Arama

Konservatuarlar hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2016 Gösterim: 108.759 Cevap: 76
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mart 2011       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
beni lise okumadım ve 17 yaşındayım giremezmiyim
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Nisan 2011       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
konservatuarla kaçpuan istiyo acba
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2011       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben lise son daym,şu ana kadar müzik eğitimi görmedim,sanatla uğraşmak şarkı söylemek istiyorum,sanatçı olmak istiyorm ne yapmam gerekiyor? başarabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirm,şimdiden tesekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN 7. SINIFA GİDİYORUM VE GAZETECİ OLMAK İSTİYORUM HANGİ LİSEYE GİTMEM GEREKTİĞİ HAKKINDA HİÇ BİR BİLGİM YOK YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ LÜTVEN???
Teusa - avatarı
Teusa
Ziyaretçi
24 Mayıs 2011       Mesaj #45
Teusa - avatarı
Ziyaretçi
Yurdumuzda batı müziği öğretimi ilk kez 1827 yılında saray bandosunun kurulmasıyla başlamıştır. İstanbul Belediye başkanı Cemil Paşa'nın girişimleriyle 1914 yılında "Dar-ül Bedayi" adlı bir tiyatro ve müzik okulu kurulmuş, 1917 yılında ise müzik bölümü "Dar-ül Bedayi "nin bir bölümü olarak açılan "Dar-ül Elhan "a (Nağmeler Evi) devredilmiştir. 0 yıllarda, Dar-ül Elhan'da hem batı müziği hem de geleneksel Türk müziği eğitimi verilmekteydi. Cumhuriyet kurulduktan sonra, 1924 yılında Ankara'da müzik öğretmeni yetiştirilmesi amacıyla 'Musiki Muallim Mektebi " açılmıştır.
Genç Türkiye Cumhuriyetiyle birlikte, Türk ulusu dünya uygarlığı yolunda önemli adımlar atmaktaydı. Atatürk'ün direktifleriyle müzik ve sahne sanatlarının gelişmesi için, Milli Eğitim Bakanlığı bir konservatuvar kurmak amacıyla 1934 yılında, Berlin'de öğrenci müfettişi olan Cevat Dursunoğlu'nu görevlendirdi. 1935 yılında ünlü besteci Prof. Paul Hindemith ile anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre Hindemith, Türkiye'de müzik kurumlarının yeniden yapılandırılması işlerinde danışman olarak incelemelerde bulunup, konservatuvarın kuruluş esaslarını hazırlayarak bir rapor verecekti. Hindemith 6 Nisan 1935 yılında yurdumuza gelerek, bir yıl ara ile iki incelemede bulundu. Bu incelemeler sonucunda konservatuvarın; serbest müzik okulu (konservatuvar), öğretmen yetiştiren okul (Musiki Muallim Mektebi) ve tiyatro okulundan oluşmasına karar verdi. Bu nedenle konservatuvarın tiyatro ve opera bölümünü kurmak üzere Almanya'dan Prof. Carl Ebert getirildi.
Konservatuvar önce Musiki Muallim Mektebi içerisinde açıldı. 6-12 Mayıs 1936 tarihleri arasında öncelikle Musiki Muallim Mektebi öğrencileri sınavdan geçirilerek, kimileri tiyatro, kimileri de müzik bölümüne alındı. 1 Kasım 1936 tarihinde de öğrenime başlandı. 1938 yılında, Müzik öğretmeni yetiştirilen bölüm Gazi Eğitim Enstitüsü'ne bağlanarak konservatuvardan ayrıldı ve 1940 yılında da konservatuvar yönetmeliği kabul edilerek yürürlüğe girdi. 1982 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim veren Ankara Devlet Konservatuvarı, aynı yıl Yüksek Öğrenim Kurumu kapsamına alınarak Hacettepe Üniversitesi'ne bağlanmıştır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Haziran 2011       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Biz iki arkadaşız ve 7. sınıfa gidiyoruz.Lise yerine konservatuar"a nasıl giricez ???
merve erbas - avatarı
merve erbas
Ziyaretçi
15 Haziran 2011       Mesaj #47
merve erbas - avatarı
Ziyaretçi
ben 8 ze gidiyorum ve kac yil okumam gerekir
Gslim66 - avatarı
Gslim66
Ziyaretçi
31 Ağustos 2011       Mesaj #48
Gslim66 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben konservatuara girmek için ne yapmalıyım.çalgı çalmayı bilmiyorum Msn Happy ama gitar öğrenebilirim.
Gslim66 - avatarı
Gslim66
Ziyaretçi
31 Ağustos 2011       Mesaj #49
Gslim66 - avatarı
Ziyaretçi
Ben konservatuara gitmek istiyorum lise 3 geçtim hedefim iyi bir sanatçı olmak nasıl olunur Emre Aydın Tarkan gibi ve girmek için bir çalgı öğrenmek mecburmu konservatuara?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Eylül 2011       Mesaj #50
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lise öğrencisiyim ve oyuncu olmayı çok istiyorum. İleride konservatuar okumak istiyorum ama korktuğum yanları var. Konservatuardan mezun olduğumda sonuçta her dakika oyunculuk yapamayacağım. Sürekli bir iş olmadığından ötürü. Mecburen para kazanmaya ihtiyacım olacak. Sizce ille de konservatuar okumalımıyım oyuncu olmak için?