Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 11 Haziran 2012  Gösterim: 10.794  Cevap: 4

Hazar Denizi

KENCISii
3 Şubat 2008 22:00       Mesaj #1
KENCISii - avatarı
Ziyaretçi
Caspian Sea from orbit


Sponsorlu Bağlantılar
Hazar Denizi (eski adı Caspium Mare ve ya Hyrcanium Mare) güneydoğu Avrupa ve güneybatı Asya'dadır ve dünyanın en büyük tuzlu su gölüdür. Tuzluluk oranı %1,2'dir. Hem deniz, hem de göl özelliklerini taşımaktadır. Petrol yataklarınca zengindir.
Hazar Denizi batıda Azerbaycan ve Rusya, kuzeydoğu ve doğuda Kazakistan, doğuda Türkmenistan, güneyde İran toprakları ile çevrelenmiştir.

Uzunluğu 1210, genişliği 210-436 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı yoktur. Bu yüzden de su seviyesi devamlı değişir. 1930 ile 1957 seneleri arasında denizin seviyesi normalden 26 m alçaldı. Bunun sonucu kapladığı alan 53.300 km2 azalarak 371.000 km2ye düştü. Su seviyesinin deniz seviyesinden aşağıya düşme sebebi, buharlaşma artarken yağışların da azalmasıdır. Bir de, denize dökülen suların % 80’ini sağlayan İdil Nehrinin sulama ve endüstride kullanılma maksatlarıyla başka yöne kanalize edilmesi mühim bir sebeptir. Su seviyesini normal hale getirmek için yapılan gayretler neticesiz kalmıştır. Kuzey kesimi sığdır. Burada mersinbalığı çok çıkar. Bundan bol miktarda havyar elde edilir. En derin yeri 978 m olup, güneydedir. Suyu tuzludur. Ortalama tuz oranı % 0,13’tür. Sülfat oranı da yüksektir. Doğu kıyılarındaki geniş sığ bir bölgede sodyum sülfat yatakları bulunmaktadır. Hazar Denizi kış ayları hariç ana ulaşım güzergahıdır. Kuzeydeki sığ kesim kış ayları boyunca donar. Buradaki önemli limanlar Bakü, Krasnovodsk ve İdil Nehriİran’a ait kısımda en önemli liman Bender Şah’tır.
deltasında Astrakhan’dır. Bunlar arasında demiryolu bağlantısı vardır.
İklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey bölümünde kara iklimi, orta ve güney bölümünde ise ılıman iklim hakimdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24°C-26°C arasında değişir.Kış aylarında ise -10°C ile +10°C arasındadır. Ortalama senelik yağış miktarı 200-1700 mm arasındadır.
Hazar Denizinde, Türkmenistan kıyısında Kuları, Kalpin, Çeleken, Aşur Ada, Koğurçı; Azerbaycan kıyısında Pir Allani, Nogaras, Bakü Adası, Kum Zire, Taş Zire, Sarı; Dağıstan kıyısında Çeçen Adaları vardır. Bunlardan Çeleken ve Pir Allani’de petrol üretilmektedir.
Hazar Denizine dökülen belli başlı ırmaklar ise; kuzeyde İdil, Ural ve Emba; doğuda Etrek; batıda Kuma, Terek, Sulak, Samur, Kur, Astara Çayı, güneyde ise Kızıl Ören Irmağının Gılan ve Sefidrüd kollarıdır.


arrjin
22 Haziran 2008 18:37       Mesaj #2
arrjin - avatarı
Ziyaretçi
Hazar Denizi Avrupa ve Asya Kıt’aları arasında dünyanın en büyük iç denizi. Eski adı Casprum veya Hyracnıum Mare’dir. Hazar Denizinin güney kıyılarının bir kısmı İran’a aittir. Geri kalan kısmı Rusya Federasyonu, Türkistan, Kazakistan, azerbaycan toprakları içerisindedir. Uzunluğu 1200, genişliği 300 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı yoktur. Bu yüzden de su seviyesi devamlı değişir. 1930 ile 1957 seneleri arasında denizin seviyesi normalden 26 m alçaldı. Bunun sonucu kapladığı ala
27 Ekim 2008 15:49       Mesaj #3
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
dünyanın en büyük içdeni­zidir. Kafkas Dağlan'nın doğusunda uzanan Hazar Denizi'nin büyük bölümü SSCB sınır­ları içinde kalır. Güney kıyısında İran yer alır. Hazar bir zamanlar, Karadeniz ve Aral Gölü'yle birlikte, tüm Doğu Avrupa ve Tür­kistan'a yayılan büyük bir denizin parçasıydı. Daha sonraları yerkabuğunun yükselmesi sonucu Karadeniz'le bağlantısı kesildi ve bir içdenize dönüştü. Su yüzeyi bugün Karade­niz düzeyinin 28 metre altındadır.
Hazar Denizi'nin kuzeyden güneye uzunlu­ğu 1.200 kilometredir. Genişliği 200-480 km arasında değişir. Güneyde bazı yerlerde de­rinliği 750 metreyi aşarsa da kuzeyde sığdır. Avrupa'nın en büyük ırmağı olan Volga geniş bir deltayla Hazar'a dökülür. Volga'nın akıt­tığı büyük miktardaki su, ırmakla denizin birleştiği bölgede deniz suyunu içilebilecek kadar tatlandırır. Bu bölge kışın buz tutar. Başka yerlerde ise deniz çok tuzludur. Orta ve Güney Hazar'ın büyük bölümü ılıman iklim kulağındadır. Doğu kıyıları ise hemen tümüyle çöldür ve yazlan 44°C'ye yükselen sıcaklık hızlı bir buharlaşmaya yol açar. Gel­git olayının görülmediği denizde bazen şid­detli fırtınalar görülür.
Hazar'da balıkçılık özellikle SSCB açısın­dan çok önemlidir. Bu sularda avlanan en önemli balık mersinbalığıdır. Mersinbalığının yumurtalarından dünyanın en pahalı yiyeceği olan havyar elde edilir ve buradan bütün dünyaya satılır. Alçalan su düzeyi bölge balıkçılığını etkilemiş ve birçok balıkçı köyü yeni yerleşim bölgelerine taşınmıştır. Petrol üretimi yapılan Baku kenti Hazar'ın batı kıyısında bulunmakta ve petrol tankerlerinin ulaşımı Hazar yoluyla sağlanmaktadır. SSCB'de Baku, Astrahan, Krasnovodsk ve Şevçenko ile İran'da Bender-i Enzeli (Pehle-vi) Hazar Denizi'nin önemli limanlarıdır. Bu bölgeden doğal gaz da elde edilir.

Msxlabs & TemelBritannica
12 Şubat 2009 21:46       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Üye
Hazar Denizi

Vikipedi, özgür ansiklopediHazar Denizi 240px Caspian Sea from orbit
Hazar Denizi'nin uydudan görüntüsü Koordinatlar 40°0′K 51°0′D Göl türü Doğal, tuzlu Kaynakları İdil Nehri Havza ülkeleri Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan Yüzölçümü 371.000 km² Ortalama derinlik 184 m En büyük derinlik 1025 m Su hacmi 78.200 km³ Yüzey rakımı -28 m 250px TurkmenbashiSea magnify clip
Hazar denizi, Türkmenbaşı şehri, Türkmenistan


Hazar Denizi (eski adı Caspium Mare veya Hyrcanium Mare veya eski rusça - Хвалынское море (Hvalınskoye Morye)) güneydoğu Avrupa ve güneybatı Asya'dadır ve dünyanın en büyük tuzlu su gölüdür. Tuzluluk oranı %1,2'dir. Hem deniz, hem de göl özelliklerini taşımaktadır. Petrol yataklarınca zengindir.
Hazar Denizi batıda Azerbaycan ve Rusya, kuzeydoğu ve doğuda Kazakistan, doğuda Türkmenistan, güneyde İran toprakları ile çevrelenmiştir.

Uzunluğu 1210, genişliği 210-436 kilometredir. Açık denizlerle irtibatı yoktur. Bu yüzden de su seviyesi devamlı değişir. 1930 ile 1957 seneleri arasında denizin seviyesi normalden 26 m alçaldı. Bunun sonucu kapladığı alan 53.300 km2 azalarak 371.000 km2ye düştü. Su seviyesinin deniz seviyesinden aşağıya düşme sebebi, buharlaşma artarken yağışların da azalmasıdır. Bir de, denize dökülen suların % 80’ini sağlayan Volga(İdil) Nehrinin sulama ve endüstride kullanılma maksatlarıyla başka yöne kanalize edilmesi mühim bir sebeptir. Su seviyesini normal hale getirmek için yapılan gayretler neticesiz kalmıştır. Kuzey kesimi sığdır. Burada mersinbalığı çok çıkar. Bundan bol miktarda havyar elde edilir. En derin yeri 978 m olup, güneydedir. Suyu tuzludur. Ortalama tuz oranı % 0,13’tür. Sülfat oranı da yüksektir. Doğu kıyılarındaki geniş sığ bir bölgede sodyum sülfat yatakları bulunmaktadır. Hazar Denizi kış ayları hariç ana ulaşım güzergahıdır. Kuzeydeki sığ kesim kış ayları boyunca donar. Buradaki önemli limanlar Bakü, Krasnovodsk ve Volga Nehri deltasında Astrakhan’dır. Bunlar arasında demiryolu bağlantısı vardır. İran’a ait kısımda en önemli liman Bender Şah’tır.
İklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey bölümünde kara iklimi, orta ve güney bölümünde ise ılıman iklim hakimdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24°C-26°C arasında değişir.Kış aylarında ise -10°C ile +10°C arasındadır. Ortalama senelik yağış miktarı 200-1700 mm arasındadır.
Hazar Denizinde, Türkmenistan kıyısında Kuları, Kalpin, Çeleken, Aşur Ada, Koğurçı; Azerbaycan kıyısında Pir Allani, Nogaras, Bakü Adası, Kum Zire, Taş Zire, Sarı; Dağıstan kıyısında Çeçen Adaları vardır. Bunlardan Çeleken ve Pir Allani’de petrol üretilmektedir.
Hazar Denizine dökülen belli başlı ırmaklar ise; kuzeyde İdil, Ural ve Emba; doğuda Etrek; batıda Kuma, Terek, Sulak, Samur, Kur, Astara Çayı, güneyde ise Kızıl Ören Irmağının Gılan ve Sefidrüd kollarıdır.Denize Kıyısı Olan Ülkeler

Kuzeybatıda;
  • 22px Flag of RussiasvgRusya
Kuzeydoğuda;
  • 22px Flag of KazakhstansvgKazakistan
Doğuda;
  • 22px Flag of TurkmenistansvgTürkmenistan
Batıda;
  • 22px Flag of AzerbaijansvgAzerbaycan
Güneyde;
  • 22px Flag of Iransvgİran
Mavi Peri
11 Haziran 2012 01:31       Mesaj #5
Mavi Peri - avatarı
Ziyaretçi
Hazar Denizi

Avrupa-Asya arasında, çok büyük bölümü Asya topraklarında kalan, yeryüzünün en büyük kapalı denizi. Alanı 424.000-436.000 km2 arasında oynar, yüzey suları denizden 26-28 m. daha aşağıdadır. 6.000 km.ye yaklaşan kıyılarının en büyük kesimi Rusya ve Kazakistan'da (5.390 km.) ve güneyde 1.146 km.si ise İran'da kalır. Volga, Ural, Emba, Terek, Kura (Aras ile birlikte) gibi büyük akarsularla beslenir; dışarıya akıntısı yoktur. Üzerinde yoğun bir deniz ulaşımı yapılır.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi


Daha fazla sonuç:
Hazar Denizi

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç