Arama

Sesleri uğultulu duymamın nedeni ne olabilir?

Güncelleme: 5 Ekim 2009 Gösterim: 3.823 Cevap: 2
a.r.y - avatarı
a.r.y
Ziyaretçi
15 Mayıs 2009       Mesaj #1
a.r.y - avatarı
Ziyaretçi
son zamanlarda dışarı çıktığımda konuşurken çıkardığım sesi kulağımda uğultulu olarak duyuyorum.fikrinizi bekliyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
15 Mayıs 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Uzman bir doktora başvurmalısınız.Bilgi için;KULAK ÇINLAMASI / UĞULTUSU Kulağımda çınlama / uğultu var. Nedeni ne olabilir ve nasıl tedavi edilir? Kulak çınlamasına / uğultusuna dış kulağı, orta kulağı, daha sık olarak iç kulağı etkileyen çeşitli problemler ve hastalıklar yanında, bütün vücudu ilgilendiren nedenler de (yüksek tansion, dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, bazı ilaçların kullanımı vb) yol açabilir. Olası onlarca nedenin hangisi veya hangilerinin çınlamadan / uğultudan sorumlu olduğunun belirlenmesi için bir Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları uzmanının muayenesi ve muhtemelen bir dizi testin yapılması gerekir. Sadece şikayetlerden yola çıkılarak belli bir teşhis öngörülemez. Kulak çınlamalarının en sık nedeni, iç kulağa ait işitme kayıplarıdır ve bunun kesin bir tedavisi yoktur. Ancak çınlamanın / uğultunun nedeninin muayene ve testler ile ortaya çıkartılması halinde, her hastanın önerileri kendi hekiminden alması gereken bazı yöntemler ve ilaçlarla şiddetinin hafifletilmesi mümkün olabilir. Bir silah atışından sonra sol kulağımın işitmesi azaldı ve o zamandan beri bir uğultu kaldı. Bazen işittiğimi anlamakta zorlanıyorum. Nedeni ne olabilir?Silahla atışta olduğu gibi yüksek şiddette gürültünün iç kulaktaki işitme hücrelerinde kalıcı tahribat yapma olasılığı vardır. Çoğunlukla tedavisi mümkün olmayan bu tür kalıcı işitme kayıplarından korunmak için ses şiddetinin yüksek olduğu yer ve işlerde kulak kanalının kulaklık, tıkaç veya bunlar yoksa bir pamuk ile kapatılması gerekir. Kalıcı işitme kaybı geliştikten sonra işitme cihazı ile kaybın rehabilitasyonu yapılabilirKulak çınlaması rahatsızlığım var. Bunun, iç kulaktaki hücrelerin veya sinir uçlarının hasarı sonucunda oluştuğunu öğrendim. Bunu manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) veya benzeri yöntemlerle göstermek mümkün mü?Hücre seviyesinde görüntüleme, günümüzde sahip olunan teknolojiler ile ancak alınan bir doku örneğinin belli işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ile mümkündür. Kemiğin içinde tamamen kapalı bir sistem olan iç kulaktan doku örneği almak, fonksiyon gören kısımların da tahrip olmasına neden olduğundan böyle bir inceleme mümkün değildir. MR vb inceleme yöntemleri hücre seviyesindeki küçük sorunları gösteremez. Bu nedenlerle iç kulaktaki sorunların teşhisi, çoğunlukla fonksiyonların test edilip sorunun yerini ve türünü yorumlamaya ve tahmin etmeye dayalıdır.-Varsayalım ki, iç kulaktaki hücreler veya sinir uçları kalıcı olarak hasara uğramış ve kulak çınlaması şikayeti buna bağlı olarak yerleşmiş. Bu yapıların onarılması mümkün değil mi? İç kulakta işitmeyi algılamamızı sağlayan hücreler sinir hücresidir. Hücre ölümü gerçekleşmeden oluşan geçici fonksiyon kayıplarının bir kısmı geriye dönebilir. Ancak, sinir hücreleri vücutta kendilerini yenileyemeyen tek hücre türüdür ve bu nedenle iç kulaktaki tüylü hücre ölümünün de telafisi mümkün değildir. Kulak çınlamamın azalması veya benim bunu daha az hissetmem için neler yapabilirim?Yüksek sesten ve gürültüden uzak durun. Tansiyonunuzu kontrol edin. Eğer yüksekse doktora başvurun. Tuz tüketimini azaltın. Kahve, çay, kolalı meşrubatlar ve tütün kullanmayın. Dolaşımı iyileştirmek için her gün egzersiz yapın. Aşırı yorgunluktan kaçının ve yeterince dinlenmeye özen gösterin. Doktorunuz gerekli incelemeleri tamamlayıp kulağınızdaki sesin önemli bir nedeni olmadığını bildirdiyse artık bu ses için endişelenmekten vazgeçin ve mümkün olduğunca aldırmamaya çalışın. Kulak çınlaması / uğuldaması için doktorlar ne yapabilir ?Konsantrasyon ve gevşeme egzersizleri Maskeleme İşitme cihazı kullanımı Maskeleme + işitme cihazı kullanımı gibi yöntemlerle kulak çınlaması veya uğultusu hafifletilmeye veya daha az algılanması sağlanmaya çalışılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ekim 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kulak uğultusunun nedenleri

uyandığımda kulaklarımda uğultuyla karşılaştım beynimden kan çıkacak gibi güç kaybım var hareket edemiyorum