Arama

Allah kaderi biliyorsa biz neden yaşıyoruz? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Eylül 2017 Gösterim: 50.151 Cevap: 65
ibrahimm - avatarı
ibrahimm
Ziyaretçi
28 Kasım 2011       Mesaj #41
ibrahimm - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar aslında hepınız aynı seyı soyluyosunuz ama hala sorunuzun cewabnı bulamıyosunuz.ewet bızı yaratan Rabbım Allah c.c kaderimizi bilio fakat neden yasadıgımızı soyleyım sızlere o Allah'a karsı gelen o kı ınsanın onunde dız cokmeyen nankor kul seytannn biz ınsanların sonunu bılmıo we Allah'tan baska kımsede bılmıo aslında tek neden seytanın sonu gormesi we insallah Allah'ın ıznıyle malubıyetı gorecek tek neden bu ben dusunerek bu sonucu cıkardım ıstersenız bıde sız dusunun
Sponsorlu Bağlantılar
Cihad eri - avatarı
Cihad eri
Ziyaretçi
22 Aralık 2011       Mesaj #42
Cihad eri - avatarı
Ziyaretçi
Allah madem cennete veyahut cehenneme gideceğimizi biliyor peki neden yaşıyoruz sorusuna bir örnekle cevap vermek istiyorum kardeşlerim.

Sponsorlu Bağlantılar
ÖRNEK:
Bir sınıfta öğretmen olduğunuzu düşünün karşınızda 3 öğrenci var bu öğrencileri daha sınav yapmadan 2 sine 0 bir tanesine 5 veriyorsunuz bu durumda 2 öğrenci ne yapar size hocam daha dersi anlatmadınız,kitap vermediniz ,sınava sokmadınız,nasıl durduk yere 0 verdiniz derler.İşte Allah (c.c) bizlere kitap olarak Kuran-ı Kerimi,onu öğretecek öğretmen olarak peygamberleri,ve iyi amel veya kötü amel yapacağınız sizin elinizde ama bunu yapacakta bir zaman vermiştir bu zamanda yaşayacağımız ömürdür.İşte öldüğümüzde Allah'a öğrencinin öğretmene dediği şeyleri söylememiz için Allah bizleri dünyaya imtihan için yollamıştır.Allah hepinizden ve hepimizden razı olsun ''Selamun aleyküm''
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ocak 2012       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
HERŞEYİ ANLATMIŞSINIZDA BURDA BİR ŞEY VAR ?? BE KARDEŞİM NEFS VE ŞEYTAN NE İÇİN YARATILMIŞ VE KADİR GECESİ KADER,E YÖN VERMEK VAR SİZ HALA BİR ŞEYLERİ ANLAMAMIŞSINIZ BİRAZ DAHA OKUYUN SEVGİLİ KARDEŞLERİM LÜTFEN..
KADERİN ÖNÜNE GEÇİLMEZ KONUYU AÇMAYIM EN İYİSİ
macintoshSJ - avatarı
macintoshSJ
Ziyaretçi
13 Ocak 2012       Mesaj #44
macintoshSJ - avatarı
Ziyaretçi
tabikide sorunun cevabı net ve açık. ve kadere inanmayanlarda var cennete gidip gidemeyeceğını değiştirebilirsin. yaşadığın sürece. bunu allah bilir ama senin ruhun'un nasıl oynayacağına bağlı bu oyunu. mesela dışarı çıksan 2 adam bıçaklasan 603.302 sevabın varsa. o an 23.023.391 günahın olur gibi düşün. aniden değişebilir kaderinle sen oynarsın.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ocak 2012       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Soru cok güzel, cevaplar herzaman oldugu gibi cok mantiksiz..
Bu soruya bu soruya 1+1=2 dir diye bir cevap bulamadim, sonunda Kuran'i Kerim i kendim okuyup bulmaya "calisacagim". Ayni sorunun altinda yatan bir diger soruda "Insanlarin neden" var olusu ??

Hayirli düsünmeler (arastirmalar)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Mayıs 2012       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Konu hortlayacak yöneticilerden özür diliyorum..
Konuyu açan arkadaş açıklama çalışmış lakin kısır döngü olmuş.Bütün bu tartışmalar tek bir yere gelip orada kısır döngü oluyor.Lakin cevap çok basit.
Şunları çok iyi anlayalım;
1-Sınavı yapan kim?
Cevap 1: Allah
2-Neden?
Cevap 2: sonuca göre cennet mi yoksa cehennem ehli misiniz ortaya çıksın diye.
3-Sınav yapmaya ihtiyaç duyan kimdir?
Cevap 3: senin sınavdan ne alacağını bilemeyen.
4-Allah'ın bir şeyi bilmemesi mümkün mü?
Cevap 4: Hayır mümkün değil.
5-O halde beni neden sınav ediyor?Direk cennete-cehenneme atabilirdi.
Cevap 5: Seni direk cehenneme attığında sorma beni neden cehenneme attın diye.
Cevap 6: O bildiği için sen bir fiil yapmıyorsun.Sen yapacağın için O biliyor.Bilmesi ordan geliyor.
Cevap 7:Bu şeyleri kimse bilemez.Sadece Allah bilir.İnanacaksın sorgulamayacaksın.

Sonuç olarak ne soruları soran cevabını almıştır ne cevap veren bir cevap vermiştir.Ki olay sonunda sorgulama inan kısmına dönüşmüştür.Ve bu bir cevap değildir.Cevaplamaya heves etmiş arkadaş sonunda olayı ben bilmem Allah bilir kısmına getirmiştir mecburen.Ey arkadaş Allah bilirse sen ne demeye cevaplamaya çalışıyorsun.Ki cevaplayamıyorsun;çünkü her ne kadar bildiğini,bilerek kalbinle inandığını sansan da gördüğün gibi kalbinde bir cevap yok.içinde olmayan bir bilgiye inanıyorsun.
Şimdi verilen cevapların alüst olmasını mantık ve akılla açıklayalım.Neden mantık ve akıl dedim?Neden mantık ve akılla açıklamam gerekir?Çünkü sınava giren benim ve benim ortalama insan beynim - ki ortalamanın altındakiler de bunu anlamalı dünya sadece süper zekalardan oluşmuyor- bunu anlamalı.Aloo sınava giren benim.Bu işin mantığını anlamazsam bu nasıl adil bir sınav olabilir herkes için.ki bu varan birdir;yaratıcıyı savunmak için yaratıcının sonsuz adaleti olduğu savıyla hareket eden yaratcısının özelliğine ters düşen bir laf söylemiş olur.Yaratıcıyı savunmak için yaratıcıyı harcar ayak üstü.

Yapılacak çıkarım şu : Ya yaratıcı sonsuz adalet sahibi değil ya da senin doğru diye savunduğun şey doğru değil.Her iki ihtimalde de inanç açık verdi.
Şimdi numaralandırılmış cevapları inceleyeceğiz.Sondan başa doğru cevaplamak konunun açıklığa kavuşması açısından daha verimli bir yöntem olacaktır.
C7 : "Bu şeyleri kimse bilemez."Sadece Allah bilir.İnanacaksın sorgulamayacaksın.
Cevabını son paragrafta verdim.
C6 : "O bildiği için sen bir fiil yapmıyorsun.Sen yapacağın için O biliyor.Bilmesi ordan geliyor."
Bahsettiğin şey sonsuz büyüklük sahibi.Bu ne demek?Sonsuz bilgi sahibi demek.Sen istersen yap istersen yapma istersen a yolunu seç istersen z yolunu seç ne yaparsan yap zaman var olmadan önce bile bunu bilebilir demek.Ve senin dediğin şey olan sen yapacağın için O biliyor demek bir cevap değil.
C5 : "Seni direk cehenneme attığında sorma beni neden cehenneme attın diye."
Yaratıcıyla karşı karşıya gelip böyle bir soru sorabileceğini mi düşünüyorsun acaba?Sence mümkün mü böyle bir şey?Sence bu şu demek olmaz mı?-yaratıcının karşındayım hemde tam karşındayım ama ne hikmetse karşında olmama rağmen bizzat sonsuz büyüklüğüne şahit olmama rağmen sonsuz gücün bizzat karşısında olmama rağmen verdiğin karardan şüphe ettim şimdi belki de cennete gidecektim.

Sonsuz büyüklük sahibine sonsuz büyüklük sahibi olmayanların sonsuz büyüklük sahibi olmadığı için yapacağı şeyleri yakıştırmak olur bu sınav yapıyor lafı.

E o zaman yaşamanın ne anlamı var neye göre cennete cehenneme gönderecek bizi diye bitirir dini savunduğunu sanan kişi.
Arkadaşım cevap soruda gizli.Bu denkleme sonsuz güç sahibi olanın herşeyi öyle de olsa böyle de olsa bilebileceği gerçeğini ihmal etmeden katarsan ve cennet-cehennem kavramlarını çıkarırsan denklemi çözmüş olursun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Temmuz 2012       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben atıcağmı adımı azımdan çıkan her kelimeyi ve bunları yapmadan önce düşünceğimi benden önce allah düşünüyorsa ve biliyorsa sayfa sayfa yazssan ne olur o yazdıklarınıda o biliyorsa bana cevap versen ne anlama gelir düşün
serhat123 - avatarı
serhat123
Ziyaretçi
3 Temmuz 2012       Mesaj #48
serhat123 - avatarı
Ziyaretçi
allahın yarattığından sual olmaz mantığını doğru bulmuyorum şüphesiz allah da bunu istemez allah kendisini bile sorgulayarak anlamamızı ister tıpkı ibrahim peygamber gibi
nötrino
Yasaklı
8 Ekim 2012       Mesaj #49
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

her şey kaderde tayin ve takdir edildiyse insan niçin sorumludur çok rica ediyorum cevap verirmisiniz

Kader-Hayır-Şer

Kul ne fiilinin Haliki (Yaratıcısı),ne de dış planda mecburudur. Batılı bir Filozof'' Farzedelim ki ben dilediğimi yapmakta serbestim;ama dilediğimi dilemekte acaba serbest miyim? '' diye düşünmekle,yine kadere bağlı aklın tepe noktasındaki durağına yaklaşmış oluyor.Kuldaki cüz-i irade,akıl sır ermez külli iradeye nispetle küçüktür;yoksa Hakk'ın nimeti olarak büyük.Kaderi kendi sınırlı kudretine göre ölçen akıl,sınırsızı nasıl ölçebilir?...[Necip Fazıl Kısakürek;İman ve İslam Atlası / Sayfa 32-33.]
plum - avatarı
plum
Ziyaretçi
8 Ekim 2012       Mesaj #50
plum - avatarı
Ziyaretçi
ALLAH kaderi biliyor senin ne yaşayacağını biliyor ama sana seçme hakkınıda veriyor sana seçenek sunuyor doğruyu yanlışı seçmek senin elinde