Arama

Her Gün Ettiğiniz Bir Dua - Sayfa 45

Güncelleme: 19 Eylül 2014 Gösterim: 253.640 Cevap: 826
volture - avatarı
volture
VIP "Ipıslak Balık"
14 Aralık 2009       Mesaj #441
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Yürüyebildiğim , konuşabildiğim , görebildiğim , duyabildiğim , nefes alabildiğim bu güzel hayatta; bir günü daha sağsağlim şekilde bitirebildiğim için binlerce kez şükürler olsun.

Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #442
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ey Rahman ve Rahim olan,
Ey Gaffar ve Settar olan,
Sponsorlu Bağlantılar
Ey herşeye Kadir olan,
Yüceler yücesi Allah'ım;
Günahlarımızı bağışla bizi affet.
Ya Rezzak olan Allah'ım,
maddi ve manevi yönden nasibimizi aç,
rızkımızı artır, maddi yönden kanaat zenginliği
ihsan eyle bu aciz kullarına
Ya Şafi olan şifa veren Allah'ım
maddi ve manevi hastalıklarımıza şifa ihsan eyle.
Bizi ilim ile zenginleştir,Hilm ile süsle
Takva ile ikram et,sağlık ile güzelleştir Allah'ım...
Dünyada iiilik ve afiyet ver
ahirette de iilik ve afiyet ver ve bizi cehennem azabından koru
AMİNN....

mustakar - avatarı
mustakar
VIP VIP Üye
27 Ocak 2010       Mesaj #443
mustakar - avatarı
VIP VIP Üye

TEVFİZNAME
Hak şerleri hayreyler
Zannetme ki gayreyler
Arif onu seyreyler
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler

Bir işi murad erme ,
Olduysa inad etme
Haktandır o reddetme
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler

Sen adli zullüm sanma
Teslim ol oda yanma .
Sabret sakın usanma
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler

Deme şu niçin şöyle
Yerinecedir o öyle
Bak sonuna sabreyle
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler

hiç kimseye hor bakma
incitme gönül yakma
sen nefsine yan çıkma
mevla göelim neyler
neylerse güzel eyler

mumin işi reng olmaz
akil huyu cenk olmaz
arif dili teng olmaz
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

her dilde onun adı
her canda O'nun yadı
her kuladır imdadı
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

naçar kalacak yerde
nagah açılır perde
derman olur her derde
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

geçmişle geri kalma
mustakbele hem dalma
hal ile dahi olma
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

her dem O'nu zikreyle
zeyrekligi ko şöyle
Hakka hayran ol öyle
mevla görelinm neyler
neylerse güzael eyler

Gel hayrete dal bir yol
kendin unut O'nu bul
koy gafleti hazır ol
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

Her sözde nasihat var
her nesnede ziynet var
her işde ganimet var
mevla görelim neyler
neylerse güzel eyler

Vallah güzel etmiş
billah güzel etmiş
tallah güzel etmiş
Allah görelim n'tmiş
n'etmişse güzel etmiş

Açıklamaları İBRAHİM HAKKI Hz.nin sözüyle bitirmek için marifetnameden bu şiirin yorumu cümleler sunuyorum.

Allah'ın diledigini yapmaya kadir olduguna inanırsan ve senin halini her an görüp bildigine ve sana takdir ve vaadettigini mutlaka yapacagına inanır ve güvenirsen,kalbin tatmin olur ,rahat ve selamete erersin.
O halde O'na tevekkül et,kalbini kuruntular ile doldurma...Çünkü "bu böyle şu şöyle " dedigin anda birden birşey çıkar ve düşündügünün tamamen aksi olur.Zira senin dedigin degil Allah'ın dedigi olur.
O zaman nefsine dersinki : _ Allah'ın bize takdir ettiklerinde isabet vardır
Çünkü O güçlüdür ,gücünün sınırı yoktur.
Hakimdir,hikmeti hesaba gelmez. Acıyandır merhametinin sonu yoktur.

Bu vasıfları olan Cenabı Hakk'a güvenmek en akıllı en hayırlı harekettir.
Sana bir musibet geldiginde kalbini nefsini tutabilirsen,telaş ve heycandan kurtulur,isyan ve şikayetten arınır rahat ve selamete kavuşursun.Musibetin (büyük sıkıntını) ilk zamanlarına dayanabilirsen,onun karanlık bulutu dagılır ,gün dogar ve muradına erersin .
Bu sabır ve katlanmanın sevabı da büyüktür.Allah'ın takdir ettigi herşeyi kendin için hayırlı ,faydalı bil.
Bu duygu ile nice zevk ve lezzetleri alırsın
Kazaya razı olmadıkça Allah'ın rıza ve sevgisini kazanmazsın.
Sana dünyayı daralttıgı zaman şikayetçi olma,,
bil ki onda senin için hayır vardır.
Ahmet Kabaklı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Şubat 2010       Mesaj #444
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ALLAH'IM!
BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VERKİ:
Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım.
Günlük yaşamda '' ben'' yerine, daha çok ''sen'' sözcüğünü kullanabileyim...

BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ:
Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi.
Hatta düşmanlarımı bile sevebileyim...
Herkezden daha çok çalışabileyim, tutsak düşmeyeyim doğanın koşullarına, eşim ve çocuklarımı da mutlu et ki, mutluluğu başkalarına da götürebileyim...

BANA ÖYLE BİR SAĞLIK VER Kİ:
Düşünebileyim, konuşabileyim.

BANA ÖYLE BİR ERDEM VER Kİ:
İbadet edebileyim, iyilik etmeyi ve sevinçten buğulanmış gözlerle, teşekkür edenlere;
bir şey yapmadım, anımsamıyorum diyebileyim.

BANA ÖYLE BİR YETENEK VER Kİ:
İyi eş, baba,anne,iyi komşu, iyi arkadaş, iyi vatandaş olabileyim.

BANA ÖYLE BİR UMUT VER Kİ:
Bugüne kadar yapmış olduğum hatalar için karamsarlığa düşmeyeyim,
her şeyden aklanmış olarak yaşama yeniden başlamak üzere bağışlanabileceğimi bileyim.

BANA ÖYLE BİR ANLAYIŞ VER Kİ:
Düşünebileyim, yargılayabileyim, ınandığım, kahrolduğum, var olduğum
şu anda bu sözleri söyleyebildiğim için şükredebileyim.

BANA ÖYLE BİR TALİH VER Kİ:
Yıllar sonra beni hatırlayanlar '' herkeze iyilik eden, tüm insanları seven,
o düzeyde de sevilen bir kişiydi '' diye konuşsunlar ve ben de huzur içinde olabileyim.

BANA ÖYLE BİR İRADE VER Kİ:
Bir gün yenilip, içimdeki şeytanın kurallarına doğru yönelirsem;
bu bir düşünce ise düşüncemi, bu bir adım ise ayağımı, bu bir uzanma ise elimi durdurabileyim.

BANA ÖYLE BİR SABIR VER Kİ:
Sükûneti bulayım, durabileyim, düşünebileyim.

Aminn...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #445
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gecelerden sabahalara, karanliklardan güneslere dogru açilan yüreklerimizin perde araliklarindan süzülen nur katreleriyle geldim kapina!
Biliyorum, güllerden gecer sana giden yollarI Yakarislarla, dualarla, tahiyyatlarla bezenir.
Ey rahmetiyle kalpleri evirip çeviren, Sana kalbimi getirdim.
Ey kalpleri nuruyla sarip oksayan! Onulmaz yaralarla kan-revan kalbim avuçlarimda, kapina geldim.
"Selam olsun ömür seccadesini gönül dergahina serenlere" diyebilmeyi ne çok isterdim, ama biliyorum ne yüzüm var nede hakkim.
Ögrendim ki dua, asigin masuguna bir haber salmasidir; gözyaslariyla yazilmis bir mektubu. Ve bir bekleyistir, istiyakla, korkuyla, ümitle bekleyis.
Iste, zaman her saniyesini balyozlamaktayken ömrün, verilmemis hesaplarin korkusuyla, titreyen yüreklerimizin bir lahsa umut adina geldik kapina Ah gelebildik mi, bir haber var mi affina dair?
Acziyeimi alarak koynuma, bir dervis hirkasiyla, sevgili Eyyüb'unün sabrini yüklenerek gelebilmek isterdim kapina!
Meryem örtülerimle örtünebileseydim Tur Dagindaki o ses bir yanki bulabilseydi ruhumda insanligim adina. Önünde bütün ruhumla secde edebilseydim.
Yeri gögü bagrina basan Ey Rabbim!
Ey gökyüzünü kudretiyle sürmeleyen!
Rahmetini serp taslasan gönüllere Ey Rabbim!
Sanadir münacatim, yalniz Sana olsun askim lutfeyle!
Bir avuç ates böcegi uçuver ne olur zifiri yüreklerimize. Kararan günlerimize, gecelerimize Ve ne olursan ol gel diyen asiklarin hürmetine, ne olur affeyle!
Seni aradim durdum gönüllerin yalnizliginda çöllerinin, menzilsiz yollarinda ve bir katre rahmetine muhtaç topraginda. Ah perde, ah sah damarim! Sefkatinin gölgesine siginiyorum Ya Rabbim!
Hiçligin zerresinden kavrulmaya can attigim demdir. Vedudsun Iltifatina muhtaciz Ya Rabbim! Tenezzül buyur kulununu münacatina.
Dua dua acilirmis Sana giden kapilar. Hüzünlü bir sonbahar günü kapinda yalvarmaya geldim. Senden korkum nar degil, kaybetme korkusudur. Dostu, en sevgiliyi, sila-i rahimi, canani, canda kaybetme korkusu! Umudumsa rizan: iIlahi ente maksudi..
Yüreklerimiz ezik Ya Rabbim! Yüzümüz yerde. Kaldirip basimizi sonsuzluga bakmaya yüzümüz yok! Layik olamadik. Pismanligin dehlizlerinde boguluyorken aglayamadik, derinden sessizce Zayif irademizle, alaca karanlik yüreklerimizle bir damla gözyasi getirebilseydik yürekten, ihlas adina. Biliyorum pismanliklara delil kabul ederdin
Yüregin zayif noktalarinda mahkum oldum nefsimize. Ya Rabbim! Çikar kelepçelerini o aleyhillanenin Çikar ne olur, dostlarinin hatirina.
Azad et Ya Rabbim! Süphlerin oyuncagi olmus aklin nezarethanesinden. Kutlu sevdanin gül kokusundan doya doya içir sinelerimize diri meyyitler gibi degil, sirat-i müstakim üzerinde günahlardan nurunla yikanmis olarak yürümeyi nasib eyle.
Sehirler, evler mezar oldu Ya Rabbim! Her evden ceset kokulari yükseliyor semaya. Bedenler degil ruhlar ölü. Bizi nurunla dirilmeyi nasib eyle.
Biz sanemler insa ettik yüreklerimizde göktelenler boyu. Biz yeryüzü tanrilarinin etegini öptük. Diz boyu battik çirkefine alemin. Sahte dostlari, riyakar asklari çarparak yüzüne insanligin, Sana kosmayi nasib eyle.
Tevbe kapilarinin ardina degin açildigi ve meleklerin kanatlariyla yeryüzüne kapandigi günlerin rahmetinde yüzmekteyken edeb askini gönüllerimize nakset.
Iste can pazarinda canimizi satmaktayiz, bir iltifatin ugruna.
Gülistaninda renksiz, kokusuz bir yaprak olmayi çok görme.
Yüce kapinda kitmir olanlardan eyle.
Elimizden, yüreklerimizden katran rengi günahlar dökülüyor.
Dualari semadan çevrilmeyenler adina, geceleri nurlariyla sabahlara
çevirenler adina, samimiyeti nakis nakis ömür gergefine isleyenler
adina, tevbe ediyor, af diliyoruz dualarimizla

Ya Rabbim!.. Ben pismanim!.. Ben pismanim!..
Sana Layıkıyla Güzel Kul Olamadım...

Çok Pişmanım ALLAH'ım Çok Pişmanım...

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #446
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Seherde açılan güller hürmetine
Rukuda bükülen beller hürmetine

Zikrinle dönen diller hürmetine
Cehennem narına yakma yarabbim..
rumuzsehadetnormal200025028001ct2

Secdeye kapanan başlar hürmetine
Aşkınla sızlayan kalpler hürmetine
Gecelerde dökülen yaşlar hürmetine
Gazabınla bize bakma Yarabbim
normal8789610024am

Yolunda kaim kullara bağışla,rızana giden yollara bağışla,
arşına açılan ellere bağışla,cahilin içine sokma yarabbi
Muhammet Mustafanın özüne bağışla,fatıma tül zehra adlı kızına bağışla,
yetim yetemanın yüzüne bağışla ,huzurunda boynumuzu bükme yarabbi,
cemi peygamberlerin canı hürmetine,cihari yarin güzinin dini hürmetine uhud şehidlerinin kanı hürmetine,
suçlarımızı başa kakma yarabbi sualde bizleri fazla sıkma yarabbi,
yakma yarabbi muhammed aşkına yakma yarabbi,
kabe aşkına yakma yarabbi, kur,an aşkına bizleri yakma yarabbi…

Aminn...

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2010       Mesaj #447
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bizi Affet

DUA
Duayı kabul eden, dilekleri veren, vermeyi murad edince el açtıran, ancak sevdiği kuluna dua ettiren, sevmediklerinin elini ve dilini bağlayan ve kendisine yönelmekten alıkoyan Allahım!..

Bizi affet!..

Biz, Sevgilinin nuruna lâyık olmaktan düştüğümüz için bu hale geldik.

O'na lâyık olabilmek kimsenin haddi değil... Fakat lâyık olunamayacağını bilmenin liyakati herkesin vazifesi... İşte bu son inceliğe lâyık olamadığımız için bu hale geldik.

O nur öyle bir nur ki, lâyık olmakta, topyekûn zaman ve mekâna, bu dünyaya ve ötekilere malik olmak var... Bu liyakatten düşmekte de, her türlü mahrumluk ve mahkûmluk...

Her türlü mahrum ve mahkûm olduk.

Bizi affet!..

O Nur'un vecd ve aşkı üzerimizdeyken, denizlere, yelkenleri ipekten ve çıpaları altundan kalyonlar indirdik; karalara da, yolunu viraneye çevirmek yerine mamureye döndüren ordular saldık. Padişahlara "Ayağa kalk, kanun huzurundasın" diye ihtar eden hâkimler yetiştirdik. Müspet bilgiler, medenî aletler, keşifler ve buluşlar, hep o Nur'un kendi fert ve cemiyet aynalarımızda tecellisinden... O Nur'u körleştirince de Şark'ın son 5 asırlık macerası içinde bir zamanlar yaban domuzu hayatı süren Garplının sürü hayvanı olduk.

Son yüz yıl içinde bizi bu halden kurtarmak isteyen hiçbir davranış şifa getiremedi. Zira o Nur'a yeniden liyakat ve bu liyakati yeni zaman ve mekâna tatbik etmek Şuurlaştırılmadı. Ters yollara sapıldı. Bu ilerinin ilerisi şuurun sahiplerine "mürteci" dediler; ve onları, asıl din gözünde suçlu, O Nur'a liyakati sıfıra indirici, vecd ve aşk mahrumu, din ve hikmet cahili kara yobazdan ayıramadılar.

Onları, bize böyle muamele ettikleri için değil, bizi, bu muamelenin altından kalkamadığımız için affet!..

Bizi, boynumuza geçirdikleri asırlık idam ipini kravat diye taktığımız için affet!.. Tek kelimeyle, "Müslüman" yaftası altında müslüman olamadığımız için affet!..

Ve bize; kendi öz yurdumuzda asırlardır lütfen iskâna tâbi muhacirlere benzeyen gerçek müslümanlara, O Nur'a liyakatin en ileri derecesini bahşet; ve ebediyet bestesinden şarkımızı ateşten ahenk helezonlariyle gönüllere nakşet!..

Duamıza öyle bir tesir ver ki, kezzabın mermeri yediği gibi nefsimizin bütün oyuncak mabutlarını yakıp erittiğini, senin mücerret ve münezzeh birliğin etrafında hiçbir inanış pürüzü bırakmadığını görelim; ve sun'î teneffüsle açılan bir baygın şeklinde bu milletin yavaş yavaş doğrulduğuna şahit olalım!..

Allah ım!.. Bizi hem af, hem adam et!..

Necip Fazıl Kısakürek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2010       Mesaj #448
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yâ Rabbî!
Bizim hâlimize bakarak muâmele etme. Kendi ikrâm ve ihsânına göre bize muâmele eyle.

Yâ Rabbî!
Kerem ve lütfunla hidâyet ettiğin kalbi tekrar dalâlete, sapıklığa meylettirme. Belâları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim!
O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azâb etme.

Yâ Rabbî!
Biz nefis ile şeytana köpek gibi tâbi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma.

Ey Hayy, ebedî diri olan Rabbim!
Taleb ve duâ üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sâhibisin.Ey mahlûkâtın, yaratıkların canlıların ihtiyâcını gideren Rabbim! Sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak lâyık değildir.

Yâ Rabbî!
Rûhumda bir ilim katresi var. İlâhî onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle.
Ey ihsânı çok olan Rabbim!
Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et.
Ey affetmeyi seven Rabbim!
Bizi affeyle. İsyân derdimize çâre eyle.
Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!
Bizi hidâyete çıkar.

Yâ Rabbî!
Duâ ve yakarışlarımızda sana lâyık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatâlarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslâh et ve duâmızı kabul buyur.
Çünkü sözlerin hâkimi ve sultanı ancak sensin.

Ey âlemin yaratıcısı!
Kasvetli, kararmış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryâdımızı, âh u vâhımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin.
Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al.
O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti).

Yâ Rabbî! Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin
hasene - avatarı
hasene
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #449
hasene - avatarı
Ziyaretçi
Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hu, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil-azîm”
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2010       Mesaj #450
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sözlerin en güzeli, hiç süphesiz Sana aittir.

Bizim söylediklerimiz, söyleyeceklerimiz, söyleyemediklerimiz, söylemek istediklerimiz, içimizde sakladiklarimiz, suskunlugumuz, terkettiklerimiz, unuttuklarimiz, hepsi, hepsi, sözlerin hepsi, ancak Sana yöneldigi için güzeldir.

Süphesiz duayi dilimize veren Sen'sin, dilimizi duaya çeviren Sen'sin. Sözlerin en güzeli Sana aittir, ve sözlerin en güzeli Sana hitap etmekledir.

Ey RABBim !

Ebediyen bana yakinligini tattirdigin için, bana vahyettigin bütün gerçekler için, beni hayat denen bu sonsuz lezzet pinarinin basina oturttugun için, bildigim bütün kusurlarimi örttügün için, gördügüm bütün günahlarimi bagisladigin için, umuduma kapak ettigin tüm hayallerim için, En sevdigini bana elçi gönderdigin için, EY SEVGILI, BENI ASKINA MUHATTAP ETTIGIN ICIN, sonsuz hamd Sana, sonsuz minnettarlik Sana, sonsuz sükür Sana.

Ey RABBim !

Tut ellerimden, sonsuzluklara dogru, beni hiçlige düsmekten alikoy, unutulmusluktan uzak eyle, varligina komsu eyle beni.
Ben acizim, dayanagim Sen'sin,fakirim ben, siginam Sen'sin, dilsizim ben, sözüm Sen'sin, körüm ben, gören Sen'sin.

Ey RABBim !

Sözlerin en güzeli Sana aittir, ve sözlerin en güzeli Sana hitap etmekledir. Bu kirik dökük sözlerimi, bu perisan hitabimi, Sen kabul et, Sen güzellestir Zaten aski Sen bahsetmistin ya bana, askin semasinda oturtturmustun ya beni, elimi Sen dokumustun ya, hani ele avuca gelmez dokunuslari, Sen bahsetmistin ya bana, gözüme kendi nazarindan isiklar vermistin ya, gözle görülür güzellikler vermistin ya bana, yüzüme tebessümü Sen giydirmistin ya.

Ey RABBim !

Yoktum ben, Sen var ettin. Sevdigin için var ettin. Bir Sen istedigin için var edildim, bir Sen beni andigin için ihya edildim. Öyleyse Ey RABBim ! Varligimi askina armagan et, yak beni askinin atesinde, al beni bu rüyadan, al beni bu dünyadan, bu kirilgan varligimi ebediyetin baharina toprak eyle.

Ey RABBim !

Bütün sözler Sana söylemekle güzeldir. Kirik dökükte olsa, kabul et bu sözlerimi, yıkık dökükte olsa duy yakarislarimi, kabul eyle beni, kabul eyle sözlerimi, suskunlugumu, dilsizligimi, en güzel dua eyle, dua eyle dilsizligimi, dua eyle suskunlugumu, en güzel dua eyle, ki sözlerin en güzeli Sana aittir, ve sözlerin en güzeli Sana hitap etmekledir..dua eyle, dua eyle sözlerimi,güzel eyle…

Amin...