Arama

Allah kaderi biliyorsa biz neden yaşıyoruz? - Sayfa 6

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Eylül 2017 Gösterim: 50.150 Cevap: 65
nötrino
Yasaklı
12 Mart 2013       Mesaj #51
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Soru cok güzel, cevaplar herzaman oldugu gibi cok mantiksiz..

Belkide cüz-i iradeniz konunun özünü kavrayamadığı için cevaplar mantıksız geliyordur!

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı

Bu soruya bu soruya 1+1=2 dir diye bir cevap bulamadim, sonunda Kur'an-ı Kerim'i kendim okuyup bulmaya "calisacagim". Ayni sorunun altinda yatan bir diger soruda "Insanlarin neden" var olusu? Hayirli düsünmeler (arastirmalar)

Kuldaki cüz-i irade,akıl sır ermez külli iradeye nispetle küçüktür;yoksa Hakk'ın nimeti olarak büyük.Kaderi kendi sınırlı kudretine göre ölçen akıl,sınırsızı nasıl ölçebilir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Nisan 2013       Mesaj #52
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
allah yaratilisi yaratmadan önce yaratilisin nasil gelisecegini bilir. benim hangi secimi sececegim bir tesadüf yada bana kalan bir sey degil, allahin yaratilisin var olmadan önce bildigi bir sey dir. özgür irademizi nasil kullanicagimizi biz dogmadan önce bildigi icin, özgür irade diye bir sey yoktur. kullarini hangi hakla cehenemme gönderebilir? beni öldükten sonra oraya gönderecegini dese, ben ona sunu sorarim: allahim, beni oldugum gibi yaratan sensin, yaptiklarimi ben özgür iradem ile yaptigimi zannediyordum, ama simdi biliyorumki, yaptiklarimi senin beni ben olarak yaratdigin icin yaptim. beni peygamber olarak yaratsaydin, peygamberin secimlerini yapardim.

Sponsorlu Bağlantılar
size göre bana söyle cevap verir: ben sana yol ayrimlarini verdim, ama secenegi sen yaptin.

bende söyle derdim: sen bana sadece secenek vermedin, sen bana hangi secenegi secegimide biliyordun! ozaman beni niye cezalandiriyorsun? ben kendi kendimi yaratmadim, beni bütün varligimla ve seceneklerimle yaratan sensin. hem hangi secenegi sececegimi biliyorsun, hemde secenegi sana biraktim diyorsun. bunun mantigi nerede?

birde su acidan bakin:

ben bir oyun programliyorum. oyunun icinde bir katil var. o katili ben programliyorum, önüne secenekler koyuyorum, ama hangi secenegi sececeginide ben programliyorum. bilinci olsa, seceneklerden dolayi özgür iradesi oldugunu düsünür, ama ben sadece secenekleri programlamadimki, onun hangi secenegi sececeginide programladim! ben onu öldürmek icin programladigim icin öldürecek. onu oldugu gibi programladigim icin hic bir secenegi yok. benim programim disina hic bir zaman cikamaz. programin icinde tesadüf yoktur, karsilasdigi her seyi oyunu baslatmadan önce programladim. karsisina ne gelip ve bundan dolayi hangi karari verecegini - bu durumda katil olma kararini - önceden biliyordum. öldürdükten sonra onu öldürdü diye nasil cezalandirabilirim? ben onu oldugu gibi programlamasaydim, öldürmezdi. onu peygamber gibi programlasaydim, peygamber gibi davranirdi.

su ana kadar hic bir din adami bu soruya net bir cevap verememistir. sadece insanlar secenekleri kendileri yapar diyorlar, kader sadece yol ayrimlarini verir diyorlar, ama ozaman buda allahin herseyi bilmedigi anlamina gelir. iblisin allaha karsi gelecegini allah onu yaratmadan önce bilmiyormuydu? herseyi bilense biliyordu, yani iblisi zaten karsi gelsin diye yaratmis! haci hocalar bu düsünceye karsi geliyor, ama allah iblisin karsi gelmesini istemeseydi, onu karsi gelemeyecegi bir türde yaratirdi yada hic yaratmazdi.

ben bu soruya kendim icin bir cevap buldum, ama sizlen cevabimi paylasmadan önce, sizin cevaplarinizi bekliyorum. hos, kesin yine "bu soru akil ile cevaplanamiyacak bir soru" yada yine "allah herseyi yaratir, ama secimlerini yinede sen yaparsin" diye cevap gelir. SECIMLERIMI BEN YAPMIYORUM, HERSEY ALLAHDAN GELIR, ELBET BENIM SECIMLERIMDE!
nötrino
Yasaklı
16 Nisan 2013       Mesaj #53
Yasaklı
Alıntı

bende söyle derdim: sen bana sadece secenek vermedin, sen bana hangi secenegi secegimide biliyordun! ozaman beni niye cezalandiriyorsun? ben kendi kendimi yaratmadim, beni bütün varligimla ve seceneklerimle yaratan sensin. hem hangi secenegi sececegimi biliyorsun, hemde secenegi sana biraktim diyorsun. bunun mantigi nerede?

Bu iş o kadar basit değil.Böyle saçma sapan bir sorgulamada bulunamazsınız.Gözden kaçırdığınız çok önemli bir ayrıntı var.Siz sınanıyorsunuz ve bu bir İMTİHAN! Ayrıca dediğiniz gibi cevaplar değişmeyecek.Çünkü siz gerçeği kabul etmeseniz de gerçek budur ve kaderi sorguladıkça cevabını bulamayacağınız ve sözüm ona cevabını bulduğunuzu sandığınız sorular daha çetrefilli bir şekilde sizi bir girdap gibi saracaktır.Siz yukarıdaki cümleyi kendi kendinize tekrar edip durun. Bu sözle ne anlatılmak isteniyor acaba diye. Eğer nasibinizde bir şeyler varsa belki hissenize de bir pay düşer!

Kuldaki cüz-i irade,akıl sır ermez külli iradeye nispetle küçüktür;yoksa Hakk'ın nimeti olarak büyük.Kaderi kendi sınırlı kudretine göre ölçen akıl,sınırsızı nasıl ölçebilir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Temmuz 2013       Mesaj #54
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
recepkaymak adlı kullanıcıdan alıntı

BİZİM KADERİMİZİ YAŞAYACAKLARIMIZ GÜNAHLARIMIZI ALLAH CC BİLİYOR.. PEKİ BİZ NEDEN YAŞIYORUZ ...? O BİZİM NE OLAÇAGIMIZI BİLİYORSA BİZ ÖLELİM?

Demek istediğimiz şey şu ki misal; bir kız intihar edecek ve sonucunda cehenneme gidecek( kendi canına kıyanlar mutlak cehrnneme gidecektir) velhasıl, Allah bunun böyle olacağını evvelden biliyordu, neden bu kız cehenneme gitti bu kızın yeri önceden bilinen daha doğmadan mükafatlandırılmış cennete giden kızlardan farkı neydi ne yapmıştı ona , başından yeri belli olan bu kıza Allah cehennnem yerine cennetinde yer verebilirdi neden Allah kullarını bile bile ateşe gönderiyor... Sorularımı çoğsltabilirim ama mecalim kalmadı herdefasında iki kader var birini Allah belirliyor birini sen belirliyosun demeyin lütfen. Eğer Allah benim bu yazıyı ta 1000 yıl öncesinden yazacağımı biliyosa ve mü'min mi ateist olarakmı öleceğimi biliyorsa ve cnnt veya chnnm de yerim hazırsa bu yaşam benim elimde değildir ve benim hiç bir suçum yoktur. Şuan oruçluyum Allaha inanmak istiyorum çünkü böyle bir sitemin kendiliğinden varolabileceği çok mantıksız geliyor ama gel gör ki işte kendi içimde cebelleşiyorum (not: lütfen madem inanmak istiyosun böyle şeyleri düşünme demeyin!)
iceslush - avatarı
iceslush
VIP ETC
17 Ağustos 2013       Mesaj #55
iceslush - avatarı
VIP ETC
İnsanların özgür iradesi vardır fakat ne seçeceğimizi Allah bilir. Bunu bir videoda izlediğim bir İslam Aliminin örneği ile anlatacağım, Siz bir üniversite kazandınız ve meslek seçenekleriniz aklınızda dört tane, Bunlar Doktor,Mühendis,İş adamlığı ve Pilot olsun. Siz Doktor olmak istiyorsunuz ve onu seçeceksiniz ve Allah bunu bilir. Fakat Allah sizin Doktor olmanız için değil Doktor olmayı seçeceğiniz için bilir. Başka bir örnekle A.B.C.D yolları olsun diyelim ki B yolunu seçiyorsunuz Allah önceden bilir fakat B yolunu seçmeniz için değil özgür iradenizle B yolunu seçeceğinizi bilir. Yani birşeyleri yapmak veya yapmamak bizim elimizdedir.
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ağustos 2013       Mesaj #56
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Herkes aynı cevabı verip durmuş.Bana sorarsanız bu Allah'ın kudretini göstemek için yazılmış bir şeydir.Eğer gerçekten kaderimiz tamamen belli olsaydı irademiz olmaz birer kukla olurduk o zaman da yaşamanın anlamı kalmaz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2013       Mesaj #57
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Herkes aynı cevabı verip durmuş.Bana sorarsanız bu Allah'ın kudretini göstemek için yazılmış bir şeydir.Eğer gerçekten kaderimiz tamamen belli olsaydı irademiz olmaz birer kukla olurduk o zaman da yaşamanın anlamı kalmaz

Bir şey daha var ki her nedense kimse merak edip sormamış ... Allah madem biliyor nereye gideceğimizi neden cehenneme gidecek olanları da yaratmış , neden kusursuz yaratmamış zalim mi bu Allah ? Biz acı çekerken üzülmeyecek mi ? Nasıl yandıgımıza mı bakacak ? Neden kendisi kusursuz ve mukemmelken biz cehennemlik hilkat garibelerini de yarattı ki ? Neden o şanssız benim de sen değilsin ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mayıs 2014       Mesaj #58
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Allah bizim ne yapacağımızı biliyor değil mi ?
Kaderimiz biz doğmadan önce belliydi nerde doğacağımız ve nerde öleceğimize kadar belliydi kısacası yapacağımız herşeyi Allah biliyorsa ve kaderimize yazılmışsa biz neden onu yaşayarak cezalandırıyoruz ?
Allah insana irade vermiş ve ona yaşayacak bir kader çizmiş ben bu iradeyle Allahın yazdığı kaderi yaşıyorum ve bu kaderi değiştirmemi dahi Allah levh i mahfuza yazmış. Örneğin ben çok şükür müslümanım ama diyelim kaderimde yani ilerde dinden çıkacağım ve küfre düşeceğim yazıyor biliniyor bunun sonucunda cennet yada cehenneme gideceğim de biliniyorsa ben bu hayatı neden yaşıyorum ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2014       Mesaj #59
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
recepkaymak adlı kullanıcıdan alıntı

kaderi anladım ama peki neyapacagımızı ALLAH BİLİYOR... YANİ BİZ ALLAHIN kendi isteklerimizi yapsakta biliyor...neden biz yaşıyoruz... ? Msn Thinking

Allah (c.c.) bizi kendisine iman ve ibadet etmemiz için yaratmıştır. Msn Happy
Son düzenleyen nötrino; 15 Ekim 2014 12:08 Sebep: Mesaj düzeni!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2014       Mesaj #60
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cennete veya cehenneme gitmen sen kaderinde olduğu için Allah yazmıştır, Allah yazdığı için kaderin olmamıştır . Ayrıca başta demişsin Allahın yarattıklarında sual olmaz diye bence çok yanlış bir söz çünkü sen sorgulayarak nedenini bilerek yaşarsın İSLAMIN diğer dinlerden neden üstün olduğunu anlayıp kıymetini bilerek Allaha şükredersin