Arama

Fiziğin diğer bilim dallarındaki uygulamaları nasıldır? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Ekim 2014 Gösterim: 47.198 Cevap: 45
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2009       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fiziğin doğası
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ekim 2009       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bana çok acil " fizikteki bazı yasa ve teorilerin diğer bilim dallarıyla ilişkisi" lazım lütfen yardm edn çok acl.... Msn Confused
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Kasım 2009       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha fizigin diger dallarla ilişkisi nedir onu gösterin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2009       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

fizigin biyolojideki uygulamalari

Kuantum mekaniği her ne kadar çok küçüklerin dünyasını modelleyen bir kuram olsa da uygulama alanları gerek dolaysız gerek dolaylı yollarla çok geniştir. Kuantum mekaniği biyoloji, malzeme bilimi, elektronik gibi birçok alanın günümüzdeki anlamına kavuşmasını sağlamıştır. LASER, MASER, yarı iletkenler gibi günümüzün olmazsa olmazlarının icatları, kuantum mekaniği sayesinde mümkün olmuştur. Ayrıca elektron mikroskobu, atomik kuvvet mikroskobu, taramalı tünellemeli mikroskop gibi biyoloji ve nanoteknolojik uygulamaların olmazsa olmazları; PET-Scan(Positron Emmission Topography), MRI(Magnetic Resonance Imaging), Tomografi gibi tıbbi görüntüleme cihazları yine kuantum mekaniğinin bize gösterdiği belli doğa olgularını kullanarak çalışırlar. Yine tıp, nanoteknoloji, elektronik gibi birçok alanda sayısız kullanımı olan fiberler kuantum mekaniğinin doğrudan uygulamasına örnektir. Bu örnekler dışında aslında hepimiz kuantum mekaniğini öyle ya da böyle kullanıyoruz. Modern kimya, kuantum fikirleri üzerine inşa edilmiş ve çok karmaşık moleküllerin yapıları bu sayede anlaşılmıştır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Aralık 2009       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fizik bilim dalının matematik biyoloji ve kımya bilim dallarıyla ilişkisi arastırımısınız arkadaslar acill lzm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Eylül 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fizigin teori ve kanunlarını kimya,biyoloji,matematikk ve diger bilim dallarındaki bazı olayları açıklamakta kullanıldıgına örnekler veriniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Eylül 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fizin diğer bilim dallarıyla ilişklısını yazarmısınız .... Msn Mad
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
modern fizik olarak adlandırılan rölatif(göreceli) ve kuantum tabanlı fizik anlayışlı temel bilim dalları olan fizik kimya biyolojinin ortak alanlarının gelişmesini sağladı.
maddenin katı sıvı ve gaz hallerini en derin ayrıntısına kadar inceleyen ve termodinamik yasalarını kullanann kimyanın alt alanı fizo imya modern fizikten fazlası ile etkilendi. maddenin en küçük yapı taşları olan madde taneciği (parçacık) ve kuantum kimyanın ilgi alanına girdi.
biyolojik süreçlerin aydınlatılmasında ve biyolojiye ilişkin soruların çözümünde fiziksel birimlerin ilke ve kavramlarından yararlanan bilim dalı biyofizik moder fizikteki gelişmelerden yararlandı. biyofiziğin çok çeşitli olan ilgi alanı içide fiziğin yeri önemlidir. karmaşık bir elektrik devresi olarakta düşünülebilecek sinir sisteminde uyarıların iletilmesindeki yapıyı kuvvet ışık ses ve iyonlaşma radyasyon gibi fiziksel büyüklüklerin canlıda etkisini ve canlıda yer değiştirme yada iletişim yoluyla çevredekilerle kurdukarı ilişkileri inceler. biyofizikte kullanılan en yaygın incelemem ve araştırma yöntemleri arasında X-ışın kırımı ve X-ışın kristalografisi nükleer manyetik rezonans spektroskopisi soğurma ve flüoresans spektroskopi ve ultra santrifüj ile çökeltme yer almaktadır. canlıların yapısında ve özellikleri bu yöntemlerle kesin bir biçimde tanımlanabilmiştir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2010       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fiziğin;kimya,biyoloji,tıp,tarih,coğrafya, jeoloji,astronomi ve meteroloji ile ilişkisini örneklerle açıklar mısınız?Lütfen çok acil...!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2010       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fiziğin kimyadaki,biyolojideki,tıptaki ve tarih üzerindeki uyquLamaLarı ???