burda bir kisi Türkiye'ye götürdü 4-5 kisi ile Antremanlara cikarmak icin...

Fener'de, BJK'de veya Gase'de Antreman yapmasi PARA ile, ozamanlari herhalde 300-400 Euro arasiydi, mantiga bakin, Antreman yapmak icin kendinizi göstermek icin Para vereceksiniz, bizi götüren Adamda sponsor bulamadigindan büyük Takimlarda antremanlara cikamadik...

Ama Altay, Manisa ve Konya 'da Antremanlara cikdik, inan bana Antrenörlerin umrunda degildik dogru dürüst, hic umursamiyolardi...

Altayspor beni ve bir arkadasi istedi bu ikisi kalabilir dedi, bunlarda is var dedi felan filan, devam deneyebiliriz, ama Para veremeyiz vs..., ben burda okulumu birakcakdim, ileride is hayatim olmiyacakdi, oraya gideyim Türkiye'ye bi Takimda futbol oyniyayim ve dogru dürüst para vermiceklerdi...

2,5 sene öncede memleketim Giresunsporda antreman yaptim begendilerde beni, kal vs. dediler, ama yeterince güvence veremediler, bi sakatlik gibi seyler yasasaydim nolcakdi vs?

Futbollarida cok sert....

dedigim gibi arkan saglam olmadikdan sora isin zor Türkiyede...

ama elinde sansin var ise sansini degerlendir derim dostum...

Ben burda zamaninda B-A Jugend kadar hep Regionalligada oynadim 4 sene, simdi ise Verbandsligada oynuyorum Schleswig Holsteinda, Oberliga nin bi altinda , aydan ayada extradan 200-300 euro arasi para aliyorum

hatta su an ayni takimda iki kisi ile beraber oynuyorum zamaninda türkiyenin u17, u18, u19, u21 de oynamis ikiside burdan adanaspora gittiler 1. ligde oynadilar ve onlar bile barinamadi, anlattiklari bircok seyler vardi, diger türk futbolculardan dislaniyorsun vs...

kaynak
gökhan töre
22 Temmuz 2009 15:07   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
öncelikle 6 yaşında futbola başlaman gerekir 16 yaşındaysanda farketmez eğer iyi bir profosyenel olmak istiyorsan iyi bir klüpte top oynamaya başlamalısın sonra antremanlara giderken güzel bir kahvaltı yapman gerekir antremandan 2 saat önce kahvaltı yapmak gerekir sonra eve gidip antremanda çok koşmanız gerekir sonr antremandan sonra iyice 3 saat dinlenme dinlenmeden sonra iyibir yemek (evde ne varsa )sakın bakkaldan büskivi türü felan yemeyin yemekten sonra iyi bir duşa girip sonra dinlenerek öbür idmanı bekleyin ben şimdi chelsea ye transver oldum inan massanız internete gökhan töre yzın hayatım çıkıcaktır 12 yaşımdan beri ailemden ayrıyım şu an 17 yaşındayım ben profosyenel olmak için bunları sürekli olarak yaptım dediklerimi uygula
ARTUN AKÇAKIN
26 Temmuz 2009 17:02   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
BEN 7 YAŞIMDAN BERI FUTBOL OYNUYORUM VE SU AN 16 YAŞINDAYIM ANKARA GENÇLERBİRLİĞİNDE OYNUYORUM 1 SENE U 15 1 SENEDE U 16 MİLLİ TAKIM FORMASI GİYDİM PROFESYONEL OLMAK İÇİN ÖNCELIKLE İSTEK AZİM HIRS MÜCADELE TEKNIK OYUN ZEKASI GIBI SEYLER GEREKMEKTEDIR AMA EN ONEMLISI PROFESYONEL BI KLUBUN ALT YAPISINDA BAŞLARSAN İŞİN DAHA KOLAY OLUR


SAYGILARIMLA
ARTUN AKÇAKIN
GENÇLERBİRLİĞİ SK ANKARA
mehmet kartal
11 Ağustos 2009 22:35   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
6 yaşında binamızda vanspor kaleci anterenörü oturuyodu 10 yıldır kalecilik yapıyorum kaleci olmak isteyen benim gibi çok kişi var biliyom ama ben bunu 10 yıldır yapıyorum tek bir hayalim vardır beşiktaş ta kaleci olup çarşı gurubunun önünde top kurtarmak bu neden türkiyede bu kadar zor birşey anlıyamıyorum
Sponsorlu Bağlantılar
samet kacar
26 Ağustos 2009 10:51   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
iyi günler ben 17 yasındayım. afyonkarahisarlıyım. suan afyonkarahisar demirsporda amatör olarak futbol
oynuyorum.size sormak istedigim şu: yaklasık 3 yoldan beri oynuyorum. artık profesyonel olarak oynamak istiyorum. bunu için ne yapmam gerekli
Misafir
28 Ağustos 2009 22:12   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
paran olacak büyük takıma gideceksin anca öle yoksa hiçkimse futbolcu olamaz yada doğustan sağlam yeteneğin olacak beni büyük takımlardan biri istedi izleyelim dediler antrenmanlara gel dediler... bi kere bile ne yaptığıma ne ettiğime bakmadılar hep serbest bıraktılarr... diceğim paran olacak büyük takıma gidecen
Misafir
1 Eylül 2009 14:16   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
slm ben ercan yalçın diyarbakırspor altyapısında ounuyorum 5 yıl etti dogum tarihim 01.01.1996 hocalarım çok iiyi dogum tarin diyorlar benim bir sorunum var bacak nasıl büyütülür cevaplarınısı bekliyorum teşekürler...
Misafir
1 Eylül 2009 14:19   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mrb gökhan abi ya ben bacak uzatmak için ne yapmalıyım bana yardımcı olursan sevinirim en büyük hayalim futbolcu olmaktır yardım et..
Misafir
1 Eylül 2009 17:48   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Herkesin iyi (profosyonel)futbolcu olmak için yapması gereken şu .ALLAHA DUA EDİN.Ondan yardım isteyin.Şunu bilinki ALLAH kullarına yardım eder ve tüm kullarını çok sever. Ben Hatay dan CUMALİ dediklerimi sakın unutmayın. SABIRLI OLUN. HERKESE BAŞARILAR.
Sponsorlu Bağlantılar
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç