Arama

Psikoloji ve PDR Bölümü Hakkında Soru ve Cevaplar - Sayfa 19

Güncelleme: 26 Kasım 2016 Gösterim: 406.339 Cevap: 520
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
3 Ağustos 2010       Mesaj #181
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba bende boğaziçi pdr düşünüyorum tavsiye eder misiniz? dersler çok ağır mıdır sizce? bir de ingilizcesinden geçmek çok zormuş öyle diyorlar.benim dil öğrenme yeteneğim var ama temelim pek yok gidersem yapabilir miyim acaba? gerçi sıralamam da 2161 gelir mi ki???

Derslerin ağırlığı şurdan kaynaklanır: Eğitim dilinin İngilizce olması. Dil öğretmeye sıfırdan başlarlar zaten. Eğer dil konusunda başarılı olabileceğini düşünürsen Boğaziçi Üniversitesi PDR uygun olabilir. Eğer başaramayacağını düşünürsen Hacettepe Üniversitesi PDR yazmanı öneririm.

Sponsorlu Bağlantılar
Boğaziçi PDR ders programına bakmak için tıklayın.

_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
3 Ağustos 2010       Mesaj #182
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

pdr olmak için hangi liseye gitmek gerekiyor ?

PDR okumak için Türkçe-matematik alanında da eğitim veren bir liseyi tercih etmelisiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
PanzerIV - avatarı
PanzerIV
Ziyaretçi
6 Ağustos 2010       Mesaj #183
PanzerIV - avatarı
Ziyaretçi
Benim sıralamam 4800 TM3 de.

Hacettepe Psikoloji
Ankara Psikoloji
İstanbul Psikoloji
Ege Psikoloji
Yeditepe Psikoloji Bölümleri arasında kaldım.

Hacettepeni eğitiminin çok iyi olduğunu duydum ama Davranışçı ekolden geliyorlarmış. Analitik ekol daha çok ilgimi çekiyor. Gerçi analitik ekolünde zayıfladığı gerçeği var =).
İstanbul Üniversitesinin Freudyen olduğunu ve eğitiminin gayet iyi olduğunu duydum.
Yeditepenin özel üni olmasından dolayı daha rahat okuyabileceğimi düşünüyorum.
Ege Psikolojiyi de övdüler baya.
Ankara Psikoloji hakkında çok bilgim yok.

Sizce hangilerini yazmalıyım?
Hacettepe geçen sene 5600 küsür ile almış ben 4800. yüm 800 kişilik bir oynama olur mu?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ağustos 2010       Mesaj #184
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben tm 3 de 22 000 ci oldum pdr gelir mi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ağustos 2010       Mesaj #185
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb.. bnm sıralama 6896 bu seneki tercih kılavuzuna göre hacettepe pdr oluyor ama geçen sene göre olmuyor.. sıralaması bu sene iki katı artmış kafam biraz karıştı sizce bnm hacettepe pdr olur mu? cvp verrsnz çk svnrmMsn HappyMsn Happy

--------------------------------------------------------------------------------
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
9 Ağustos 2010       Mesaj #186
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

mrb.. bnm sıralama 6896 bu seneki tercih kılavuzuna göre hacettepe pdr oluyor ama geçen sene göre olmuyor.. sıralaması bu sene iki katı artmış kafam biraz karıştı sizce bnm hacettepe pdr olur mu? cvp verrsnz çk svnrmMsn HappyMsn Happy

--------------------------------------------------------------------------------

Gelme olasılığı var. Bu sene Tercih kılavuzunda başarı sırası biraz daha düşük görünüyor. Bunun sebebi bir çok bölümün kontenjanı arttırması ve yeni açılan bölümler diyebiliriz.
lora - avatarı
lora
Ziyaretçi
14 Ağustos 2010       Mesaj #187
lora - avatarı
Ziyaretçi
okul öncesi öğretmenliği mezunuyum.Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama pdr alanında mı yoksa psikoloji alanında mı karar veremedim.Bana en çok iş alanında hangisi yarayacak.Tezli yapmak istediğimde üniversitede kalma şansım hangisinde daha yüksek olur.
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
14 Ağustos 2010       Mesaj #188
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
lora adlı kullanıcıdan alıntı

okul öncesi öğretmenliği mezunuyum.Yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama pdr alanında mı yoksa psikoloji alanında mı karar veremedim.Bana en çok iş alanında hangisi yarayacak.Tezli yapmak istediğimde üniversitede kalma şansım hangisinde daha yüksek olur.

Üniversitede kalma şansınız Akademik kadroda boşluk olup olmadığına ve tezinin kurul tarafından kabul edilmesine bağlı. Bunun için bölüm başkanıyla görüşmeniz aslında sizin için daha iyi olabilir. Genelde PDR yada psikoloji kendi lisans öğrencilerini almaya çalışıyor bu yüzden bölüm başkanını ikna etmeniz gerekebilir. Okul öncesi öğretmenliği mezunu olduğunuz için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik sizin için daha uygun bir seçim olabilir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ağustos 2010       Mesaj #189
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben sayısal öğrencisiyim ama PDR okumak istiyorum. Bunun için tm ye geçmek zorunda değilim di mi ?

Sayısal da okuyup da sınavda PDR için gerekli kısımları yapıp bu bölüme girebilirim heralde.. Açıklayabilir misiniz ?

Ben sayısal öğrencisiyim ama PDR okumak istiyorum. Bunun için tm ye geçmek zorunda değilim di mi ?

Sayısal da okuyup da sınavda PDR için gerekli kısımları yapıp bu bölüme girebilirim heralde.. Açıklayabilir misiniz ?
Son düzenleyen Misafir; 14 Ağustos 2010 17:59 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
_PaPiLLoN_ - avatarı
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
14 Ağustos 2010       Mesaj #190
_PaPiLLoN_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

PDR okumak için TM ye geçmek zorunda değilsiniz artık. Yeni sistemde çok yüksek puan kırılmaları olmadan Alan dışı tercihler yapabilirsiniz. LYS sonuçlarında alan dışı puanı ve alan dışı sıralaması diye bir bölüm var. Mesela PDR, TM-3 puan türünde bulunuyor. Siz de sayısal çıkışlı olduğunuz için TM-3 alan dışı sıralama ve puanına bakıp PDR yazabilirsiniz. Ancak yarımağan alan dışı yerleşmelerin az sayıyla sınırlı olacağını bildirmiştir.