Arama

Makine teknolojisi bölümü nasıl bir bölümdür? - Sayfa 5

Güncelleme: 2 Nisan 2017 Gösterim: 109.989 Cevap: 61
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2013       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şöyle anlatayım öncelikle ; ben aptallık yaptım ve kimseye danışmadım yada şartlar bunu gerektirdi çünkü zaman aralığı vermemişlerdi bize 2-3 hafta içinde tercihlerini yapman gerekiyordu.Puanım bir çok anadolu lisesine yetiyordu fakat tek vesait olmadıkları için kendimce zararlı olacağını düşündüm.Bu yüzden yakındakilere baktım , bu arada dedem , babam ve amcamlar Makinacıydı yani babadan oğula gidiyordu , dükkanımızda vardı.Bende zamanında Türkiye'nin en iyi Teknik ve Meslek Lisesi olan "Tophane Anadolu Teknik Lisesi" Bilgisayarlı Makina bölümüne yazıldım.İlk yıl hazırlıktı sorun yoktu , haftada 33 saat görüyorduk.Fakat 10. sınıf beni insanlıktan çıkarttı haftada 45 saat ders ve bölümün "Bilgisayarlı" makine denmesindeki amacı bulamadım.1856 yılında Osmanlıların ilk makinalarından biri hala duruyor orada.Makinaların neredeyse tümü Atatürken önce imalat edilmiş.Teknik resim ise facia.Artık tüm işletmelerdeki makinalar Cadcam ile çalışmasına rağmen (En kötü Solid , Cad) okulda elinizle yapıyorsunuz her şeyi.Sadece 2 aylık bir AutoCam çalışmasını gösteriyorlar.Size birde alan seçiminide sormuyorlar.Eğer bu okulda okuyorsan MF (Matematik-Fen) alanında gösteriliyorsun fakat TS , Dil ne ararsan bütün dersleri sana yığıyorlar.Ben yine biraz şanslıydım sınıfım 24 kişiydi , EML gidersen sınıflar 50 kişiye çıkıyor.Fakat ATL okursan çok laf sokmaya çalışıyor hocalar.(BKZ: Anadolu lisesine geldiniz fakat EML'lerden farkınız yok biraz ellerinizi çalıştırın).Bu okuldayken bir öğretmenle atışmayıpta diploma alan öğrenci yoktur 'eminim'.Ben son yıldayım , sınıftaki 23 kişiye sorduğumda 20'si Makina dışı bir alan seçeceğini söylüyorlar.Diğer üçü hocaya yalakalık yapan , eli başka iş görmeyen ve kafası matematiğe çalışan kişiler.

Sponsorlu Bağlantılar
Sonuç olarak Meslek Lisesi sizin seçeceğiniz son lise olsun.
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2013       Mesaj #42
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Makine Teknolojileri Bölümü
Günümüzde makine sanayi kalkınmış ve kalkınmakta olan tüm ülkeler için temel sanayi türüdür ve bu nedenle de iş olanaklarının en yüksek olduğu sanayi alanlarındandır.
Bölümden Mezun Olan Öğrenci;
Sponsorlu Bağlantılar
• Tornacılık, frezecilik, planyacılık, taşlamacılık ve kaynakçılık gibi birden fazla teknik bilgi ve beceriyi kazanır.
• Kazandığı bilgi ve beceri sayesinde birçok makine parçasını imal edebilmektedir.

IrResistibLe - avatarı
IrResistibLe
Ziyaretçi
21 Şubat 2013       Mesaj #43
IrResistibLe - avatarı
Ziyaretçi
Bölüm Hakkında

Günümüzde makine sanayii kalkınmış ve kalkınmakta olan tüm ülkeler için temel sanayi türüdür ve bu nedenle de iş olanaklarının en yüksek olduğu sanayi alanlarındandır.
Bu konularda bilim yapan düşünen fikir üreten uzman kişilere göre gelecekte de böyle olacaktır.
Bundan dolayı gençlere meslek seçiminde gönül rahatlığı ile önerilebilecek bir meslek alanıdır. İnsanlar çevrelerine kullandıklarına baktıklarında sanayi ürünü olup da makine veya kalıpla yapılmamış bir ürün göremezler gösteremezler.
Ayrıca sanayide kullanılan bütün makine türlerinin hem bakım ve onarımları hem de kullanılmaları için gereken elemanlar da genellikle makinacılardır.

MAKİNA ALANININ ALTINDA YER ALAN DALLAR (MESLEKLER)
-Bilgisayar Destekli Makine İmalatı
-Endüstriyel Kalıpçılık
-Makine Bakım ve Onarımı
-Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı
-Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme
-Mermer İşleme Dalları

Okulumuzda Makine teknolojileri alanında makinacılık eğitimi üç dalda verilebilmektedir.
Bu dallar;
-Bilgisayar Destekli Makine İmalatı ( CNC)
-Endüstriyel Kalıpçılık
-Makine Bakım ve Onarımı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Haziran 2013       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence makina mühendisliği eğitim ve kalite bakımından zengin bir bölüm tercih etmeniz iyi olur çünkü meslek bakımından da hemen atanabilirsiniz benim düşüncelerim böyle yardım edebildiysem ne mutlu bana
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ağustos 2013       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben bu sene 10. sınıf tl makine okuyacağım yalnız benim ellerde problem var ellerim heyecanlanınca falan çok titriyo makine bölümünde olumsuz etki yaparmı?
Cansever. - avatarı
Cansever.
Ziyaretçi
26 Ağustos 2013       Mesaj #46
Cansever. - avatarı
Ziyaretçi
ben 9.sınıfı bitirdim ve bölüm tercihi yaptık. bugun de acıklandı. makina teknolojısı bölümünü kazanmısım. once hevesle yazdım ama kazandıktan sonra kafam bi hayli karıstı. bi bayan olarak yapıp yapamayacagımı düşünüyorum. mezun olan arkadaslarımızdan yardım ıstıyorum . tesekkurler..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ağustos 2013       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya makine bölümüne kızlarda gidiyo mu? bugün açıklandı ben kazandım da
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ağustos 2013       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben makine bölümü mezunuyum en çok tavsiye edeceüğim bölümlerden biri

DERSLERİ NE
Son düzenleyen _VICTORY_; 31 Ağustos 2013 20:52
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2013       Mesaj #49
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ben makine bölümü mezunuyum en çok tavsiye edeceüğim bölümlerden biri

Arkadasim makine bölümu mezunu (lise) olunca hangi ünvani aliyosun ve kpss'de avantajin ne kadar ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2013       Mesaj #50
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Arkadasim makine bölümu mezunu (lise) olunca hangi ünvani aliyosun ve kpss'de avantajin ne kadar ?

Arkadaşım lise mezunu tekniker 2 yillik mezun ise teknisyen olarak geciyor ama calisma ortaminda fark yok ikiside ayni isi yapiyor 2 yilligin tek avantaji lise mezununa gore daha kolay işe alinir ama alicagi ucret lise mezunuyla üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Makina bolumu okuyacaklar icin ise ATL TL gibi bolum okyrsaniz size dal secme hakkı vermiyorlar sadece bakim onarim olarak geciyorsunuz tabi lise mezununda. ama EML de ise CNC bolumunu secme hakkin var tabi lisedrki ders notuna gore.BU bolumu okuyacaklar icin simdiden soylim arkadaslar bakim onarım kadar pis calisma ortami olan bir yer yok fabrikada mesela makina bozulur cagirirlar seni