Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 139.579|Cevap: 31|Güncelleme: 19 Kasım 2016

Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir?

Mesaja atla
13 Aralık 2015 10:04   |   Mesaj #31   |   
Clarice - avatarı
Üye
Bu konu geçen sene benim münazara konumdu ve biz başarılı olâbilmek için çalışmanın önemli olduğunu savunmuştu.Neyse ben sorunu cevaplayım.
Öncelikle en temel noktayı belirlemek için şu soruları sormak gerekir:

Sponsorlu Bağlantılar
1. Zeka olmazsa başarı olur mu?
2. Çalışmak olmazsa başarı olur mu?

Soruyu biraz daha değiştirelim:

1. Zekası hiç olmayan biri çalışsa da başarılı olabilir mi?
2. Çalışma isteği hiç olmayan biri zeki olsa da başarılı olabilir mi?

Ben bunlardan birini seçmek zorunda kalsaydım tabiki 2. seçeneği seçerdim. Zeki olursam zekam beni başarılı olmak için çalışmaya götürürdü. Ya zekam hiç olmasaydı nasıl çalışıp da başarılı olabilirdim ki? Zekası olmayan birinin çalışması amaçsızca çırpınan bir hayvandan ya da okyanusun ortasında rastgele kürek çeken birinden farksızdır.
Hele günümüzde zeka ve vizyon sahibi insanlar çalışmıyor çalıştırıyor ve böyle başarılı oluyor.

Prensip şudur zeki insanlar için: Ben 1 günde 24 saat çalışamam ama 24 kişi günde 1'er saat, benim için günde 24 saat çalışabilir.Umarım sana yardımcı olabilmişimdir..
Misafir
19 Kasım 2016 19:20   |   Mesaj #32   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sorusunun cevabına çalışarak dersiniz. Fakat arılar bir hayvandır ve onların aklı,zekası yoktur. Sadece ALLAH-U TEALA onları da öyle bir düzen içinde yaratmıştır , o yüzden çalışırlar. Bu sonuçtan dolayı ortaya zekanın daha önemli olduğu çıkar. Bir de arılar balı yaparlar çünkü öyle görevlendirilmiştir. Fakat balın kıymetini bilmez. Biz insanlar zeki bir varlık olduğumuz için de o balın ne işe yaradığını, şifalı olduğunu, tatlı olduğunu biliriz. Ve balı alır değerlendiririz.
Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı Cevap
Mesaj:
Cevaplanmış forumu 'Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir? - Sayfa 4' konusunu görüntülüyorsunuz: Bu konu geçen sene benim münazara konumdu ve biz başarılı olâbilmek için çalışmanın önemli olduğunu ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç