Arama

Makine teknolojisi bölümü nasıl bir bölümdür? - Sayfa 6

Güncelleme: 2 Nisan 2017 Gösterim: 109.966 Cevap: 61
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2013       Mesaj #51
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadasim makine bölümu mezunu (lise) olunca hangi ünvani aliyosun ve kpss'de avantajin ne kadar ?

Arkadaşım lise mezunu tekniker 2 yillik mezun ise teknisyen olarak geciyor ama calisma ortaminda fark yok ikiside ayni isi yapiyor 2 yilligin tek avantaji lise mezununa gore daha kolay işe alinir ama alicagi ucret lise mezunuyla üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Makina bolumu okuyacaklar icin ise ATL TL gibi bolum okyrsaniz size dal secme hakkı vermiyorlar sadece bakim onarim olarak geciyorsunuz tabi lise mezununda. ama EML de ise CNC bolumunu secme hakkin var tabi lisedrki ders notuna gore.BU bolumu okuyacaklar icin simdiden soylim arkadaslar bakim onarım kadar pis calisma ortami olan bir yer yok fabrikada mesela makina bozulur cagirirlar seni teksitilde. Ozellikle 50 metre makinalr vardir hooop dalarsin icine etrafdaki makinanin sicakligi zaten. ortalams 150 derecedir bide size o sicakta havasiz makinanin icinde parçaları tinerle sildiriler. nerden mi biliyorum bende makina mezunuyum.Eger makina okuyacak arkadasim varsa aklinizda olsun cizimde gelustirirsen kendini rahat edersin.adamlar isyerine ugramiyor bile cizimi yapiyor sonra bu cuzimi cnc operatorune gonderiyolar adam cnc ye kendisi kuruyor parcayi kendisi uretiyor akdigu para 2bin ila 3 bin arası fakat cizimcinjn aldigi para ise 3 bin 6bin aradi degisiyor bizim fabrikadaki pezrvenk 5 bin maas aliyor adam bir saat geliyor ise sonra vinnn neymis evde caliyomus Msn Happy akliniz varsa 4 yillik okuyun 2 yillikta bisi yok yada cizimci olun
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2013       Mesaj #52
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşım lise mezunu tekniker 2 yillik mezun ise teknisyen olarak geciyor ama calisma ortaminda fark yok ikiside ayni isi yapiyor 2 yilligin tek avantaji lise mezununa gore daha kolay işe alinir ama alicagi ucret lise mezunuyla üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Makina bolumu okuyacaklar icin ise ATL TL gibi bolum okyrsaniz size dal secme hakkı vermiyorlar sadece bakim onarim olarak geciyorsunuz tabi lise mezununda. ama EML de ise CNC bolumunu secme hakkin var tabi lisedrki ders notuna gore.BU bolumu okuyacaklar icin simdiden soylim arkadaslar bakim onarım kadar pis calisma ortami olan bir yer yok fabrikada mesela makina bozulur cagirirlar seni

Makinada makinadir ama en az 50 metre yandaki makibalrin sicakligida cabasi 150 derecedir calisan makinanin minimum sicakligi o sicakta tinerle parçaları temixletirler.
Sponsorlu Bağlantılar
Bence cizimde gelistrn kendinizi cadcam solidwork autocad vs de gelistirisrniz sizden kirali yoktur mudurden fazla rahat edersinuz cunku imal edilen parcayi tasarlayan odur yaptugi sadece bu ama ucreti yeni baslaysna 3 bin diye biliyorum gerisiniz siz dusunn
4 YILLIK ICIN BIRSEY DEMIYORUM ONLAR HAYATLARINI KURTARMISTIR ZATEN Msn Happy
...Ero...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ağustos 2014       Mesaj #53
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
musty1225 adlı kullanıcıdan alıntı

ben lise de makine teknolojisi bölümü okuyacağım bu bölüm ile ilgili sizlerden bir şeyler duymak isterim iyi veya kötü olarak..!

bu bölümü okuduğum zaman üniversiteyide 2 yıllık bitirip iş bulma olanakları ve ücretler ne kadar olur bilgi verirseniz sevinirim..!

2 yıllık makine yüksek okulu mezunların iş bulma olanakları daha fazla dır alınan ücretler yeni mezunların 1100 - 1250 tl cıvarında alırlar zamanla bu artarak günümüz parası ile 2000tl ye kadar cıkar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2014       Mesaj #54
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Makina bölümünü okuyun ben okuyorum hiç pişman degilim bitirince 4 yıllık sınavına giricem olmassa 2 yıl yatay 2 yıl dısarda 2.500 civarı maas Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Eylül 2014       Mesaj #55
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SLM Ben lise 2 ye gectim makine bölümüne cok zor biyer diyorlar dogrumu ve nasıl bir bölümdür ???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ocak 2015       Mesaj #56
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bana göre makina bölümü daha iyi çünkü artık her şey makinaya dönüyor eskiden tarlalarda bi dünya insan çalışıyordu ama şimdi her şey makinaya döndü yani teknoloji hızla ilerliyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ocak 2015       Mesaj #57
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynen kardesim bence günümüzde artık hersey makıne olmus durumda Msn Happy
selam:D - avatarı
selam:D
Ziyaretçi
1 Temmuz 2015       Mesaj #58
selam:D - avatarı
Ziyaretçi
Ya arkadaşlar makina bölümü sizce nasıl bi bölüm yani güzel mi kızlar için zor bi bölüm mü ?
Makineciyiqq - avatarı
Makineciyiqq
Ziyaretçi
13 Temmuz 2015       Mesaj #59
Makineciyiqq - avatarı
Ziyaretçi
ben şuan 10. sınıf makine bölümü okuyorum ve cnc seçimi yaptım bakalım sonuç ne olucak açıkçası makinelerde çalışmaktan pek çakmıyorum sevmedimde doğrusu benim ilgi alanım pc olucak bu bölümde yani autocad camcad solit gibi vs vs bunlar üzerinde yoğunlaşmaya çalışıcam az çok anlıyorum okicak arkadaşlara tavsiyem 1. sabır acayip önemli 2.az çok matematik mutlaka 3.el becerisi ve çabukluğu bu olmassa hocalardan fırçayı bol bol yersiniz merak etmeyin Msn Happy 4. allah yardımcınız olsun iyi günler Msn Grin
runeşya - avatarı
runeşya
Ziyaretçi
13 Temmuz 2015       Mesaj #60
runeşya - avatarı
Ziyaretçi
Teknolojinin gelişmesi insanın ve insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek, insanın kendisine ve çevresine daha fazla zaman ayırmasını hedeflemiştir. Makineler, insanların hayatını kolaylaştıran, yaşam kalitesini yükselten en önemli unsurlardan biridir. Makine teknolojisi alanı ekonomik kalkınmanın temelidir. Alan, ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemektedir, getirisi ve katma değeri de ekonominin lokomoti?
durumundadır
Alanda istihdam imkânları oldukça çeşitlidir. Dünyada ve ülkemizde sektördeki kali?ye eleman sıkıntısı oldukça fazladır. Dolayısıyla iş bulma sıkıntısı yoktur. Alanda çalışanların gelir düzeyleri ülke standartlarının üzerindedir. Ülkemiz, bulunduğu coğra? bölgede makine teknolojisi alanında lider olmayı hede?emiştir. Bugün birçok ülkeye ihracat ve teknoloji transferi yapmaktadır.

MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI DALLARI

· Endüstriyel Kalıpçılık
· Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme
· Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı
· Makine Bakım Onarımı
· Bilgisayarlı Makine İmalatı
· Mermer İşleme

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK DALI
Tanımı
Talaşlı imalat tezgahlarını kullanabilen, üretilecek parçaya göre kalıp tasarımını yapabilen, yaptığı her türlü kalıpları preslere bağlayabilen, pres ayarlarını yapabilen, kalıptan ürün alabilen, kalıp onarımını ve çalıştığı tüm makinelerin periyodik bakımını yapabilen nitelikli kişidir

Görevleri

· Teknik resim çizmek.
· Bilgisayar destekli iki ve üç boyutlu çizim yapmak.
· İmalat işlemleri yapmak.
· Parçaya uygun kalıp tasarımı yapmak.
· Sac metal kalıpları yapmak.
· Birleşik sac metal kalıpları yapmak.
· İş kalıpları yapmak.
· Hacim kalıpları yapmak.
· Kalıp bakım ve onarımlarını yapmak.
· İş organizasyonu yapmak.
· İş güvenliği önlemlerini almak.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ ENDÜSTRİYEL MODELLEME DALI

Tanımı

Model imalat resmini çizen, malzeme, dökümcülük, ahşap, metal, termoset plastiklerin işleme ve şekillendirme ve bunları işleyecek tezgah ve makineleri kullanım bilgisine sahip, prototipleri yapan, seri üretim ve hızlı prototip teknolojilerini kullanarak modelleme ve maça sandıkları yapabilen, bilgisayar kontrollü ve mekanik tezgahları güvenli olarak kullanarak her türlü modellemeyi yaparak seri üretime hazır hale getiren, makinelerin periyodik bakımını yapabilen ve basit arızalarını gideren nitelikli kişidir.

Görevleri
· Teknik resim çizmek.
· CNC tezgahlarında modelleme yapmak.
· Kompozit malzemelerden modelleme yapmak.
· Epoksi malzemelerden modelleme yapmak.
· Seri üretim modellemeleri yapmak.
· Hassas döküm ve hızlı prototip teknolojileri ile modelleme yapmak.
· Temel imalat işlemleri yapmak.
· Üst yüzey işlemleri yapmak.
· İş organizasyonu yapmak.
· İş güvenliği önlemlerini almak

BİLGİSAYAR DESTEKLİ MAKİNE RESSAMLIĞI DALI

Tanımı
Endüstriyel üretimde; imalatı yapılacak ürünlerin yapım ve komple resimlerini bilgisayar destekli çizim ortamında iki ve üç boyutlu çizen, mekanik sistem dizaynlarını ve hesaplamalarını yapan, ürünlerin bakım ve kullanım kataloglarını hazırlayan, bilgisayar ile sayısal kod türetme yazılımlarını uygulayan nitelikli kişidir.

Görevleri

· Ürünlerin parça yapım ve komple resimlerini çizmek.
· Mekanik sistem dizaynlarını ve hesaplamalarını yapmak.
· Bilgisayar ortamında iki boyutlu çizim yapmak.
· Ürünlerin bilgisayar ortamında üç boyutlu modelleme ve animasyonlarını oluşturmak.
· Bilgisayar ile sayısal kod yazılımlarını uygulamak.
· Ürünlerin bakım ve kullanım kataloglarını hazırlamak.
· Teknik resim kurallarına ve standartlara (TSE – ISO – CE vb.) uygun çalışma yapmak.

MAKİNE BAKIM ONARIMI DALI

Tanımı
Tezgah kurulumunu yapan, tezgahların bakım kataloglarını inceleyerek arıza tespitini yapan, arızalı parçayı onaran ya da yenisi ile değiştiren tezgah ve makinelerin periyodik bakımlarını yapan nitelikli kişidir.

Görevleri

· Sistemi faal durumda tutmak.
· Makinelerin periyodik bakımını yapmak.
· Arıza tespiti yapmak.
· Onarım yapmak.
· Makine yerleşimi yapmak.
· Makine montajı yapmak.
· Mesleki gelişim ve sanayicilere rehberlik yapmak.
· Temel tesviye işlemleri yapmak
· Elektrik ve elektronik sistemlerin bakım ve onarımını yapmak.
· Hidrolik-Pnömatik sistemlerin bakım ve onarımını yapmak.
· Gerektiğinde bakım ve onarım için aparat tasarımı yaparak uygulamak.
· Sistemi işletmeye almak
· Bakım katoloğunu incelemek
· İş organizasyonu ve planlama yapmak.
· İş güvenliği kurallarına uymak.

BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATI DALI

Tanımı
Klasik ve bilgisayar kontrollü talaşlı imalat tezgâhlarını çalıştırıp sayısal kod üreterek kullanabilen, makine parçalarını işleyebilen, bu makinelerin her türlü ayar ve kontrollerini yapabilen, makinelerin üzerindeki tüm sistemlerin bakım ve onarımını yapabilen nitelikli kişidir.

Görevleri

· Teknik resim çizmek.
· Temel imalat ve montaj işlemleri yapmak.
· Takım yolları oluşturmak. ( Sayısal kod üretmek)
· CNC tezgahlarını kullanmak.
· İş güvenliği kurallarına uymak.
· İş organizasyonu ve planlama yapmak.
· Çalıştığı makinelerin bakım ve onarımını yapmak.

MERMER İŞLEMECİLİĞİ DALI

Tanımı
Ocaktan blok mermeri çıkararak istenilen ölçülerde işleyebilen, mermerden estetik ürünler, mozaik eskitme yapabilen ve mermercilikte kullanılan her türlü makine ve aletleri güvenli kullanarak bunların periyodik bakımlarını yapabilen nitelikli kişidir.

Görevleri

· Mermer parçaların resimlerini çizmek,
· Ocaktan blok mermer çıkarmak,
· Plaka fayans üretmek,
· Tornada mermeri işlemek,
· Mermer kaplama işlemi yapmak,
· İş güvenliği tedbirlerini almak,
· Mozaik-Eskitme işlemi yapmak,
· Atık mermerleri değerlendirerek çevre temizliğini korumak,
· Mesleği ile ilgili mevzuatı bilmek,

MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER

Makine teknolojisi elemanı olmak isteyenler, duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda olan, el, ayak ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, titiz, yaratıcı, mesleği ile ilgili teknolojik yenilikleri takip ederek mesleğinde kullanabilen, üç boyutlu düşünen, temel matematik, fizik, malzeme ve işleme bilgisine sahip, sabırlı, estetik görüşlü, ekip çalışmasına yatkın, kendisi ve çevresi ile barışık, kişilik özellikleri gelişmiş, çevreye duyarlı kişiler olmalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Endüstriyel kalıpçı; İyi aydınlatılmış, gürültülü, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı atölye veya fabrika ortamlarıdır. Ortamın havalandırılmasına özen gösterilerek iş güvenliği ve işçi sağlığı tedbirleri alınmış olmalıdır

Bilgisayar destekli endüstriyel modellemeci; İyi aydınlatılmış, kısmen gürültülü, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı atölye veya fabrika ortamlarıdır. Boya, macun vb. sentetik, kompozit malzeme ile çalışırken maske, eldiven, gözlük kullanılmalı ve ortamın havalandırılmasına özen gösterilerek iş güvenliği ve işçi sağlığı tedbirleri alınmış olmalıdır.

Bilgisayar destekli makine ressamı;İyi aydınlatılmış, gürültüsüz, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı ofis veya büro ortamlarıdır.

Makine bakım onarımcısı; Çalışma ortamlarının; iyi aydınlatılmış ve ergonomik olması, iş güvenliği ve çalışanların sağlığının ön planda olması, verimli ve kaliteli üretimin temelidir. Çalışma ortamları zaman zaman gürültülü olabilir. Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişebilir.Kamu ve özel sektörde iş bulma imkânına sahiptirler. Bilgisayarlı makine imalatçısı; iyi aydınlatılmış, gürültülü, ekiple ve bireysel çalışılabilen, ergonomik, kapalı atölye veya fabrika ortamlarıdır. Ortamın aydınlatma ve havalandırılmasına özen gösterilerek iş güvenliği, işçi sağlığı tedbirleri alınmış olmalıdır.

Mermer işlemecisi; Tozlu, nemli ve gürültülü çalışma ortamı vardır. Koruyucu güvenlik tedbirleriyle çalışanların sağlığı ve iş emniyeti sağlanmaktadır. Fabrika, atölye gibi kapalı ortamlarda çalışılabildiği gibi, mermer ocakçılığında açık alanda çalışma zorunluluğu vardır.