Arama

Çanakkale - Merkez - Çanakkale Fen Lisesi

Güncelleme: 19 Nisan 2010 Gösterim: 5.720 Cevap: 0
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2010       Mesaj #1
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Fen Lisesi

Cfllogo
Kuruluş 1994 Türü Fen Lisesi
Eğitim dili Türkçe
Yabancı diller İngilizce
Öğrenci sayısı 273
Müdür Nail Yurdakul GÜLŞEN
Bulunduğu yer Çanakkale, Türkiye
Web sitesi .:: Çanakkale Fen Lisesi

Çanakkale'nin merkezinde bulunan fen lisesidir. 1956-1982 yılları arasında Çanakkale Lisesi olan bina, 1983-1994 yılları arasında Çanakkale Anadolu Lisesi olarak hizmet verdikten sonra 1994 öğretim yılından itibaren fen lisesi olmuştur.

Çanakkale Fen Lisesi, 1994-1995 Eğitim yılında faaliyete geçmiştir.Şu an geçici öğretim binası, pansiyonu, spor salonu ve oldukça küçük bahçesiyle sıkıntılara meydan okuyarak bireyselden kitlesele uzanan güzel başarılara imza atmaktadır. 2006-ÖSS'de, iki alanda birden Türkiye 1.si çıkaran Çanakkale Fen Lisesi, 2007-ÖSS'de ise Hem Türkiye 2.si çıkarmış hem de; ÖSYM tarihinde ilk defa "en fazla doğru soru çözen kız öğrenci"yi mezun etmiştir.Çanakkale Fen Lisesi öğrencisi Zeynep Gökçe Yıldız, 180 sorunun 179 tanesini doğru çözmüştür.ÖSS-2007 Yerleştirme Sonuçlarına göre; Çanakkale Fen Lisesi, yerleştirme başarı sıralamasında İzmir Fen Lisesi'nin hemen ardından 2. olmuştur.Fen liseleri genellikle yerleşim bölgelerine komşu, şehir dışında konuşlanan okullar olarak planlanmasına rağmen Çanakkale Fen Lisesi, şehrin tam göbeğindedir.Her yıl 72 öğrenci alan Çanakkale Fen Lisesi aynı zamanda, "en fazla mezun veren fen liseleri arasında ilk sıralardadır.Halen 279 öğrencisiyle eğitim öğretime devam eden Çanakkale Fen Lisesi'nde,179 öğrenci "yatılı", 100 öğrenci "gündüzlü" olarak eğitim görmektedir.Müdür, Müdür başyardımcısı, iki müdür yardımcısı ve 29 kadrolu öğretmeni ile Çanakkale Fen Lisesi,yeni bir fen lisesi yerleşkesine kavuşmanın özlemi ve heyecanıyla faaliyetini sürdürmektedir.Cumhuriyetimizin kuruluşunu takip eden günlerde arkadaşları, ATATÜRK’e : “Bu günler ve çekilen bu sıkıntılar gelecekte unutulur” demişlerdi. Atatürk: “Endişe etmeyiniz; ben Türk Gençliğine güveniyor ve Cumhuriyeti onlara emanet ediyorum. Onlar üzerlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirecektir.” cevabını vermişti. Tanımı ne şekilde yapılırsa yapılsın, eğitimin gözden ırak tutulamayacak en önemli işlevi; devlet ve toplum hayatı ile insanların düşünce dünyasını şekillendirici boyutudur. Ayrıca; tarihin hangi döneminde ve insanlığın hangi coğrafyasında olursa olsun, toplumlar arasındaki gelişmişlik farkının en önemli göstergelerinden birisi de; toplumların eğitilmişlik seviyesidir. Atatürk’ün, “Türk kültürünü çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” vizyonunun gerçekleşmesini sağlayacak en temel unsur; eğitimdir.Eğitime Yapılan yatırımların kazancı; sağlıklı bir toplum, aydınlık bir gelecek olacaktır. Gelişen Dünya’nın en temel ihtiyacı, “yetişmiş insan” gücüdür. Mevcut teknolojiyi, insanlığın yararına kullanacak ve geliştirecek; yüreği vatan ve millet sevgisiyle dolu, sorumluluklarının bilincinde bireylere olan ihtiyacımız ortadadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yarınlarına sahip çıkacak; Atasından devraldığı mirası, aynı güç ve heyecanla yarınlara taşıyacak seçkin nesillerin yetiştirileceği eğitim yatırımları ertelenmemelidir.Taş Devri, taşlar bittiği için değil; İnsanlığın bilgiye verdiği önem sayesinde sona erdi. Çağımız bilgi çağıdır. Çağdaşlık; sürecin temel değerlerini kavramak, buna uygun yapılanmalara gitmek, tutum ve davranışlar geliştirmekle mümkündür. Bilgi çağında; doğal olarak temel sermaye de bilgidir. Gelişmişlik ölçütleri de buna bağlı bir değişim içindedir. Toplumların; birim zamanda ürettikleri bilimsel bilgi ile birim zamanda paylaştıkları bilgi miktarı, gelişmişliğin temel göstergesi olmuştur. Bilimsel bilgi üretimini olmasa bile, bilgi kaynağına ulaşma ve bilgiyi paylaşma sürecini hızlandırmak mümkündür. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün "İlim, tercüme ile olmaz; tecrübe ile olur" sözünü kendisine temel ilke olarak benimseyen Çanakkale Fen Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin Çanakkale'de atıldığının da bilinciyle ve kararlı adımlarla yolculuğuna devam etmektedir.
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (: