Arama

Sebep ve sonuç ilişkili cümleler nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Mayıs 2016 Gösterim: 4.144 Cevap: 2
düşünür - avatarı
düşünür
Ziyaretçi
18 Mart 2012       Mesaj #1
düşünür - avatarı
Ziyaretçi
Sebep - Sonuç İlişkili Cümleler Nedir? Amaç - Sonuç cümlelerine örnekler verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Electrify verdi
Sebep - Sonuç İlişkili Cümleler :
Bir cümlede ifade edilen yargılardan birinin sebep, diğerinin sonuç olabilecek biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkan cümleler, sebep sonuç anlamı taşır. Bir cümlede sebep sonuç ilişkisi genellikle "için, ile, den dolayı, den ötürü" ilgeçleriyle kurulabileceği gibi "den / dan" eki ya da kimi bağlaç ve sözcüklerle de kurulabilir. Böyle cümlelerde "sebep" bildiren kısım başta ya da sonda olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Örnek :
1 - Yoğun kar yağışı yüzünden Ankara - İstanbul seferleri iptal edilmiş.
2 - Elindeki işi bitiremediğinden bir hafta kadar yeni bir iş alamayacağını söyledi.
3 - Derslere sürekli geç gelmesi ve ödevlerini zamanında yapmaması öğretmenini çok kızdırıyordu.

UYARI :
"-den" ekiyle "dolayı" ve "ötürü" ilgeçlerinin birlikte kullanılması genellikle gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğu yaratır. Ancak anlatım bozukluğu olmayan kullanımları da vardır.

Örnekler:
Evler sağlam yapılmadı , dolayısıyla depremde yıkıldı.

Selim sorumluluklarını tam olarak yerine getirmiyor , bu nedenle onunla çalışmak istemiyorum.

Sınavdan kötü not aldım çünkü çalışmamıştım.

Havalar çok soğudu sonunda hastalandım.
Son düzenleyen NeutralizeR; 29 Mayıs 2016 02:34 Sebep: İç başlık düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2013       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sebep-sonuç: ödevim yapmadığımdan öğretmen kızdı.
geç yattığından dolayı geç kalktı.
Sponsorlu Bağlantılar
su kesildiğinden banyo yapamadı.
top cama çarptığı için kırıldı.
ödevini bulamadığı için yapamadı.
5amaç-sonuç: başarılı olmak için çalışın.
eğlenmek amacıyla dışarı çıktı.
araba almak için para biriktiriyor.
birinci olmak için çalışıyor.
işçi bulmak amacıyla ilan astı.

(bu 5. sınıflar için çok işe yarar diğer sınıflarda daha az işe yarar.)
Electrify - avatarı
Electrify
Ziyaretçi
26 Eylül 2013       Mesaj #3
Electrify - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sebep - Sonuç İlişkili Cümleler :
Bir cümlede ifade edilen yargılardan birinin sebep, diğerinin sonuç olabilecek biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkan cümleler, sebep sonuç anlamı taşır. Bir cümlede sebep sonuç ilişkisi genellikle "için, ile, den dolayı, den ötürü" ilgeçleriyle kurulabileceği gibi "den / dan" eki ya da kimi bağlaç ve sözcüklerle de kurulabilir. Böyle cümlelerde "sebep" bildiren kısım başta ya da sonda olabilir.

Örnek :
1 - Yoğun kar yağışı yüzünden Ankara - İstanbul seferleri iptal edilmiş.
2 - Elindeki işi bitiremediğinden bir hafta kadar yeni bir iş alamayacağını söyledi.
3 - Derslere sürekli geç gelmesi ve ödevlerini zamanında yapmaması öğretmenini çok kızdırıyordu.

UYARI :
"-den" ekiyle "dolayı" ve "ötürü" ilgeçlerinin birlikte kullanılması genellikle gereksiz sözcük kullanımından kaynaklanan anlatım bozukluğu yaratır. Ancak anlatım bozukluğu olmayan kullanımları da vardır.

Örnekler:
Evler sağlam yapılmadı , dolayısıyla depremde yıkıldı.

Selim sorumluluklarını tam olarak yerine getirmiyor , bu nedenle onunla çalışmak istemiyorum.

Sınavdan kötü not aldım çünkü çalışmamıştım.

Havalar çok soğudu sonunda hastalandım.
Son düzenleyen NeutralizeR; 29 Mayıs 2016 02:34