Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2016  Gösterim: 65.956  Cevap: 5

Önemli icatlar olmasaydı şu anda hayatımız nasıl olurdu?

acilll
1 Mart 2009 22:26       Mesaj #1
acilll - avatarı
Ziyaretçi
Buluşlar olmasaydı nasıl bir hayatımız olurdu?
Teknolojik buluşlar olmasaydı neler olurdu?
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Teknolojik buluşlar olmasaydı...

20. yüzyıldan beri önemli buluşlar olmasaydı, dünya bugün son derece farklı ve zorlayıcı olacaktı. Uçaktan tutun elektro gitara, dijital kameradan elektrikli arabalara kadar, 20. yüzyıl, insanlık tarihinin icatlar açısından en göz alıcı çağı.
Sponsorlu Bağlantılar

Buluşlar insanların yaşayışlarını değiştirir, kolaylaştırır. Buluşlar olmasaydı nasıl bir hayat sürerdik, onların yerine ne kullanırdık, gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Geceleri gündüze çeviren ampuller bugün son derece sıradan şeyler gibi geliyor.

İnsanoğlunun teknoloji alanında belki de en büyük icadı elektriği bulması olmuştur. Son yüzyıldaki olağanüstü gelişmelerin temel etkeni elektriktir. Bu yüzden bilim ve teknoloji elektriğe çok şey borçludur.

Elektriğin iletişim, haberleşme, ulaşım, sağlık, eğitim gibi neredeyse bütün alanlara kadar uzanan bir yelpazede etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Elektriğin belki de en büyük getirisi, boşa giden, verimsiz geçen akşam saatlerini ve geceleri de insanın bir şeyler üretebileceği şekle getirmiş olmasıdır. Yapay güneşlerimiz var artık her yerde ve geceler de gündüzler kadar anlamlı.

Elektrik, bir çağı kapatacak kadar tarihe damgasını vurmuş, milyonlarca kıvılcımın kaynağı ve özü olmuştur.

Bu sebeple elektrik olmazsa her şey çok farklı olurdu. Örneğin ampul icat edilmeyecek ve mum veya gazyağı lambası kullanılacaktı. İnsan hayatında telefon, radyo, televizyon, telefon, internet gibi iletişim araçları olmayacak; araba ve uçak gibi ulaşım araçları yer almayacaktı. Uzay keşifleri gerçekleşemeyecekti.

Kısacası insanlık elektriğin bulunmasından önceki dönemde yaşamaya devam edecek, ilerleme adına attığı hiçbir atılımı gerçekleştiremeyecekti. Ancak biliyoruz ki insanların ihtiyaçları bitmedikçe buluşlar da son bulmayacaktır.

Alıntıdaki Ek 45759


Son düzenleyen Safi; 17 Mart 2016 16:53


Misafir
17 Şubat 2010 22:45       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Elektrik olmasa her şey çok farklı olurdu.Belki de insanoğlunun en büyük icadı bu olmuştur.Son yüzyıldaki olağanüstü gelişmelerin temel etkeni elektriktir.

İletişim, haberleşme, ulaşım,sağlık,eğitim; neredeyse bütün alanlara kadar uzanan bir yelpazede etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim elektriğe çok şey borçludur.

Elektriğin belki de en büyük getirisi, boşa giden, verimsiz geçen akşam saatlerini ve geceleri de insanın birşeyler üretebileceği şekle getirmiş olmasıdır.Yapay güneşlerimiz var artık her yerde ve geceler de gündüzler kadar anlamlı.

Elektrik, bir çağı kapatacak kadar tarihe damgasını vurmuş, milyonlarca kıvılcımın kaynağı ve özü olmuştur.
Alıntı

Arkadaşlar bu tıpkı ışık olmasaydı ne olurdu sorusuna benzer ve çok kolay bir şekilde de bilebiliriz. Şöyle ki ışık olmasaydı karanlık olur değil mi? İşte bundan sonra çıkarımlar yapabiliriz. Örneğin göremeyiz, görmeyi sağlayan ışıktır.

Peki elektrik için nasıl bir çıkarsama yapabiliriz? Örneğin Edison yani ampül denen araç. Yani şöyle diyeyim günümüzde elektriği kullandığımız alanlar yok sayılabilirdi. Elektriksiz yaşanır mı? Elektrik bulunmadan önce nasıl yaşanıyorsa öyle yaşanılırdı!

Elektrikle çalışan tüm cihazlar ve alanlar olmazdı şimdi sorunun cevabı... Tabii ki elektriğin etkilediği dolaylı alanlarda var!

tekerlek icad olunmasaydı herhangi bir cismin bir yerden bir yere götürmek çok fazla zaman ve iş gücü gerektirirdi. kalem ve kağıt ve yazı olmasaydı insanlar birbirleriyle hala dumanla haberleşiyor olurlardı. ve insan toplulukları birbirinden etkilenmeyerek kendi içlerinde çoğalıp gelişip medeniyetler kuramazlardı

ateş olmasaydı besinleri pişirerek yemeyi öğrenemezdik. ve buda insan hayatını ve kalitesini kısaltacağından insan neslinin gelişimi ve daha kaliteli nesiller meydana getirmesi açısından önemlidir. bunların hemen hepsi bizi medeniyete ulaştıran, hayvanlarla aramızda derin sınırlar çizen olaylardır..
Son düzenleyen Safi; 17 Mart 2016 16:56
11 Mayıs 2011 14:36       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
AY VE OK - M.Ö. 3200
Avcılığın temellerini atan bu icat, ilk çağlarda insanların yaşamını sürdürmesini sağlayarak önemli işlev gördü.
ARŞİMED’İN SU VİDASI - M.Ö. 700
Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği. O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu.
ABAKÜS - M.S. 190
Milattan Sonra 190’da Hun İmparatorluğu’nda bulunan, o devirde Babiller’in de kullandığı abaküsler tarihin ilk hesap makinesi olarak kabul ediliyor.
PİL - 1800
Galvani tarafından bir kurbağanın vücudu kullanılarak geliştirilen ilk elektrik devresi olan piller, sürekli yenileniyor ama önemini kaybetmiyor.
BİSİKLET - 1861
Ulaşım alışkanlıklarını değiştiren ve insanları özgürleştiren bisiklet, Fransız Pierre Marchaux tarafından icat edildi.
DİKENLİ TEL - 1873
Çiftçilikte devrim yaratan dikenli telleri icat eden Amerikan çiftçisi zengin oldu. Ekinlerin büyükbaş hayvanlar tarafından telef edilmesini önleyen çitler hâlâ baştacı.
ASPİRİN - 1899
Ateş düşürücü ve ağrı kesici Aspirin’in temellerini Hipokrat atmıştı. Alman kimyager Felix Hoffman ise mükemmel hale getirip piyasaya çıkardı.
TÜKENMEZ KALEM - 1938
Macar gazeteci Laszlo Jose Biro tarafından icat edilen tükenmez kalem, kısa sürede günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
BARKOD - 1973
Bir üniversite öğrencisi tarafından evrensel ürün kodu olarak geliştirilen barkodlar, ürün güvenliği alanında devrim yarattı.
ATARİ - 1977
Bugünkü değeri 30 milyar dolar olan oyun endüstrisinin atası sayılıyor.{mosgoogle none}

Mesela satranca bu halini verenin ilk defa müslümanlar olduğunu biliyormuydunuz? İşte en önemli müslüman buluşları....
{mosgoogle none}Kahve
Halid isimli bir Arap, Etyopya'nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645'te Venedik'e geldi.

Akşam yemeği

Irak'tan İspanya'ya gelen Ali ibn Nafi, 9'uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başladı.

Paraşüt
Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas'ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.

Halı
İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.

Ameliyat
Ebu'l- Kasım El Zehravi'nin, 10'uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.

Roket

Çinlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Araplar oldu.

Sabun
Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Araplardı.

Çek
9'uncu yüzyılda Araplar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu.

Çelik yelek

ilk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hıristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.

Bahçe
Bahçeyi çiçek ve sanat eserleriyle süsleyip meditasyon merkezi haline getirenler Araplardı.

Satranç

Eski Hindistan'da ortaya çıkan bu oyuna Persler tarafından bugünkü şekli verildi.
Son düzenleyen Safi; 17 Mart 2016 16:58
6 Ocak 2013 22:02       Mesaj #4
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Geçmişten Günümüze Gelen Birçok İcat İnsanlar İçin Neden Önem Taşımaktadır

İcatlar insan hayatında belirli alanlarda birçok kolaylık sağlamıştır.
İlk başta insanlar için sadece yağmurun, karın, soğuğun, sıcağın zamanını bilmek yetiyor, mevsimler insanların hayatlarını yönetip, hasat zamanını, göç zamanını, barınma zamanını söylüyorlardı. Gittikçe daha küçük zaman birimlerine ihtiyaç duyan insan, yılı aylara ve haftalara bölmeye başlamışlardır. Zamanın geçişinin en belirgin göstergesi olan gün, güneş doğunca başlıyor ve çalışma süresi aydınlık zamanı kaplıyordu. İnsanların geceyi gündüze benzer kılma çabaları, günü daha küçük zaman birimlerine ayırmayı gerektiriyordu. Dakika ve saniyeler daha çağdaş dönemlerin ürünü olmakla birlikte, insanlar günü birkaç bölüme ayırmaya çalışmışlar ve gittikçe daha küçük zaman dilimlerine ihtiyaç duymuşlardır. Daha küçük zaman birimlerinin tarihi takvimle paralellik gösterir. Yılı ilk olarak birimlere bölen Sümerler, günü de ilk bölenler olmuşlar ve zamanı ölçmeye başlamışlardır.

Örneğin matbaa;kullanım amacı yazıyla kendini ifade etmek.Sonuçta insanlar icatlar olmadan yaşamaları güçleşirdir. Sonuç olarak icatlar ihtiyaçlarımız göz önünde bulundurularak keşfedilmiştir.
ThinkerBeLL tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
17 Mart 2016 17:51       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
teknolojik ürünler olmasaydı hayat nasıl olurdu
Düşünün bir kere acaba teknoloji olmasaydı hayat nası olurdu. Eğer teknoloji olmasaydı ocak yada fırın sayesinde yemeklerimiz pişiremezdik, buzdolabı olmasaydı besinleri soğuk tutamazdık. Bunlar günlük hayatımızdan çok basit örnekler. Bundan 20 yıl önce de varlardı. Ama bizler için çok önemli araçlar.

Günümüzde en çok kullandığımız cep telefonunu bir başka örnek olarak vermek istiyorum. Cep telefonu çok önemli bir icat,teknolojik araçtır. Hepimizin de bildiği gibi cep telefonlarının asıl amacı iletişim kurmaktı.

DEVAMI Günümüzde teknolojik araçlar olmasa ne olurdu?


Daha fazla sonuç:
icatlar olmasaydi ne olurdu

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç