Arama

Ali Ulvi Kurucu

Güncelleme: 25 Temmuz 2010 Gösterim: 9.956 Cevap: 0
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
24 Kasım 2006       Mesaj #1
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Büyük ruhlu, güzel insanlar gönüllerde yaşar
Mustafa Doğru
Sponsorlu Bağlantılar
Zaman 16 Şubat 2002

Ali Ulvi Kurucu merhum ömrünün son günlerinde kızına şöyle tavsiyede bulunuyordu: Kızım insan sadece şahsî hedef ve gayelerini ön planda tutarak yaşarsa vefatıyla hatıralardan silinir. Cemiyet, millet ve fikirleri uğruna yaşayanlar, ölseler de gönüllerde kalıcıdırlar. Gözler hep onları arar ve özler. Kim severek yaşarsa sevilerek ayrılır ve unutulmaz.

Yaklaşık bir yıl önce, 3 Şubat 2002 de Medine i Münevvere de, Hazreti Peygamber in (sas) yanı başında dünyaya veda eden zamanımızın ilim, irfan ve şiir üstadlarından Ali Ulvî Beyefendi, 80 yılı bulan ömrü boyunca her halini hizmet şuuru ile yaşamış müstesna bir şahsiyettir. Hayatını, kızına verdiği öğüt doğrultusunda geçirdiği için bu ve bundan sonraki nesillerin onu unutması mümkün değil. Vefat etmeden bir yıl önce ziyaret etme şerefine erdiğimiz merhum, son yıllarında boş durmamış her zamanki çalışkanlığı ile Kahire ve Medine merkezli kıymetli hayatının unutulmaz hatıralarını bantlara konuşarak kaydettirmiş ve büyük bir hizmette bulunmuş. Şimdi onun meyveleri birer birer derleniyor, hakkında yazılan kitaplar ölümünün üzerinden bir yıl geçtikten sonra birbiri ardına ilim dünyasıyla kucaklaşıyor.

Marifet Yayınları (0 212 526 22 70) tarafından hazırlanan seri, üstadın Akifvârî üslupla kaleme alınmış şiirlerinin toplandığı Gümüş Tül ve Alevler, nesirlerinin toplandığı Gecelerin Gündüzü, hatıralarının toplandığı Bir Ömürden Sayfalar, Medine Notları, Şeyh İbrahim B. İdrîs es Sünûsî den tercüme ettiği Asırlar Boyunca Parlayan Nur, Ebu l Hasen en Nedevî den tercüme ettiği Muhammed İkbal ile kendisi hakkında basında çıkan yazıların bir araya getirildiği Ali Ulvi Kurucu nun Ardından isimli kitaplardan oluşuyor. Bir Ömürden Sayfalar adı altında kızı Sâre hanım tarafından kaleme alınan hatıraları bir dönem İslam âleminin önemli şahsiyetlerinin resm i geçidi gibi.
Son düzenleyen Daisy-BT; 25 Temmuz 2010 18:13
Biyografi Konusu: Ali Ulvi Kurucu nereli hayatı kimdir.

Benzer Konular

14 Kasım 2006 / BARIŞ Tiyatro tr
31 Temmuz 2016 / ener Edebiyat tr
11 Temmuz 2015 / ThinkerBeLL X-Sözlük
21 Nisan 2011 / Jumong Tiyatro tr
11 Temmuz 2010 / LaSalle X-Sözlük