Arama

Peygamber Efendimiz'in Hanımlara 100 Vasiyeti - Sayfa 4

Güncelleme: 15 Ekim 2018 Gösterim: 8.050 Cevap: 43
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #31
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
66.Vasiyet) Dini Bozmak İsteyenler Dikkat Edin

Sponsorlu Bağlantılar
Mikdam İbnu Ma`dikerib (ra) anlatıyor: Resululah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
-“Haberiniz olsun rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardırOnda neler denmişse onları helal bilirizNelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındırBilin ki Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir” (Tirmizi İlim 16)

(67.Vasiyet) Çok Salevat Okuyun

Ubeyy İbnu Ka`b (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
-“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir “takipçi” de onun arkasından gelecektirÖlüm içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdiÜbey devamla dedi ki:
-“Ey Allah`ın Resulü dedim ben sana çok salat okuyorumDuamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
-“Dilediğin kadar!” buyurdular
-“Dörtte bir?” dedim
-“Dilediğin kadar”! buyurdular “Eğer artıtırsan bu senin için daha hayırlı!” dediler
-“Yarı?” dedim
-“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan bu senin için daha hayırlı!” dediler
-“Üçte iki?” dedim
-“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan bu senin için daha iyi!” dediler
-“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim
-“Bu takdirde dileğin kabul edilir günahın affedilir!” buyurdular” (Tirmizi Kıyamet 24 (2459)

Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #32
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
66.Vasiyet) Münakaşa Etmeyin

Sponsorlu Bağlantılar
Hz Enes İbnu Malik (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina inşa edilirHaklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilirKim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir”

(67.Vasiyet) Zenginliğin En Güzelini Seçin

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
“Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
-“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver gönlünü zenginlikle doldurayım fakirliğini kapayayımBöyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum fakrını da kapamam” (Tirmizi Kıyamet 31)

68.Vasiyet) Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun

Sehl İbnu Sa`d (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse ben de ona cennet hususunda garanti veririm” (Tirmiziiman 11 (2627)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
-“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı dururZinadan çıkınca iman adama geri döner”

Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #33
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
69.Vasiyet) Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın

Cündüb (ra) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
-“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa Allah da (onun kusurlarını) duyururKim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır” (Buhari Rikak 36)

70.Vasiyet) Alçak Gönüllü Olun İsraf Etmeyin

İyaz İbnu Hımar (ra) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Allah Teala Hazretleri bana “Mütevazi olun öyle ki kimse kimseye zulmetmesin kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti”
(Ebu Davu Edep 48)

İbnu Amr İbni`l As (ranhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
-“Yiyiniz tasadduk einiz giyinizFakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız” (Buhari Nesai)
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #34
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
71.Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (ra) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Kim bile bile yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse bu kimse dediği gibidirKim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilirKişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildirMü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidirBir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidirKim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilirKim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursaAllah onun azlığını artırır” (Buhari Müslim)

72.Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor:
-“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse Allah o kavmin kalblerine korku atarBir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artarBir kavim ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keserBir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse o kavimde mutlaka kan yaygınlaşırBir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder” (Muvatta Cihad 26)

73.Vasiyet) Edepli Olun

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idimBana şu nasihatte bulundu:
-“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı kidarlıkta da O seni tanısın(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan isteYardım talep edeceksen Allah`tan yardım dileZira kullar Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler bu faydayı yapmaya muktedir olamazlarAllah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler buna da muktedir olamazlarKalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldüSen yakini bir imanla tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan hoşuna gitmeyen şeyde sabırda çok hayır varŞunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir kurtuluşta sıkıntıyla gelir zorlukta da kolaylık vardır bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır”
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #35
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
74.Vasiyet:Fazla Gülmeyin.
Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün, Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
-“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? Buyurdular.Ben hemen atılıp:
-“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedim.Aleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
-Haramlardan sakın, Allah`ın en abid kulu ol!
-Allah`ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol!
-Komşuna ihsanda bulun, mü`min ol.
-Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol!
-Fazla gülme.Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür.” (Tirmizi, Zühd 2)

75.Vasiyet: Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun.
Hz. Cbir (r.a) anlatıyor: (Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin.” (Müslim, Cennet 81)

76.Vasiyet:En Hayırlı Kişi Olun.
H.z Ebu Hreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) :
-“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettiler.Cemaat: “Evet, haber veriniz!” dedi.
-“En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir.” (Tirmizi, Fiten 76)
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #36
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
77.Vasiyet:Evlenin! Bekar Yaşamayın.
H.z Aişe (r.a) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Nikah benim sünnetimdendir.Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir.Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı siz ile iftar edeceğim.Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin.Kim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsun.Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.

İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi.”

İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
-“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir, miskindir!” buyurmuşlardır.Yanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dediler.
-“Evet çokça malı olsa da!” buyurdular.Sözlerine devamla:
-“Kocası olmayan kadın da miskinedir, miskinedir!” buyurdular.Yanındakiler:
-“Çokça malı olsa da mı?” dediler.Aleyhissalatu vesselam:
-“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular.

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (r.anhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
“Dünya bir meta`dır.Dünya metaının en hayırlısı Saliha kadındır.”
(Müslim, Rada 64, Nesai, Nikah 15)

78.Vasiyet: Dindarla Evlenin.
Abdullah İbnu Amr (r.anhüma) anlatıyor:
“Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyin.Çünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulur.Onlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin, zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulur.Fakat onlarla diyaneti esas olarak evlenin.Yemin olsun, burnu kesik, kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadından) efdaldir.”
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #37
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
79.Vasiyet: Evlenenleri Tebrik Edin.
H.z Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam, evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın, üzerine bereket indirsin, ikinizin arasını hayırda birleştirsin.” (Ebu Davud, Nikah 37)

80.Vasiyet: Cima Esnasında Kapalı Olun.
Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyrdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün, eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın.”

81.Vasiyet: En Faziletli Kadınlardan Olun
Ebu Ümame (r.a)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
-“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görür.Böylesi bir kadına emretse itaat eder.Ona baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur.
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #38
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
82.Vasiyet:Kabir Azabı Haktır.
Hani Mevla Osman İbnu Affan (r.a) anlatıyor: “Hz. Osman (r.a), bir kabrin üzerinde durunca sakalı ıslanıncaya kadar ağlardı.Kendisine: “Cenneti ve cehennemi hatırladığın vakit ağlamıyorsun, fakat kabri hatırlayınca ağlıyorsun!” dediler.Bunun üzerine: “”Çünkü Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şöyle dediğini işittim:
-“Kabir, ahiret menzillerinin birinci menzilidir.Kişi ondan kurtulabilirse, ondan sonrakiler daha kolaydır.Ondan kurtulamasa ondan sonrakiler bundan daha zordur, daha şediddir.”
Hz. Osman devamla Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şu sözünü de nakletti:
-(Ahiret aleminden gördüğüm) manzaraların hiçbiri kabir kadar korkutucu ve ürkütücü değildi!”
-Eğer ondan necat buldunsa, büyük musibetten kurtuldun, Aksi halde senin kurtulacağını hayal etmem. (Tirmizi, Zühd 5)

83.VasiyetMsn Grinedikodu Yapmayın
İbnu Abbas (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
“(Bunlarda yatanlar ) azap çekiyorlar.Azapları da büyük bir günahtan değil” buyurdular.Sonra sözlerine şöyle devam ettiler:
“Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurdu.Diğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı. “Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı isredi, ikiye böldü.Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine dikti.Sonra da:
“Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler!” buyurdular.”
(Buhari,Müslim,Tirmizi,Taharet)

84.Vasiyet:Ölünce En Az Pişman Olanlardan Olun.
Hz. Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-“Ölüp de pişman olmayan yoktur, mutlaka herkes nedamet duyar: İyi yolda olan hayrın daha çok artırmadığı için pişman olur, nedamet duyar.Kötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur, nedamet duyar.” (Tirmizi, Zühd 59)
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #39
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
85.Vasiyet:Hasta Ziyareti Sevabını Kaçırmayın.
Hz. Ali (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmiş bin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunur.Ona cennete bir bahçe hazırlanır.Kim de hastaya sabahleyin giderse, onunla birlikte yetmiş bin melek çıkar, akşam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunur.Ona cennete bir bahçe hazırlanır.” (Ebu Davud, Cenaiz 7)

Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa, bir münadi ona şöyle nida eder: “Dünya ve ahrette hoş yaşayışa eresin.Bu gidişin de hoş oldu.Kendine cennete bir yer hazırladın.” (Tirmizi, Birr 67)

Hasta ziyaretinde okunacak dua:
İbnu Abbas (r.anhüma) anlatıyor:
-“Kim eceli gelmeyen bir hastayı ziyaret eder ve yanında şu duayı yedi kere okursa, Allah ona bu hastalığından mutlaka şifa verir: Es`elullahe`l azime Rabbe`l-Arşi`l-azimi en yeşfike. (Büyük Arş`ın Rabbi olan Allah`tan senin için şifa talep ediyoru.)” (Ebu Davud, Cenaiz 12)

86.Vasiyet:Komşuyu Himaye Edin.
Amr İbni Şu`ayb an ceddihi (r.anhüma) anlatıyor: “İbnu Ömer (r.anhüma) için bir koç kesildi.İbnu Ömer, ailesine: “Ondan Yahudi komşunuza hediye ettiniz mi?” diye sordu.Hayır! cevabını alınca:
-“Bundan ona da gönderin.Zira ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın: “Cebrail bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki, komşuyu varis kılacağını zannetim” dediğini işittim” buyurdu. (Ebu Davud, Edeb 132)

87.Vasiyet:Komşuluk Hakkını Koruyun.
Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki:
-VAllahi iman etmiş sayılmaz, billahi iman etmiş sayılmaz, vAllahi iman etmiş sayılmaz!
-Kim, ey Allah`ın Resulü! Diye soruldu.
Peygamberimiz aleyhisselam:
-Şerrinden, komşusunun emin olmadığı kimse, buyurdu.(Buhari)

Hz. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
“Komşusu, zararlarından emin olmayan kimse cennete giremez.”
(Buhari, Edeb 29)
Şeb-i Yelda - avatarı
Şeb-i Yelda
Ziyaretçi
15 Ekim 2018       Mesaj #40
Şeb-i Yelda - avatarı
Ziyaretçi
88.Vasiyet:Müsafire İkram Edin.
Yine Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor:
-“Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa misafirine ikram etsin.Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa komşusuna ihsanda (iyilikte) bulunsun.Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa hayır söylesin veya sükut etsin.” (Buhari, Edep 31)

89.VasiyetMsn Grinargın Olmayın.
Hz. Ebu Eyyub (r.a) anlatıyor:
“Resululah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
-Bir müslümana, kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildir.Yani, bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirir.Bu ikisinden hayırlı olanı, birinci olarak selam verendir.(Buhari, Edep 62, Müslim, Birr 25)

Ebu Hureyre anlatıyor:
-Bir mü`minin diğer mü`mine üç günden fazla küsmesi helal olmaz.Üzerinden üç gün geçince, oan kavuşup selam versin.Eğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktır.Mukabele etmese günah onda kalmıştır.”

Bir diğer rivayette şöyle buyurulmuştur:
-“Kim üç günden fazla küs kalır ve ölürse cehenneme girer.” (Ebu Davud, Edeb 55)

90.Vasiyet:İnsanların Arasını Düzeltin.
Ebu`d-derda (r.a) anlatıyor:
-Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?”
-“Evet (Ey Allah`ın Resulü, söyleyin!)” dediler.
-“İnsanların arasını düzeltmektir.Çünkü insanların arasındaki bozukluk(dini) kazır.” (Ebu Davud, Edeb 58)