Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 5 Mart 2017  Gösterim: 267.877  Cevap: 21

İcatlar - Önemli İcatlar

17 Ekim 2015 12:44       Mesaj #21
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Uçan Ampul: Ticarî Zekâ mı, Gereksiz Bir İcat mı?


İsveç merkezli bir şirket, 'Parlak Fikir' dedikleri yeni bir ürünü tanıttı. Flyte ampulleri havada asılı kalıp kendi etrafında dönebiliyor. Ana ünitedeki bir endüksiyon bobini kablosuz olarak akım gönderiyor ve ampul bir elektromıknatıs sayesinde kendi etrafında dönebiliyor.Ancak ampulün bu özelliği daha fazla elektrik harcamasını gerektiriyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Kaynak: BBC

Son düzenleyen Safi; 13 Kasım 2016 21:01


5 Mart 2017 11:45       Mesaj #22
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Gaz Kaçaklarını Görüntüleyen Kamera!


Günümüzde pek çok yerde ısınma için doğal gaz kullanılıyor. Bir grup araştırmacı doğal gaz kaçaklarının sebep olabileceği tehlikeli olayları engellemek için kullanılabilecek bir kamera geliştirdi. Dr. Graham M. Gibson ve arkadaşlarının tasarlayıp ürettiği kamera, kızılötesi ışık kullanarak doğal gazın ana bileşeni olan metanı (CH4) görüntüleyebiliyor.

Ad:  kamera_gaz_kacagi2.jpg
Gösterim: 25
Boyut:  78.1 KB
Metan gazı çıplak gözle görülemez. Dolayısıyla bu gazı görüntüleyebilmek ancak insan gözünün göremediği ışığı algılayabilen karmaşık cihazlarla mümkündür. Geçmişte bu amaçla kullanılan cihazlar hem çok pahalıydı hem de her ortamda çalışmıyordu. Yeni kameraysa çok çeşitli koşullar altında metan gazını belirleyebilmek için ucuz bir alternatif sunuyor. Geliştirilen yeni yöntemde metan gazının varlığını belirlemek için metanın soğurabildiği bir dalga boyunda ışık üreten lazer kullanılıyor. Ekrandan saçılan kızılötesi ışık kullanılarak ortamda metan gazı olup olmadığı, eğer varsa nerede olduğu anlaşılabiliyor.

Araştırmacıların yayımladıkları makalede, geliştirilen kameranın saniyede yaklaşık 25 görüntü aldığı ve kameradan yaklaşık 1 metre uzaktaki bir tüpten sızan metan gazını görüntüleyebildiği belirtiliyor. Ayrıca kamera ve sızıntının olduğu bölge arasında başka gazlar olsa da sistem başarılı bir biçimde çalışmaya devam edebiliyor.

Kaynak: Optics Express (27 Şubat 2017)
Daha fazla sonuç:
İcatlar - Önemli İcatlar

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç