Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 410|Cevap: 0|Güncelleme: 21 Eylül 2016

Öz – Saygı mı Öz – Değer mi?

Mesaja atla
21 Eylül 2016 18:45   |   Mesaj #1   |   
kenan23 - avatarı
Üye
Yazan: Yrd. Doç. Dr. Murat Artıran

Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi kişinin öz saygısını geliştirmek ve sağlamak için müdahalede bulunulan terapötik yaklaşımlardan farklıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
Öz saygı eğer kişisel yeterliliğin ifadesi ise kabul edilebilir ancak eğer kişinin bütünsel değerlendirmesini ifade ediyorsa, insan psikolojisi için sağlıksız sonuçlara götürür. Bireylerin saygıları kendilerinin tümsel değerlendirmeleri ile ölçülemez. Yani bir kişi bir hata yaptığında tümden kötü olmaz. İşte öz-saygıyı güçlendirmeye çalışan uygulamalar bir süre sonra kişiye zarar vermeye başlar. Öte yandan öz değere odaklanan Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi kişinin yeteneklerini artırılmasında, değiştirilemeyecek olan yeteneksizliklerinin ise koşulsuzca kabul edilmesine odaklanır.
Koşulsuz Kabul Ediş kavramı Dr. Albert Ellis’in RDDT’de sıklıkla vurguladığı bir kavramdır. Özellikle depresyon tedavisinde ektili olduğu bilimsel araştırmalarda defalarca kanıtlanmıştır.
Rasyonel Psikoloji
Hızlı Cevap
Mesaj:
Psikoloji ve Psikiyatri forumu 'Öz – Saygı mı Öz – Değer mi?' konusunu görüntülüyorsunuz: Yazan: Yrd. Doç. Dr. Murat Artıran Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi kişinin öz saygısını geliştirmek ve ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç