Arama

Uludağ Üniversitesi - Fen Edebiyat Fakültesi

Güncelleme: 18 Eylül 2008 Gösterim: 10.532 Cevap: 2
Lavie - avatarı
Lavie
Ziyaretçi
17 Eylül 2008       Mesaj #1
Lavie - avatarı
Ziyaretçi
Tarihçe

Sponsorlu Bağlantılar
Fen-Edebiyat Fakültesi 1983 yılında kurulmuş ve aynı yıl Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik bölümleri ile öğretime başlamıştır. 1989 yılında Sosyal Bilimler Bölümlerinden Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı; 1993 yılında Arkeoloji ve Sanat Tarihi ve Psikoloji Bölümleri açılmıştır. 1999 yılında Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü ayrılarak iki ayrı bölüm haline gelmiştir. Sanat Tarihi Bölümü 1999–2000, Psikoloji Bölümü 2000–2001 öğretim yılında öğrenci alacaktır. Yeterli öğretim elemanı olmadığı için Arkeoloji Bölümüne öğrenci alınmamaktadır. Sosyal Bilimler Bölümleri Yalova yolu üzerindeki Sönmez Kampüsü'nde, Fen Bölümleri ise Görükle Kampüsü’nde öğretim yapmaktadır. Fen bölümlerinin hepsinde, Sosyal Bilimler bölümlerinin Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde ikinci öğretim yapılmaktadır.
Fen-Edebiyat Fakültesi'nde çağdaş düzeyde düşünceyi yerleştirmeye ve araştırma yeteneğini geliştirmeye yönelik dört yıllık lisans öğretimi ve lisansüstü öğretim yapılmaktadır.
1999–2000 ders yılından sonra Fen-Edebiyat Fakültesi’ne kayıt olan öğrencilerin orta öğretimde öğretmen olabilmeleri Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünün düzenleyeceği tezsiz yüksek lisans programını tamamlamalarıyla mümkün olacaktır.
u.ü

Lavie - avatarı
Lavie
Ziyaretçi
18 Eylül 2008       Mesaj #2
Lavie - avatarı
Ziyaretçi
Biyoloji bölümü
Biyoloji bölümünden öğrenciler “Biyolog” unvanı ile mezun olurlar. Biyoloji lisans diploması alan mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngöreceği koşulları yerine getirdiklerinde Orta Öğretimde öğretmen, üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim elamanı, hastanelerde, araştırma kurumlarında ve sanayide biyolog, su ürünlerinde, bitki yetiştirme ve ticaretinde uzman eleman olarak görev yaparlar. Biyoloji Bölümü, lisans dersleri ile birlikte Ziraat, Veteriner ve Meslek Yüksek-okullarının ilgili bölümlerine temel biyoloji dersleri de vermektedir. Bölümde lisans eğitimi yanı sıra yüksek lisans ve doktora eğitimi de yapılmaktadır. Bölümde; Genel Biyoloji, Botanik, Zooloji, Moleküler Biyoloji ve Hidrobiyoloji olmak üzere beş anabilim dalı vardır
Sponsorlu Bağlantılar

Fizik Bölümü
Bölümün amacı öğrenciye fiziğin temel kavramlarını öğretmek, birçok kavram ve kuramın deneysel çalışmalardan nasıl türetildiğini göstermek, öğrenciye araştırmacı becerileri kazandırmaktır. Öğrencinin bu bilgileri aldığı temel fizik dersleri yanı sıra, uygulamaya yönelik elektronik, bilgisayar programlama, uygulamalı modern fizik vb. dersler de bölümde verilmektedir

Fizik bölümü mezunları bu bilgilerle, üniversite ve araştırma kurumlarında, çeşitli sanayi dallarında, özellikle kalite kontrol uygulamalarında ve bilgisayar programcılığı ile ilgili dallarda iş olanakları bulabilmektedirler. Mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın öngöreceği koşulları yerine getirdiklerinde orta öğretimde öğretmen de olabilirler.
Fizik bölümü, bölüm öğrencileri yanında Mühendislik-Mimarlık, Ziraat, Veteriner ve Tıp Fakültesi öğrencilerinin temel fizik derslerini de üstlenerek, üniversite içinde geniş bir eğitim hizmeti vermektedir

Bölümde Katıhal Fiziği Grubu, Nükleer Fizik Araştırma Grubu, Atom ve Molekül Fiziği Araştırma Grubu, Yüksek Enerji Fiziği Araştırma Grubu konularında çalışmalarını sürdürmektedirler. Genel Fizik, Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği, Atom ve Molekül Fiziği, Nükleer Fizik, Katıhal Fiziği, Matematiksel Fizik, olmak üzere bölümde altı anabilim dalı vardır.

Lavie - avatarı
Lavie
Ziyaretçi
18 Eylül 2008       Mesaj #3
Lavie - avatarı
Ziyaretçi
Kimya Bölümü
Kimya Bölümünde, ülke koşullarına uygun çağdaş düzeyde bilimsel düşünce ve araştırma yeteneğine sahip elemanlar yetiştirmeye yönelik 4 yıllık bir lisans eğitim ve öğretimi sürdürülmektedir. Bölümümüz, bünyesinde çalışan 30 akademik personeli ile, kimyanın temel kavramlarını öğretmek, bu kavramların oluşturulduğu yüksek nitelikli laboratuarlarda deneysel ve görsel bilgi aktarımı sağlamak, endüstrinin ve toplumumuzun ihtiyaç duyduğu araştırıcıların yetiştirilmesini hedeflemektedir. Bu amaçlar kapsamında, eğitimin kalitesini arttırma, daha nitelikli mezunlar yetiştirme ve bu sayede üniversite-sanayi ilişkilerini olması gereken düzeye ulaştırmayı amaçlayan akreditasyon çalışmaları, bölümümüzde son dönemde hız kazanmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda, Kimya Bölümü Analitik Kimya, Anorganik Kimya, Fizikokimya ve Organik Kimya olmak üzere 4 opsiyona ayrılmıştır.Bölümümüz endüstrinin ihtiyaç duyduğu analizleri ve araştırma geliştirme projelerini yürütmede aktif rol almaktadır.Bölümün değişik kanallarla yürüttüğü çevre kontrol denetim analizleri, öğrenci laboratuarlarında da tekrarlanarak öğrencilerimizin temel dersleri kavramasında gerekli motivasyon unsurları olarak yararlanılmaktadır.Anabilim dalları bünyesinde kurulan yeni laboratuar birimleri çevrenin istediği uygulamalı çalışmaları üretmektedir. Ayrıca Kimya Bölümünde, Fen-Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Yüksek Lisans ve Doktora programları da yürütülmektedir
16059 Görükle
BURSA-TÜRKİYE

Tel: +90 224 2941720
(Kimya Bölüm Sekreterliği)

Faks: +90 224 2941899
(Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı)
Matematik Bölümü

Temel matematik bilgisine ve bağımsız düşünme yeteneğine sahip, problemleri tahmin edebilen, karşılaştığı problemleri farklı bakış açılarından ele alıp

potansiyel çözümler üretebilen, kapsamlı ve soyut düşünebilen, çalışma hayatında ihtiyaç duyacağı seviyede yazılım bilgisine de sahip mezunlar
yetiştirmektir. Ayrıca, Türk Milli Eğitiminin amaçlari dogrultusunda, matematik ve matematik ile ilgili alanlarda daha ileri düzeyde çalışma yapmak
isteyenlere, temel bilgileri vermek, öğrencilerin eğilim ve yeteneklerine yönelik ve mezuniyet sonrası iş sahibi olabilecekleri programları uygulamak,
profesyonel iş ve araştırma sürecinde çağdaş düzeyde bilimsel düşünce ve araştırma yeteneğine sahip, Lisans düzeyinde, matematikçi yetiştirmektir.
Matematik Bölümünün Misyonu
Kültürel birikime ve iletişim becerisine sahip, araştırma ve sorun çözme yeteneği gelişmiş, çevresine önderlik edebilecek yapıda, yurtsever bireyler
yetiştiren nitelikli bir eğitim vermek; yaptığı araştırmalarla ulusunun ve insanlığın sosyal,kültürel,ekonomik,
bilimsel ve teknolojik gelişimi için gerekli matematiksel altyapıyı hazırlamak ve ürettiği bilgiyi uygulamak ve yaymaktır.
Matematik Bölümünün Vizyonu
Temel matematik anlayışına sahip, güncel sorunlara çözümler getirebilen, sürekli gelişime açık mezunlar yetiştirmek; yaptığı araştırmalarla bilim
dünyasının günümüzde ve gelecekte karşılaşabileceği problemleri çözebilmelerine imkan verecek altyapıyı hazırlamak ve sunduğu program ile dünyaçapında tercih edilen bir bölüm olmaktır.