Arama

Çanakkale türküsünü kim yazmıştır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Mart 2012 Gösterim: 25.769 Cevap: 10
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BAKIN BEN BİR ORTOKULLUYUM LÜTFEN BANA BİRAZCIKTA OLURSA BİLGİVERİRMİSİNİZ KONUMUSİTENİZE KOYARSANIZ SEVİNİRİM HERKESDE GİRER KONUMDA ŞU çanakkale türküsünü KİM YAZMIŞTIR? BU Msn Happy)
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

BAKIN BEN BİR ORTOKULLUYUM LÜTFEN BANA BİRAZCIKTA OLURSA BİLGİVERİRMİSİNİZ KONUMUSİTENİZE KOYARSANIZ SEVİNİRİM HERKESDE GİRER KONUMDA ŞU çanakkale türküsünü KİM YAZMIŞTIR? BU :))

Çanakkale Türküsü, Çanakkale Savaşı'nı anlatan bir türküdür.
Sponsorlu Bağlantılar
Notaya Muzaffer Sarısözen'in aldığı türkünün kaynağı Kastamonulu İhsan Ozanoğlu'dur.

Kaynak: Ramazan Eren, Çanakkale Savaş Alanları Gezi Günlüğü, Çanakkale 2003

ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
30 Eylül 2009       Mesaj #2
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

BAKIN BEN BİR ORTOKULLUYUM LÜTFEN BANA BİRAZCIKTA OLURSA BİLGİVERİRMİSİNİZ KONUMUSİTENİZE KOYARSANIZ SEVİNİRİM HERKESDE GİRER KONUMDA ŞU çanakkale türküsünü KİM YAZMIŞTIR? BU Msn Happy)

Çanakkale Türküsü, Çanakkale Savaşı'nı anlatan bir türküdür.
Sponsorlu Bağlantılar
Notaya Muzaffer Sarısözen'in aldığı türkünün kaynağı Kastamonulu İhsan Ozanoğlu'dur.

Kaynak: Ramazan Eren, Çanakkale Savaş Alanları Gezi Günlüğü, Çanakkale 2003

Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Kasım 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ihsan ozanoğlu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ocak 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çanakkale türküsünü kim yazdı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Mart 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İhsan Ozanoğlumu Yazdı ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sizesordu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çanakkale türküsü kim için yazıldı ve niçin yazıldı?
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #8
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

çanakkale türküsü kim için yazıldı ve niçin yazıldı?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ali Osman Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Türküsü'nün, halen nereye ve kime ait olduğunun merak edilen konular arasında yer aldığını söyledi.

Türkünün bazı kaynaklarda Kastamonu Türküsü olarak kabul ördüğünü, bunun tek nedenin de TRT kayıtlarındaki ilk derlemenin buradan yapılmasından kaynaklandığını anlatan Prof. Dr. Öztürk, Bu konuda pek çok sav vardır. Ancak bunlardan en gerçekçisi ve gerekçelisi türkünün Çanakkale Savaşları'nda yeniden canlanmış anonim bir (ağıt) türkü olduğudur. Bu konuda pek çok kaynak mevcuttur. Yani bir türkü derlendiği yöreye ait olmak zorunda değildirdedi.

Türkünün Çanakkale'de derlendiği ve söylendiğini gösteren pek çok kaynak bulunduğunu, Alman Willi Heffening ile Karl Hadank adlı araştırmacıların 1917 ve 1918 yıllarında, Marmara Denizi'nin güney kıyısındaki küçük bir liman kasabasında Türk askerleri ile çocuklarının türküyü söylediğini anlattığını belirten Prof. Dr. Öztürk, şunları kaydetti:

Alman Araştırmacı Hadank, askerler ve çocuklar tarafından bu türkü kadar sık söylenen bir başka türkü duymadım demiştir. Yine 29 Eylül 1914 tarihli Emrullah Nutkunun kaleminden çıktığı anlaşılan bir mektuba göre, birkaç günden beri Çanakkale sokaklarından askerler geçiyor. Çanakkale içinde Aynalı Çarşı/Ana ben gidiyorum düşmana karşı şarkısını söylüyorlar Bu iki önemli otantik bilgi, türkünün birçok açıdan Çanakkale yöresine ait olduğunu kanıtlıyor. Sonuç olarak türkü, yalnızca Çanakkale Savaşları ile ilgili olduğu için değil her yönüyle Çanakkale'ye aittir.

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜNÜN ÖYKÜSÜ
Sanatı “yansıtma kuramı” açısından yorumlayanlara göre edebiyat, dünyaya tutulmuş bir aynadır. Bu anlayışa bazı itirazlar yapılabilir; ancak “ayıklamasız ve billurlaştırmasız bir yansıtma manasına almamak kaydıyla” edebiyatı, hayatın bir gölgesi, aynası olarak kabul edebiliriz.

Edebiyat aynasına akseden konular arasında hiç şüphesiz, insanı derinden etkileyen, onun duygu, düşünce ve hayal dünyasında büyük yankılar uyandıran olaylar başt agelir. Bu bağlamda; büyük depremler, göçler, yangınlar ve savaşlar ilk sırada yer alır. Harplerin bunlar arasında ayrı bir yeri vardır. Çünkü savaşlar, edebiyatta, diğerlerine göre daha geniş ve kalıcı bir yer işgal eder.
DEvamı için >>
Türkülerimiz ve Hikayeleri

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
EMİNMİSİNİZ İHSAN OZANOGLUMU?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşlar hoca istiyor yha biraz bilgi yha konumuz çanakkale adlı şu türküyü kim yazmış ihsan ozanoğlu olduğundan eminmisiniz