Arama

En iyi ezberleme yöntemi nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Şubat 2016 Gösterim: 72.679 Cevap: 23
_SoNBaHaR_ - avatarı
_SoNBaHaR_
VIP ButterfLy EffeCt
21 Mart 2013       Mesaj #21
_SoNBaHaR_ - avatarı
VIP ButterfLy EffeCt
Ezberleme Teknikleri - Nasıl kolay ezber yapabilirim?

Sponsorlu Bağlantılar
Hafızanızı geliştirmenin en iyi yolu hafızanızı çalıştırmak ve birçok duyunuzun bilgilerin algılanmasında yardımını sağlamaktır. Hayal gücünüz ne kadar iyi olursa hafızanız o kadar iyi olur ve bir listeyi ezberlemekte kolaylaşır. Chester Santos´un hafıza tekniği de bu yöntemi içeriyor.

Aşağıdaki alışveriş listesini 90 saniyeden daha kısa sürede ezberleyebilir misiniz?

• Süt
• Yumurta
• Mısır gevreği
• Ekmek
• Jambon
• Yoğurt
• Baget
• Biftek
• Soda
• Patlamış Mısır

90 saniye geçtikten sonra gözlerinizi makaleden kaldırın ve listeyi hatırlamaya çalışın. Birçok insan 7 maddeye gelmeden hata yapacaklar ve nerdeyse herkes sıralamada tereddüt edecek.


KOMİK BİR HİKAYE YAZIN

Dev gibi bir karton süt düşünün. Hayalinizde bunu şekillendirin. Çok büyük. Ve sadece çok büyük değil aynı zamanda etrafta zıplayan bir kutu. Ve birden patlıyor. Karton süt patladığında içinden yumurtaların uçtuğunu görüyorsunuz. Karton kutudan çıkan yumurtaların ayakları var ve dans ediyorlar. Yumurtaların dans ettiğini ve ayaklarını yere vurduklarını duyuyorsun. Sonra yumurtalardan biri kırılıyor ve içinden bir avuç mısır gevreği çıkıyor. Mısır gevreği yumurtadan makineli tüfekten fırlarmış gibi dışarı fırlıyor. Mısır gevreğinin ekmeği vurduğunu görüyoruz. O kadar hızlı vuruyor ki ekmek dilimlere ayrılıyor. Dilimlenmiş ekmeği görmek sizi acıktırıyor ve gidip bir dilim ekmek almaya karar veriyorsunuz. Bir dilim ekmeği ısırdığınızda o sihirli bir şekilde jambona dönüşüyor. Tadına bakıyorsunuz gerçekten çok lezzetli. Gerçekten jambon yediğinizi hayal edin. Hala elinizde bir jambon var ve onu yoğurda batırmaya karar veriyorsunuz. Jambonu yoğurda batırdığınızda jambonun tamamen eridiğini ve sadece yoğurdun kaldığını görüyorsunuz. Yoğurt köpürmeye başlıyor. Köpürdükçe içinden küçüklü büyüklü bagetler fırlıyor. Bu bagetler hayatınızda gördüğünüz en ilginç bagetler. Bütün bagetlerin orta kısmına biftek yerleşmiş olduğunu görüyorsunuz bir bagetteki biftek yere düşüyor ve yuvarlanmaya başlıyor. Biftek gittikçe daha hızlı yuvarlanıyor ve bir soda şişesini deviriyor. Bütün şişeler devriliyor. İlkinden soda fışkırıyor ama ikicisinden patlamış mısır ve bundan sonraki tüm soda şişelerinden patlamış mısır fırlıyor.

HİKAYELERİ TEKRAR OYNATIN

Alışveriş listesindekileri hatırlamak için kocaman bir karton süt ile başlayan komik ve alışagelmemiş hikayeyi tekrar hatırlayın. Hatırladıkça listedeki malzemeleri hatırlayacaksınız. Ve onları sırasıyla sayabileceksiniz. Eğer herhangi bir noktasını hatırlamakta zorluk çekiyorsanız hikayeyi bir kez daha okuyun. Sakinleşin ve beyninizde gördüklerinizden keyif alın. Eğer hikayeyi hatırlarken gülüyorsanız bu iyiye işarettir. Hatırlamak zorunda olduğunuz için endişelenmeyin. Sadece senaryoya odaklanın hatırlama kendiliğinden gelecektir. Bilgiyi kodlamak için kullanılan senaryo yazma çok kolaydır.


EĞER LİSTE DAHA UZUN OLSAYDI NE OLACAKTI?

Örneğin: Süt yumurta mısır gevreği ekmekjambon yoğurt baget biftek soda patlamış mısır kraker marulpeynir fasulye makarna. Mısırlar soda şişesini terk edince krakerlerden oluşan bir duvarda dans edebilir ve krakerlerde marul yetişmeye başlar ondan kalın bir parça peynir filizlenir. Her filizden fasulye çıkar ve fasulyeler kendilerini kocaman bir kase makarnada karışırken bulurlar.

BU TEKNİĞİ HER YERDE KULLANIN

Bu teknik alışveriş listesini ezberlemekten çok daha fazla şeyde kullanılabilir. Konuşmanızın veya prezantasyonunuzun noktalarını ezberlemeniz için kullanılabilir. Örneğin savaş; silah ve askerlerle ekonomi; para sağlık; bandaj ve doktorlar ile temsil edilebilir. Dolayısıyla savaş ekonomi ve sağlık hakkında konuşacağınız zaman askerlerin çok büyük paralara karşı savaştığını ve insanların bandajlanıp doktorlar tarafından taşındığını düşünebilirsiniz. Hatta global ısınmadan bahsetmek isterseniz doktorların eridiğini düşünürsünüz. Bütün önemli noktalar için bir şekil bulursanız konuşmanızı çok daha rahat yaparsınız.


Kaynak:Ezberleme Teknikleri - Bakimliyiz.Com
..Aşk Hiç Biter mi?...
justinnn - avatarı
justinnn
Ziyaretçi
19 Aralık 2013       Mesaj #22
justinnn - avatarı
Ziyaretçi
ŞİİR NASIL EZBERLENİR
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Temmuz 2014       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eğer şarkı ezberleyecekseniz müziği açın sözlere bakarak 5 6 kere söyleyin ezberlersiniz ben öyle yaptım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2016       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Her ne olursa olsun yavaş ezberlemek her zaman daha kolaydır ama şarkıyı yavaşlatıp dinlersen dilinde hızlandırırken sorun olabilir 3-4 hafta 1.5 hızda dinle sonra normal hızına al şarkı normal hızında sana yavaş gelicek daha rahat ezberleyeceksin.

Benzer Konular

29 Kasım 2016 / Sadık Cevaplanmış
12 Şubat 2016 / volkankız Soru-Cevap
13 Kasım 2011 / Misafir Soru-Cevap
23 Eylül 2010 / wildgirl Soru-Cevap