Arama

Satranç - Sayfa 2

Güncelleme: 3 Hafta Önce Gösterim: 30.149 Cevap: 12
hasanberk - avatarı
hasanberk
Ziyaretçi
12 Ağustos 2014       Mesaj #11
hasanberk - avatarı
Ziyaretçi
Ünlü Kasparov - Karpov Maçları

Sponsorlu Bağlantılar
Kasparov büyük olasılıkla Türkiye'de en tanınmış şampiyondur. Sebebi ise 1980 ve 1990'lı yıllarda TRT'nin Karpov - Kasparov şampiyonluk maçlarını sık sık haber yapmasıdır. 1984 yılında yaptıkları ilk maç toplam 49 oyun sürmüştü! Evet yazım hatası yok. Kırk dokuz oyun boyunca mücadele ettiler ve aynı gün bitmeyip ertesi gün devam edilen oyunlar da sayılırsa maç 2 aya yakın sürdü. Ve işin ilginci maçtan bir sonuç çıkmadı!

Sen git 49 oyun boyunca mücadele et ama sonuç alınmasın olcak iş değil gerçekten. Bu garip durumu açıklayalım. Günümüzde maçlar oyun sayısı ile kısıtlı. Örneğin son Anand - Carlsen maçı 12 oyun üzerinden oynandı. Eğer maç 6-6 bitseydi hemen ertesi gün hızlı satranç ve yine beraberlik halinde yıldırım oyunlarla maçın galibi belli olacaktı. 1984 yılındaki Karpov - Kasparov maçında ise galip gelme şartı 6 galibiyete ulaşmaktı. Yanılmıyorsam daha ilk 15 oyun bile bitmeden Karpov 5-0 öne geçti. Genç Kasparov için gerçekten trajik bir sonuçtu ama Kasparov geç de olsa şunu anladı ki uyguladığı saldırgan stili Karpov kendi lehine çok güzel kullanmaktaydı. Kasparov son çare strateji değiştirdi ve oyununu kaybetmemek üzerine kurdu. Ve bunu da başarmaya başladı. Arka arkaya 15'in üzerinde oyun berabere bitmeye başladı. Tabii hemen şu akla geliyordu: kaybetmemeye dayalı bu strateji nereye kadar gidecekti.

Şu oldu: Karpov kazanmak için zorlayıcı ve riskli oynamaya başladı. Kasparov da daha önce Karpov'un uyguladığı strateji ile puan almaya başladı. Maç 5-1 olunca Karpov maçı sonlandırmak için yine girişimlerde bulundu ama yine kaybetti. Bu arada Karpov uzun maçın sonucunda iyice geilmiş ve psikolojisi bozulmuştu. Aşırı kilo kaybetmeye başladı. bu maçla beraber zihinsel bir sporun ağır fiziksel sonuçları olabileceği de görülmüş oldu.

Rus destek ekibinin her türlü Karpov'u rahatlatma çabası işe yaramadı ve sonuç 5-3 oldu. Açıkça ivme Kasparov'dan yanaydı. İşte bu noktada FIDE devreye giriverdi ve maçı iptal etti. Kasparov da Karpov da bu duruma itiraz etti ama FIDE'ye göre maç adeta insanlıktan çıkmıştı ve taraflar 6 ay sonra 24 oyun üzerinden yeniden maç yapacaklardı. Günümüzdeki kurallardan farklı olarak maçın 12-12 bitmesi halinde ise uzatma maçları yoktu ve Karpov unvanını koruyacaktı.

6 ay sonra maç yapıl ve Kasparov 13-11 kazandı. Bir yıl sonra Karpov'a rövanş hakkı verildi ve yine Kasparov kazandı. Ondan sonra 2 kez daha şampiyonluk için karşılaştılar. İşte tüm bu maçlar bu iki ismi belli bir yaşın üzerindekiler için unutulmaz hale getirdi. Öyle ki satranç şampiyonu deyin Karposov diyenler bile çıkar!

Kasparov ve Karpov'un mücadeleleri hakkında bir belgeseli İngilizce bilenler takip edebilir.

Kaynak: Satranç Şampiyonları
Pcderen - avatarı
Pcderen
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2018       Mesaj #12
Pcderen - avatarı
Kayıtlı Üye
Boşuna kralların oyunu denilmemiş Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
durbi - avatarı
durbi
Kayıtlı Üye
3 Hafta Önce       Mesaj #13
durbi - avatarı
Kayıtlı Üye
zeka geliştirici bir oyun herkesin oynaması gerek.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

25 Kasım 2010 / RivaN Spor
22 Eylül 2015 / ThinkerBeLL X-Sözlük
22 Şubat 2012 / şşşt kız Cevaplanmış
16 Haziran 2009 / ThinkerBeLL Rüya Tabirleri
Etiketler: Satranç